İlk İş Gününde Nasıl Davranmalı?

İlk iş günü heyecanıyla ne yapacağımızı pek bilmiyoruz ama çoğu zaman nasıl başlarsa, öyle gider ve bunun farkındayız. İyi bir izlenim yaratmak, yeni iş yerini keşfetmek ve uyum sağlamak istiyoruz. Peki iş yerinde ilk gün neler yapabiliriz?

İş görüşmesi kadar heyecanlı olan bir gün de iş yerindeki ilk iş günü diyebiliriz. Yeni bir ortam, yeni insanlar, yeni görevler…

Yeni iş yerine kolayca adapte olmak için güzel bir ilk gün geçirmek önemli. Bunun için, size faydalı olabileceğini düşündüğümüz birkaç tüyo paylaşabiliriz..

Bir Gün Önceden Hazırlanın

Ertesi gün giyeceklerinizi önceden hazırlayın, iyi bir uyku çekin ki enerjiniz düşük olmasın ve geç kalmayın.

Pozitif Olun

Güleryüzlü ve nazik olmak, iyi bir izlenim bırakmak ve iyi ilişkiler kurmak için doğru bir adım. Tabii yüksek kahkahalar, uzayan konuşmalar gibi aşırı davranışlardan kaçınmakta fayda var.

Kendinizi İyi Tanıtın

İlk gününüzde gözler sizin üzerinizde olmak isteyecek, sizi tanımak isteyecekler. Kendinizi nasıl tanıtacağınızı önceden düşünmeniz, işinizi kolaylaştırır.

Gözlem Yapın

İşlerin nasıl ilerlediğini, kararların nasıl alındığını, insanların birbirleriyle ilişkilerini, neyin nerede olduğu gözlemleyebilirsiniz.

Kuralları Öğrenin

Şirketin kuralları varsa, bunları iyi öğrenmek ve izlemek önemli.

Birlikte Vakit Geçirin

Öğle yemeğini birlikte yemeği teklif ederlerse reddetmemeye çalışın ya da molalardaki kahve/ çay tekliflerine açık olun. Bağ kurmak için fırsat olabilir.

Uzun Telefon Görüşmelerinden Kaçının

İlk iş gününüzü merak eden eşiniz dostunuz sizi arayabilir, siz gününüzü anlatmak isteyebilirsiniz. Bu sohbetleri mesai saati sonrasına saklayın, işinize odaklanın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800