Yaratıcılığınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

İnsanlar öz değerlendirmelerinde herkesin bildiği gibi iyimserdir. Araştırmacılar ister araba kullanmak, stok toplama zekası, popülerlik veya diğer özelliklerin uzun bir listesi hakkında soru sorsun , büyük çoğunluk yeteneklerini abartıyor. Yaratıcılığınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

 Bilim adamlarının fenomen için bir adı bile var: "Tüm çocukların ortalamanın üzerinde olduğu" kurgusal kasabadan sonra " Wobegon Gölü Etkisi ". Genel olarak bu, yeteneklerinizi kendi değerlendirmeniz söz konusu olduğunda dikkatli olmanız gerektiğini gösterir. Ancak son zamanlarda bilim adamları büyüleyici bir istisna buldular. Çoğumuz hemen hemen her konuda becerimizi abartırken, yaratıcılığımızı hafife alma eğilimindeyiz.

Düşündüğünüzden Daha Tuhaf Ve Daha Yaratıcısınız

Üç çalışma sonunda, uluslararası bir araştırma ekibi gönüllülerden hem fikir üretmelerini hem de bu fikirlerin yaratıcılığını derecelendirmelerini istedi. Araştırmanın yazarlarından ikisi, Yael Sidi ve Ella Miron-Spektor, yakın zamanda Insead Knowledge'da "İnsanların, yaratıcılığın tanımlayıcı bir özelliği olan özgünlüklerini sistematik olarak küçümsediklerini  gördük ."

Özgünlüğümüzü Takdir Etmekte Neden Bu Kadar Kötüyüz?

Sorun şu ki, diğer insanların gerçekte olduklarından daha çok bize benzediğini varsayma eğilimindeyiz, bu da bizi herkesin yaptığı fikirlerle ortaya çıkan inanca götürüyor. Ancak, daha önce bu köşede ele aldığım gibi, bilim aslında (neşe içinde) tuhaflar olduğumuzu doğruluyor, bu da bize dünya hakkında kendi benzersiz ve değerli bakış açımızı veriyor.

Kendi Yaratıcılığınızı Sevmeyi Öğrenin

Buradaki iyi haber, muhtemelen sandığınızdan çok daha orijinalsiniz. Kötü haber şu ki, yıllardır büyük fikirleri reddediyorsunuzdur. Bunu yapmayı nasıl bırakırsın? Yazarlar, liderlerin küçük bir teşvikle ekiplerinin yaratıcılıklarını görmelerine ve değer vermelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bir yönetici olarak , ekip üyelerinizi fikirlerini paylaşmaya davet etmeyi bir noktaya getirin, aksi takdirde fikirlerinin yeterince yenilikçi olmadığını varsayarlar, aksi takdirde gün ışığını asla göremeyebilirler. Yaratıcılıklarını kabul ederek önyargılarını azaltabilirsiniz.

Kendi yaratıcılığınızı artırmak istiyorsanız, kendi benzersizliğinizi takdir etmeniz yardımcı olabilir. Ayrı araştırmalar, tuhaf veya yabancılar gibi hissedenlerin daha yaratıcı olma eğiliminde olduğunu gösteriyor , bu nedenle tuhaflıklarınızı kutlamak hem daha fazla fikir üretmenize hem de onlara doğru şekilde değer vermenize yardımcı olmalı.

Son olarak, yine de, en iyi müdahale, kendi fikirlerinize karşı bu önyargının farkında olmak olabilir. Düşündüğünüzden daha iyiler en azından bir beyin fırtınası seansından sonraki olanlar araştırmacılar ayrıca ilk fikirlerimizin genellikle en az orijinal olduğunu gözlemlediler.

Yazarların iyimser bir şekilde sonuçlandırdığı gibi, "Milyonlarca insan, Büyük Kilitlenme'nin ortasında, muhtemelen kollarında çok ihtiyaç duyulan bir atış olabileceğini düşündüklerinden daha orijinal olduklarını bilerek, geçimini sağlamak için mücadele ediyor."

Yorumlar
Kalan Karakter 800