Kıdem Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

Çalışanın haklarını korumayı amaçlayan kıdem tazminatı hangi durumlarda, nasıl alınır, kimler kıdem tazminatı almaya hak kazanır gibi sorular merak ediliyor. 2018 kıdem tazminatı hesaplama tavanı ve tüm detaylar burada…
Kıdem Tazminatı Nedir, Nasıl Alınır?

Çalışanları koruma altına alan kıdem tazminatı olası durumlar karşısında sizin mağdur olmanızı önlüyor. Kıdem tazminatı almak için öncelikle şirket tarafından haklı olmayan sebeplerle çıkartılmış olmanız gerekiyor. Yani kendiniz isteyerek iş yerinden ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Tabii bazı istisna durumlarda işten kendi isteğinizle çıksanız bile kıdem tazminatından yararlanabiliyorsunuz.


Bilindiği üzere artık iş yerlerinde çalışanların kıdem tazminatı almaması, kendi isteğiyle istifa etmesi için çeşitli yöntemler uygulanıyor. Bunlardan biri de mobbing. Siz mobbing yüzünden işten ayrılırsanız ve bunu kanıtlarsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. Bunun dışında;


İşten Kendi İsteğiyle Ayrılıp Kıdem Tazminatı Alma Şartları

- Ağır çalışma şartları altında çalışıyorsanız

- İşe başlarken haklarınız bölümünde yazan kurallara uyulmuyorsa

- Sigortanız geç yatıyorsa

- Sizin haberiniz yokken SGK'ya giriş çıkışınız yapılıyorsa

- Bayramlarda, resmi tatillerde çalıştığınız halde mesai ücreti alamıyorsanız

- Soyadı değişen kadının evlilik nedeniyle işten ayrılması

- Yıllık izinlerin tam kullanılmaması durumunda kıdem tazminatını kendiniz çıksanız dahil alabilirsiniz.

Gazeteciler 5 Yıl Sonunda Alır

Bilindiği üzere gazetecilik mesleğini yapanlara farklı sigorta uygulanıyor. Fikir işçisi dediğimiz bu sigorta türü toplumda 212 olarak biliniyor. 212'si olan işçi 5 yılı doldurduğu durumda istifa dahi etse kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor.

Prim Gün Sayısını Dolduranlar Kıdem Tazminatı Alabilir

Bilindiği üzere emekli olmak için hem prim gününü doldurmuş olmanız hem de emeklilik yaşına gelmiş olmanız gerekiyor. Eğer prim gününü doldurup artık çalışmamaya karar verdiyseniz, kıdem tazminatı alabilirsiniz. Yaşı doldurup prim bekliyorsanız da kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirsiniz.

Belli Bir Süreyi Doldurmanız Gerekiyor

Kıdem tazminatı alabilmeniz için belli bir süreyi doldurmanız gerekiyor. Eğer aynı iş yerinde çalışıp bir yıl boyunca orada kalırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. Vefat etmeniz durumunda kıdem tazminatı hakkınız varislere geçiyor. Sakatlık geçirmeniz durumunda da kıdem tazminatı alabilirsiniz.

İş Yeri Taşınırsa Kıdem Tazminatı Alabilirsiniz

İş yerinizin taşınması ya da iflas etmesi durumunda kıdem tazminatı alma hakkı doğmuş oluyor. 

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda kıdem tazminatının alınabilme durumlarını sıraladık. Akıllara alacağım kıdem tazminatı sorusu nasıl hesaplanır sorusu geliyor. İşçi işe başladığı tarihten itibaren brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı hesaplanır. İşe başlama tarihinden çıkış tarihini yazıp brüt ücretinizi belirttiğiniz anda alacağınız kıdem tazminatı hesaplayabilirsiniz. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol