Yöneticilere başarılı olmak için gereken 4 yetkinlik

Yapılan bir araştırma, Türkiye'deki yöneticilerin önemli bir bölümünün bazı yetkinliklerde zayıf kaldığını ve kendilerini geliştirmeleri gerektiğini gösteriyor.

Assessment Systems, üst düzey yöneticileri günümüz iş dünyasında gerekli olan; Öğrenme Çevikliği, Yenilikçilik, Dayanıklılık ve Değişime Uyum gibi en kritik 4 yetkinlik bazında değerlendirdi.

Araştırma sonuçlarına göre; Türk yöneticilerin %34,7'si “Öğrenme Çevikliği” boyutunda beklenen seviyenin altında kaldı. Bununla beraber yöneticilerin %40,4'ü “Yenilikçilik” boyutunda ortalamanın üstünde bir performans sergilerken %46'sı “Dayanıklılık” boyutunda sınıfta kalıyor. “Değişime Uyum” boyutunda ise yöneticilerin sadece %18,9'u ortalamanın üstünde bir performans sergiliyor.

PERFORMANSLARI DÜŞÜK

“Öğrenme Çevikliği” boyutu yöneticilerin işlerinde uzmanlaşma, öğrenmeye açık olma, sorunlar karşısında pratik yaklaşımlar sergileme ve kavrama becerileriyle ilgili.

Araştırma sonuçlarına göre üst düzey yöneticilerin sadece %29,8'i “Öğrenme Çevikliği” boyutunda ortalamanın üstünde yani yüksek ya da çok yüksek bir performans gösteriyor. Buna karşın %34,7'si bu konuda ortalamanın altında yani düşük ya da çok düşük performans sergiliyor.

YENİ FİKİRLER ÜRETMEK ÖNEMLİ

“Yenilikçilik” boyutu, yeni fikirler üretme, strateji geliştirme ve fırsatları araştırma yetkinliklerini ölçüyor.

Bu boyutta da sonuçlar çok iç açıcı değil. Üst düzey yöneticilerin yalnızca %40,4'ü “Yenilikçilik” boyutunda ortalamanın üstünde bir performans gösterirken yaklaşık %21,8'i bu boyutta ortalamanın altında kalıyor.

DAYANIKLILIKTA SINIFTA KALDILAR

Değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak (VUCA ) iş dünyasında kritik becerilerden bir diğeri de “Dayanıklılık”. Bu boyut, yöneticilerin çatışmaları çözüme kavuşturabilme yeteneğini, soğukkanlılıklarını ve zorlukların üstesinden gelebilme becerilerini kapsıyor.

Assessment Systems'ın yaptığı araştırma, üst düzey yöneticilerin bu boyutta zorlandığını gösteriyor. Üst düzey yöneticilerin sadece %13,3'ü ortalama üstünde bir dayanıklılık sergiliyor. %46'sı ise ortalamanın altında yani düşük ya da çok düşük dayanıklılık sergileme eğiliminde. “Değişime Uyum” boyutunda ise pozitif düşünme, değişime adapte olma ve geribildirim isteme gibi özellikler değerlendiriliyor. Burada üst düzey yöneticilerin %18,9'u ortalamanın üstündeyken %39,1'i ortalamanın altında kalıyor.

Assessment Systems CEO'su Levent Sevinç, üst düzey yöneticilerin VUCA dünyasında fark yaratabilmesi için bu 4 boyutta da ortalamanın üstünde olmaları gerektiğini vurguluyor. Ancak araştırma, birçok yöneticinin her bir boyutta ortalamanın altında kaldığını gösteriyor. Sevinç, sonuçların satır aralarını da ortaya koyuyor;

”VUCA ortamında etkin olabilmek için üst düzey yöneticilerin; farkındalığının yüksek olması, geribildirime açık olması, öğrenme merakının yüksek olması, davranışlarını ve düşüncelerini hızla değişen koşullara adapte edebilmesi gerekiyor. Hızla değişen ve gelişen teknoloji, VUCA koşullarının gerektirdiği öğrenme çevikliğini daha da önemli bir hale getiriyor. Yaptığımız bu araştırma, Türkiye'deki üst düzey yöneticilerin bu konuda bir gelişim alanı olduğunu göstermekte. Araştırma sonuçları, Türk yöneticilerin %34,7'sinin “Öğrenme Çevikliği” boyutunda beklenen seviyenin altında olduğunu gösterse de VUCA dünyasında daha avantajlı konuma geçmek ve fark yaratan performanslar yakalamak için burada bir gelişim alanı olduğunu düşünmemizde yarar var. Türk yöneticilerin büyük çoğunluğunun “Dayanıklılık” ve “Değişime Uyum” boyutlarında beklenenin altında bir seviyede olması ise oldukça düşündürücü.

Zira VUCA şartlarında başarılı olmak için baskı, aksilik ve değişim yaratan durumlardan daha güçlü çıkabilmek, yüksek enerjiyle ve canlılıkla çalışabilmek, zorlu koşulları aşma motivasyonuna sahip olmak ve değişen koşullara adapte olabilmek çok önemli. Kısacası üst düzey yöneticilerin zorluklarla başa çıkma ve değişen koşullara adapte olma becerilerini geliştirmesi Türk şirketlerinin başarısına katkı sağlayacak gibi görünüyor.”

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800