Yaratıcılık için günlük hayat tüyoları

Yetişkinlerin yüzde 60-80’i farklı düşünme görevini rahatsız edici buluyor ve bunun onları yorduğunu belirtiyor. Oysa, farklı düşünmek hayatınızı değiştirebilir.

Hepimiz aslında yaratıcı doğduk. İnsan farklı düşünebildiği halde, sonradan bundan yorulan bireyler haline geliyor. Bunda ev ve okullarda farklı düşünce ve davranışların uygun bulunmaması ve hatta cezalandırılması rol oynuyor.

Araştırmalara göre, eğer ‘farklı düşünmek’ için vakit ayrılır ve bu yeniden bir alışkanlık haline getirilebilirse, yorucu olmaktan çıkıp tam tersine enerji veren bir faaliyet haline geliyor. Özellikle kadın, yenilikçi düşüncede fark yaratabiliyor.

YARATICILIK İÇİN GÜNLÜK HAYAT TÜYOLARI

  1. Günde en az 15-30 dakika yalnız zaman geçirin.
  2. Farklı düşünen arkadaşlarla eğlenin.
  3. ‘Hayır’ kelimesini daha sık kullanın.
  4. Mükemmel çok zaman alır, rahat olun.
  5. Kuvvetli olduğunuz alanlara yönelin.
  6. Kendinizi eleştirmeyin.
  7. Cesaretinizi toplayın. Susan Jeffers’ın ‘Feel The Fear And Do It Anyway’ kitabında dediği gibi korkularınızın da üstüne gidin.
  8. Merak edin. Çevrenizi, bilmediklerinizi, hislerinizi... Her şeyi.
  9. Eğlenin. İnsan gülümserken daha yaratıcı olamaz. Anlarımız var. Önce tohumları ekin, sulayın, sonra hasat zamanı.
Kazancı yetmeyene daha az harcama kılavuzuKazancı yetmeyene daha az harcama kılavuzuKazancımız yetmemeye başladıysa daha az harcamamız gerekir. Aslında birkaç küçük değişiklikle harcamaları azaltmamız mümkün. Öncelikle şu iki soruyu sorarak yola çıkalım; Neyi daha az satın alarak para biriktirebiliriz? İhtiyacımız olan şeyleri daha düşük maliyetle nasıl elde edebiliriz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800