Uzaktan Çalışma Gerçekten Çalışıyor mu?

Dünyanın dört bir yanındaki kurucuların ve yöneticilerin, uzaktan çalışmaya ilişkin görüşleri:

Dünyanın dört bir yanındaki kurucuların ve yöneticilerin, uzaktan çalışmaya ilişkin görüşleri:

‘’Daha global bir iş gücü!’’

Evernote Ceo’su Phil Libin, işlerin tamamen sanal hale gelmesinin şirketine süper güçler sağladığını ve fiziksel ofise geri dönerek bunlardan vazgeçmek istemediğini söylüyor. Uzaktan çalışmanın iyi tarafından bakıldığında, bahsettiği ilk süper güç, yetenekli kişileri sadece yerelden değil, dünyanın herhangi bir yerinden alabilme imkanı sağlaması. Bakış acısını genişlettiğini ve tüm iş ilanlarını global olarak değerlendirdiklerini anlatıyor. İkinci süper güç ise, işe gidip gelmemek. Ve üçüncüsü: çalışanların büyük şehirlerde aşırı konut masraflarından kaçınmalarına yardımcı olmak. "Eğer istiyorlarsa, neden ekibimdekiler istedikleri yerden çalışmasın.’’ diyor.

 ‘’Uzaktan çalışma, ofis çalışmasından farklı süreçler gerektirir.’’

Chicago'da kurulan web uygulaması şirketi 37signals'ın başkanı ve kurucu ortaklarından Jason Fried, artık ofis çalışanı dünyasının geri kalanının çoğu geçen yıl uzaktan çalışmayı deneyimlediğine göre, diğer şirketlerin daha büyük bir fikri benimsemelerini umuyor. Uzaktan çalışmanın doğası ve güçlü yönleri yüz yüze çalışmadan çok farklı.

 Odaklanma veya yaratıcı eleştirel düşünme gerektiren özel projelerde, çalışanlar için uzaktan çalışmanın bir ofiste çalışmaktan çok daha verimli olabileceğini söylüyor. Ancak birçok şirket bunu yanlış yapıyor diyor. Çalışanların kendi zamanlarını yönetmelerine ve önemli kararları gerçek zamanlı sohbetten uzak tutarak uzun süreli çalışmalardan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmayı tavsiye ediyor. 

‘’Ekipler daha akıllıca ve daha empati kurarak çalışma fırsatına sahip.’’

Brand New School'un kurucusu ve baş kreatif sorumlusu Jonathan Notaro, bu yıl tamamen uzaktan çalışmanın ekiplerinin yaratıcılığından yararlanmayı daha zor hale getirdiğini söylüyor. İşlerinin çoğunun söylem yoluyla gerçekleştiğini söylüyor. Fakat bununla birlikte şirketini daha güçlü kılan detaylarda görüyor. Online toplantıların, meslektaşlarının ve çalışanlarının evlerine açılması, ona kişisel öncelikleri ve tutkuları hakkında fikir veriyor ve ekibini yakınlaştırdığını söylüyor. "Kişisel hayatları hakkında daha fazla düşünmeye başlıyorsun.” diyor. Ve bu deneyimin ekiplerini yakınlaştırdığından bahsediyor.

Sonuç olarak görüyoruz ki, uzaktan çalışma yöntemlerini iyi değerlendirebilirsek, bazı şeyleri güzelleştirmek ve iyi bir deneyim yaşamak bizim elimizde…

 

Thodex Krizi En Çok Hangi Kuşağı Etkiledi?Borsa İstanbul’un Veri Analizi Platformu verilerine göre 20 ile 34 yaş arasındaki borsa yatırımcılarının sayısı 2020’nin ocak ayında 179 bin 624’tü. Bu sayı 2021’in ocak ayında 639 bin 454’e yükseldi. Genç borsacıların sayısındaki bir yıllık artış oranı yüzde 255.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store