Kartlı Ödemeler Ne Kadar Arttı?

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), ekim ayı kartlı ödeme verilerini açıkladı. Peki verilere göre kartlı ödemeler ne kadar arttı? İşte haberin detayları:

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artarak 165 milyar lira oldu.

Kartlı ödeme tutarının 133,7 milyar lirası kredi kartları ile yapılırken, 28,2 milyar lirasında banka kartları, 3,1 milyar lirasında ön ödemeli kartlar kullanıldı. Kredi Kartı ile ödemeler yüzde 47 yükseldi.

Yapılandırma Etkisi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yapılan 3.5 günlük tatil kartlı ödemelere de yansıdı. Kartlı ödemelerde havayollarının yüzde 188 ile en fazla artış gerçekleşen sektör olduğu görüldü. Konaklama ve seyahat acentesi ödemeleri de ilk 5’te yer aldı.

Vergi yapılandırmalarının ilk taksitlerinin ödenmesinin etkisiyle de kamu/vergi ödemeleri yüzde 164 büyüyerek ikinci sırayı aldı. Öte yandan temassız ödeme yüzde 82 artış gösterdi. Günlük temassız ödeme adedi ise 13 milyon adede ulaştı.

 

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı? Özlem Denizmen programının ‘’Özlem’e Sor’’ bölümünde kredi kartı kullanmak isteyen Sena Hanım’ın sorusunu yanıtlıyor.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store