İş ve yaşam dengesini iyileştirmenin 3 yolu

İş yükünüz artıyorsa, egzersiz süreniz azalıyorsa ve kişisel yaşamınız tek düze oluyorsa, ihtiyacınız olan son şey birisinin size en uygun iş yaşam dengesine ulaşmanın basit olduğunu söylemesidir.

İş yükünüz artıyorsa, egzersiz süreniz azalıyorsa ve kişisel yaşamınız tek düze oluyorsa, ihtiyacınız olan son şey birisinin size en uygun iş yaşam dengesine ulaşmanın basit olduğunu söylemesidir.

Ancak yapması zor olmayan, sizi daha dengeli bir yere yönlendirecek bazı şeyler var. 

Beklentilerinizi Azaltın

Kendinizi biraz gevşetin. Herkes her şeyi yapamaz. Bunlar hayatın bir parçası ve sizin için geçerli olmadığını düşünerek etrafta dolaşırsanız, insanları hayal kırıklığına uğrattığınızı hissedersiniz. Bu nedenle, işinizin talepleri için gerçekten ayırdığınız zaman miktarı konusunda çevrenizdekilere karşı dürüst olun.

Beklenmedik bir şekilde geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalırsanız, bunun size ulaşmasına ve akşamınızı veya ertesi sabahınıza olumsuz etki etmesine izin vermeyin. Muhtemelen, şirketin başarısı için gerçekten önemli olan bir şey üzerinde çalışıyorsunuzdur. Umarım değer verdiğiniz bir yerdir. Bu yüzden seçtiğiniz işin taleplerini kabul edin ve yaptığınız şeyle gurur duyun. 

Mesela evlisiniz evde ailenizle vakit geçirmekten zevk aldığınızda, bazen çalışmak gerektiği gibi rahatsız edici bir duyguya kapılıyor musunuz? Bunun tersi de olabilir. Belki işteyken, o zamanı aileyle geçirmeniz gerektiğini hissediyorsunuzdur. Sakın arada kalmayın. Bunun yerine, şu anda yaptığınız şey yerine yapmanız gerektiğini düşündüğünüz şeylerin bir listesini not alın. Sonra kendinize bu görevleri daha sonra tamamlayabilir miyim yoksa şimdi yapılması gerekip gerekmediğini sorun. Deneyin; hızlı egzersizin, zamanınızla daha iyi seçimler yapmak için zihninizi temizlemeye yardımcı olduğunu göreceksiniz. Ayrıca aile faaliyetlerine öncelik vermeniz de muhtemel çünkü bu faaliyetlerin zaman çizelgeleri sabittir. 

Planlama Yapın

Hemen bir takvim alın ve günlerinizi planlayın. Önceden plan yapmak, o güne bağlı kalma olasılığınızı önemli ölçüde artıracak. 

Çocuklarınız varsa ve etrafta güvenilir bir bakıcınız yoksa, arkadaşlarınızdan veya ailenizden yardım isteyebilirsiniz. Kendiniz için bir şeyler yaptığınızı görmek, onları da mutlu edecektir.

Bütçenizi aşacak şeyler yapmanıza gerek yok. Sadece kendinizi motive etmek için bir yer bile seçebilirsiniz. O saatlerde kendinizi yenilenmiş hissedip, yılınızı fethetmeye hazır hissederek geri döneceksiniz.

'Ben' Zamanını Planlayın

Biraz benmerkezci olmak önemlidir. Çünkü biraz kendinizle zaman geçirmeden harika bir iş arkadaşı, arkadaş ya da ebeveyn olmanın hiçbir yolu yok. 

Öyleyse hemen kendinize biraz zaman yaratın! Maraton koşun, kurabiye pişirin, hobi edinin. Seçtiğiniz belirli faaliyet gerçekten önemli değil, ancak işin dışında kendi başınıza yapabileceğiniz bir tutku bulmak. Sevdiğiniz bir şeyi bulup kendi teninizde mutlu olmayı öğrenmekle kalmayacak (henüz değilseniz), aynı zamanda o sosyal hayatınızda size konuşacak bir şeyler verecektir!

Kazanmaya evinizden başlayabilirsiniz!Kazanmaya evinizden başlayabilirsiniz!Enflasyon artan fiyatlar karşısında harcamaları kısarak bütçenizi koruyabilirsiniz. Tasarrufa evinizden başlayabilirsiniz.

 

 

Etiketler motive maraton
Yorumlar
Kalan Karakter 800