Home Office Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

‘Home Office’ son dönemde sık sık duymaya başladığımız bir kavram. Peki bu çalışma modeli nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir? İşte ‘Home Office’ kavramıyla ilgili tüm detaylar…

‘Home Office’ son dönemde sık sık duymaya başladığımız bir kavram. Peki bu çalışma modeli nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir? İşte ‘Home Office’ kavramıyla ilgili tüm detaylar…

Koronavirüs pandemisiyle birlikte birçok iş kolu zorunlu olarak ofis düzenini değiştirip ‘Home office’ çalışma modeline geçti. Geçmişte işverenlerin çok sıcak bakmadığı bu çalışma modeli pandeminin etkisi altında yaygınlaşan bu modelin aslında bir bakıma ne derece avantajlar getirdiği görülmüş oldu.  Tabi her getirinin bir de mevcut götürüsü olur, ‘Home Office’ çalışmanın dezavantajları da yok değil ama önce bu kavramın ne anlama geldiğine bakalım.

Home Office nedir?

Home Office, İngilizce bir terim olsa da Türkçe ’de de aynı şekilde kullanılıyor.  ‘Home Office’ ihtiyaç duyulan teknoloji aletlerinin sağlanmasıyla birlikte çalışma alanını eve taşımaktır.  İş yerinde sizden beklenen işleri evinizde sağladığınız cihazlar ile aynı verimlilikte yapabilirsiniz. Ancak şöyle bir yanlış anlaşılmanın da önüne geçelim. ‘Home Office’ çalışmayı ‘Freelance’ ile karıştırmamak gerekir. Evden çalıyor olsanız da işyerinize mevcut bir bağlılığınız vardır ve ekstra durumlar dışında başka bir işte tam zamanlı çalışamazsınız.

Avantajları ve dezavantajları

Home Office çalışmanın en büyük avantajı trafik derdinden kurtuluyor olmanızdır. Eğer İstanbul gibi büyükşehirlerde ve trafiğin 7/24 kilit olduğu bir şehirde çalışıyorsanız bizi çok daha iyi anlıyorsunuzdur. Her iş günü trafikte boşa giden onca saat ve bu kaosun içerisinde yaşanılan stresin haddi hesabı yoktur. Home Office çalışma modeli ile böyle bir derdiniz olmuyor ve bu size artan zamanı gerek iş gerek de hayatınıza dair çok daha pozitif anlamda kullanma imkanınız doğuyor.

Home Office çalıştığınız zaman planlarınız çok daha az sekteye uğrar çünkü her gün alışık olduğunuz ev ortamında sizden istenen işi yapıp çalışma ve düzeninizi ona göre ayarlarsınız. Bu doğrultuda yapacağınız planların olası bir sürprizle karşılaşması ofiste çalıştığınız döneme göre çok daha azdır.

Ev ortamında çalıştığınız zaman avantajlardan biri de dikkat dağıtıcı dış faktörlerden sıyrılabiliyor olmanız. Etrafınızda sizi rahatsız eden bir nesne veyahut unsur var ise bunu çok kolay ve rahat bir şekilde düzenleyip çok daha odaklı bir şekilde çalışmanızı sürdürebilirsiniz. 

Gelelim bu çalışma düzeninin dezavantajlarına, öncelikle en dikkat etmeniz gereken şey sağlığınız. Çünkü Home Office çalıştığınız zaman ister istemez rutin günlük hayatınızda bir hareket azalması olacaktır, hareketsiz bir hayat tarzına sahip olmakta sağlığınızı olumsuz yöne ciddi şekilde tetikleyecek şeylere kapı aralar. O yüzden ‘Home Office’ çalışırken muhakkak düzenli bir spor alışkanlığı elde edinmelisiniz.  Düzenli bir spor veyahut benim spor aram çok iyi değildir diyorsanız bir yürüyüş programı ile bu dezavantajı silip hanenize bir pozitiflik katabilirsiniz.

Home Office çalışmanın dezavantajlarına devam edecek olursak, bu çalışma modelinde işini sürdürenlerin belki de en şikayetçi olduğunu konulardan biri sosyal hayatlarının azalmasıdır. Ofis ortamında tamamen izole olacağınız için ister istemez sizi bu yalnızlığa ve sosyal ortamlardan uzak tutacaktır.  Evden çalışma sürenizde arttığı vakit ister istemez sosyalleşmekten tamamen uzaklaşır bir hal alıyorsunuz. Bu yüzden çalışmadığınız zamanlarda planlarınızı sosyalleşebileceğiniz ortamlarda yapmanız tavsiye edilir. Gerekli sosyalliği sağladığınız vakit asosyal olmanın verdiği mutsuzluk ve olumsuzluklardan kurtulup işinize daha iyi sarılabilirsiniz.

 

Çekilişle Ev ve Otomobil Dağıtan 21 Şirkete TasfiyeÜyelerine çekilişle faizsiz ve kefilsiz ev ve otomobil vereceğini taahhüt eden ve kendilerini "değer artış sistemi" ve benzeri isimlerle tanımlayan tasarruf finansman şirketlerinden 21'i BBDK kararıyla tasfiye edildi.

 

 

Etiketler Kariyer Home Office
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store