Çekilişle Ev ve Otomobil Dağıtan 21 Şirkete Tasfiye

Üyelerine çekilişle faizsiz ve kefilsiz ev ve otomobil vereceğini taahhüt eden ve kendilerini "değer artış sistemi" ve benzeri isimlerle tanımlayan tasarruf finansman şirketlerinden 21'i BBDK kararıyla tasfiye edildi.

Resmi Gazete ‘de bugün yayınlanan karar ile kamuoyunda faizsiz konut edindirme sistemi olarak bilinen tasarruf finansman şirketlerinin 21'inin faaliyetlerine son verildi. TBMM'de geçtiğimiz mart ayında kabul edilen yasa ile tasarruf finansman şirketlerinin kuruluş izni ve denetimi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) yetki verilmişti. Konut ve taşıt finansman şirketlerinin çalışma esaslarını belirleyen tasarruf finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin esaslar yönetmeliği nisan ayında belirlenmişti.

Düzenleme ile söz konusu şirketlerin faaliyet göstermesi için en az 100 milyon lira sermayeye sahip olması ve her bir şube için 1 milyon TL tutarında sermaye bulundurmaları gerekiyordu. Bu şartları yerine getirmediği belirlenen 21 şirketin tasfiyesi ile ilgili süreç başlatıldı. Piyasada bu şekilde çalışan yaklaşık 30 şirket bulunuyordu.

Sistem Nasıl Yürüyordu?

Tasarruf finansman sisteminde mevcut durumda tahmini çoğunluğu orta ve dar gelirli 400 bin kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Faiz ödemesi bulunmayan sistemde katılımcılar ek maliyet olarak yüzde 7-10 oranında organizasyon ücreti ödüyor.

Tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemi Türkiye'de 1991 yılından beri uygulanıyor. Ancak, faiz hassasiyeti olanların yanı sıra, yüksek kredi maliyetlerine katlanmak istemeyenlerin başvurduğu sistemin yasal bir altyapısının olmaması ve isteyen herkesin şirket kurarak katılımcılardan para toplayabilmesi önemli riskleri de beraberinde getiriyordu.

Bu nedenle çıkartılan yeni yasal düzenlemeye göre, söz konusu şirketler sadece konut, çatılı iş yeri ve taşıt ediniminden doğan borçları finanse edebiliyor, fon havuzundaki paraları amaç dışı kullanamıyor ve faizsiz esaslara göre faaliyet gösteriyor.

Özlem Denizmen ile Para Durumu Her Cuma 12:30'da NTV'deÖzel konuklar, izleyici soruları… Harcama alışkanlıklarından tasarruf önerilerine dair her şey Özlem Denizmen ile Para Durumu Programı’nda!

 

Etiketler Çekiliş BBDK
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store