Kredi Kartı Kullanırken Üç Silahşörlere Dikkat!

Kredi kartınızda asgari ödemeyle yetiniyor, limitlerinizi zorluyor hele bir de son ödeme tarihi kaçırıyorsanız, size bir tavsiyem var: Sokağa çıkarken kartınızı evde bırakın. Nasıl ki araba kullanmak için ehliyete ihtiyacınız varsa kredi kartı için de ehliyet lazım.

Kredi Kartı Borcu Sorunsalı
Kredi Kartı Borcu Sorunsalı

Son zamanlarda kredi kartı konusu oldukça gündemde… Okuyucu mektuplarında da en sık karşılaştığım konu kredi kartı sorunuydu. “Çok kredi kartı borcum var.” veya “Kredi kartlarıyla başım dertte ne yapsam ki?” şeklinde o kadar çok soru geliyordu... Ben de bu konuda bir çalışma yapmaya karar verdim. Sizler için kredi kartı konusunda yalın ve eğlenceli, adeta kılavuz niteliğinde bir kitap hazırladım.

Kredi Kartı Ehliyeti
Kredi Kartı Ehliyeti

Şimdi bana “Ne var ki kredi kartı kullanmakta?” diyebilirsiniz. Elbette herkes kredi kartı kullanmayı biliyor. Ne var ki bunda? Kartı kasada uzatıyorsunuz, pos makinası çekiyor. Şifreyi bas, fişini al. Alışveriş tamam. Hele hele taksitli alışveriş ve kampanyalar varsa cazibesi kaçınılmaz… Ay sonu ekstre geliyor, göz hemen asgari ödemeyi görüyor. “Asgarisini ödedim mi tamam” diyorsunuz. Hatta nakit paraya sıkıştıkça gidip kredi kartınızla para çekiyorsunuz. Bazen de son ödeme tarihini kaçırdığınız da oluyor ama önemli değil geç de olsa yatırıyorsunuz… Eğer bu anlattıklarım gibi kredi kartı kullanıyorsanız sizin kredi kartı ehliyetine ihtiyacınız var.

Kart Mı Suçlu Kullanan Mı?
Kart Mı Suçlu Kullanan Mı?

Kredi kartınızın limiti yüksek diye çok harcamanız, gelirinizin üstüne çıkmanız gerekmez. Şöyle bir örnekle anlatayım. Çok hızlı giden bir spor araba düşünün. Gaza basınca uçuyor adeta. Bastı mı gaza gidiyor. Siz de gaza bastıkça basıyor, arabaları solluyorsunuz. Dur levhası, kırmızı ışık hak getire. 250 kilometre hıza ulaşıyorsunuz ve güm! Araba kaza yapıyor (Allah korusun). Peki suçlu kim? Hızlı gidiyor diye araba mı yoksa sürücü mü? Benim bu kitapta size aktarmaya çalıştıklarım buna benziyor. Nasıl ki araba kullanmak için ehliyete ihtiyacınız varsa kredi kartı için de ehliyet lazım.

Özlem Denizmen'in 'Kartlarınla Mucize Yarat' Kitabından 3 Tüyo

Üç Silahşörler
Size kitabımdan birkaç tüyo vereyim. Mesela şu üçlüye çok dikkat edin. Ben onlara üç silahşörler diyorum.

5 8 Asgari Ödeme:

Bu miktarı öderseniz sorun çıkmaz. Ama kısır döngü içine girersiniz. Bir de üstüne harcama yapmaya devam ederseniz ödediğiniz asgari miktar gittikçe artacak. Sonu yok bunun. Asgariyi ödemekle kredi kartı borcu bitmez.

6 8 Kart Limiti

Limitiniz kadar zengin değilsiniz. Limit var diye harcamanız gerekmez. Bir bakın bakalım ödeme gücünüzün ne kadar üstünde. Limitiniz taşa yazılı değil. Bütçenize ve gelirinize göre hesaplayın gerekirse limitinizi düşürün.

7 8 Son Ödeme Tarihi

Kimileri kaçırır. “Birkaç lira faiz yazsa ne çıkar ki?” der. Ama unutmayın bu kredi sicilinizi olumsuz etkiler. Maaşınız geç yatıyor olabilir, kira gelirlerinizi zamanında alamıyorsunuzdur. Kolayı var. Arayın müşteri temsilcinizi son ödeme tarihini değiştirin. Son günü beklemeden ödeme yapın, içiniz rahat etsin.

Özlem Denizmen'in Posta Gazetesi'ndeki Kredi Kartı Ehliyetiniz Var Mı? yazısından...

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Gürkan Örnek
Bilinen ama hatırlanması gereken şeyleri yazdığınız için teşekkürler. Her biri birbirinden önemli...