Kredi Kartı Borç Transferi Nedir, Nasıl Yapılır?

Farklı kredi kartlarıyla farklı zamanlarda yapılan taksitli alışverişler, ödeme sürecinde zorluk yaşatabiliyor. Fakat birden fazla kredi kartına borcu olanlar için borç transferi seçeneği var. Peki nedir bu borç transferi, kimler faydalanabilir?

Borç transferi bankalar tarafından tercih edilen işlem. Birden fazla borcunuzun tek bir bankada toplandığı bu işlem, bakalar arasında rekabet ortamı da oluşturuyor. Çünkü sizin birden fazla bankaya borcunuz varken, borç transferi yapma kararıyla tek bir bankayla çalışıyor hale geliyorsunuz. Bu da diğer bankaların müşteri kaybetmesi demek.

Borçların tek bir çatı altında toplanmasının adının verildiği borç transfer işlemi birçok teklif sunuyor. Size uygun bir ödeme planı yapılacağı için borçlarınızı artık tek tek değil bir bütün olarak ödeyebiliyorsunuz. Müşteri çekmek isteyen bankalar borç transferiyle kar sağlıyor. 

Başvurunuz Onaylanırsa...

Borç transferi için bankaya başvuru yaptınız. Bu başvurunuz onaylandığı zaman bankalar iki şekilde işlem yapar. Birinci işlem size nakit parayı teslim etmesi. Nakit parayla birlikte siz bütün borçlarınızı kapatmış olacaksınız. Diğeri ise bankanın hemen borçlarınızı kapatması. Böylece tek bir yere ödeme yapmış olacaksınız. Borçlarınızı bankalar faiz ekleyerek yapılandırır. Borç transferi yaparken faizi aklınızdan çıkarmamak gerek.

Borç Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

Borç transfer işleminden faydalanabilmeniz için birden fazla bankaya borcunuz olması gerekiyor. Bu borcunuzu ödeyemediğiniz durumda bankalar size borç transferi seçeneğini sunuyor. Fakat her banka borç transferi yapmıyor. Borç transferi yapan bankayı belirledikten sonra borç transfer işlemlerine başlayabilirsiniz. Müşteri temsilcilerinden ya da bankanın şubelerinden borç transferiyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Borç transferi için bankalar geçmiş döneme ait borçlarınızı inceliyor. Bu borçlarda bir sıkıntıya rastlamadıysa yani kredi notunuz yüksekse borç transferi gerçekleşiyor.

Borç Transferinde Hangi Evraklar Gerekli?

Borç transferinde nüfus cüzdanınız, adres bilginiz, son dönemde ödediğini fatura bilgileriniz gerekiyor. Ama en önemlisi gelir beyanınız. Aylık ödeme tutarınızı gelir beyanınızdan fazlaysa borç transfer işlemi olumsuz olarak yanıt alıyor. Bankalar borç transferi yaparken bazı durumlarda kefil istiyor.

Borç Transferinin Avantajları Neler?

Yüksek faiz uygulamasına rağmen borç transferinin birçok avantajı bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise tek bir elden borcunuzun olması. Diğer birçok yere borç ödeyeceğinize tek bir yere borç ödeme yapıyorsunuz. Birçok kredi kartınız olduğu için farklı tarihlerde ödeme yapıyordunuz. Borç transferiyle birlikte bu durum ortadan kalktı. Belirlediğini tarihte her ay düzenli ödeme yapmanız durumunda borcunuz çok hızlı biçimde bitecek.

Faize Dikkat!

Bankalar borç transferi yaparken yüksek miktarda faiz uyguluyor ve dosya işlem ücreti alıyor. Bunu aklınızda tutmanızda fayda var. Yine bankalar borç transferi için özel kampanyalar uyguluyor. Bu kampanyalardan yararlanmak istiyorsanız borç transferi yapan bankaları sıklıkla takip etmenizde fayda var.

Etiketler kredi kartı
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store