Freelance çalışma nedir? Artıları ve eksileri

Freelance nedir? Kimler Freelance çalışma yöntemi ile çalışabilir? Freelance çalışmanın artıları ve eksileri nelerdir?

Günümüzde iş hayatında değişen ihtiyaçlar ve gelişen teknoloji doğrultusunda çalışma biçimleri de farklılık gösterebiliyor. Çalışma düzeninde yavaş yavaş oturmaya başlayan bu kavram, son yıllarda revaçta olmasıyla birlikte adından sık sık söz ettiriyor. Bu bağlamda “Freelance nedir? Kimler Freelance çalışma yöntemi ile çalışabilir? Freelance çalışmanın artıları ve eksileri nelerdir?” soruları aratılır oldu.

Günümüzde iş hayatında Freelance çalışma şekli özellikle çalışanlar için giderek daha da cazibeli bir alternatife dönüşmüş durumda. Freelance çalışmanın Türkçe karşılığının “serbest çalışmak” olduğunu ifade edebiliriz. Bazı zamanlar Freelance, ‘Home Office’ (Evden çalışma) ile karıştırılabiliyor ama aralarındaki en büyük fark, Freelance çalışırken bağımsızsınızdır bu imkânınız vardır lakin evden çalıştığınızda böyle bir imkânınız yoktur.

Freelance çalışmanın avantajları

İş hayatındaki en büyük sorunlardan biri monotonluktur. Bazen sürekli aynı ortamda çalışmak ofise adım atmak bile çalışan için psikolojik anlamda zor olabiliyor. Freelance çalışmanın en büyük avantajlarından biri de burada devreye giriyor. Herhangi bir mekâna bağlı kalmadan dilediğiniz yerde anlaşmış olduğunuz işi yapabilirsiniz. 

Ofis ortamında her zaman her şey yolunda gitmeyebilir, çevrenizde dikkatinizi dağıtabilecek çok sayıda unsur vardır. Freelance çalışanlar için bu unsurlardan kaçınmak çok kolaydır. Çalışma mekanınızı değiştirerek dikkatinizi tekrar toplayabilirsiniz.

Freelance çalışırken çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Her gün aynı saatte aynı dakikada işe başlayıp bitirme gibi bir zorunluluğunuz yok. O yüzden sizin en verimli olduğunuzu düşündüğünüz saatlerde işi halledebilirsiniz.

Eğer çok fazla resmi giyinmeyi sevmiyorsanız Freelance çalışmanın bu konuda da bir artısı mevcuttur. Bazı işyerleri resmi formal kıyafetleri zorunlu tutar, freelance çalışma hayatında durum her zaman böyle değildir sadece bulunmanız gereken önemli toplantılar veyahut müşteri görüşmelerinde kıyafetinize dikkat etmeniz yeterlidir.

Her çalışma prensibinin içinde barındırdığı gibi Freelance çalışmanın da belli başlı dezavantajları vardır.

Freelance çalışmanın dezavantajları

Freelance çalışma sisteminde düzenli bir geliriniz olmaz eğer maddiyatınızı bu plan üzerinden sürdürmeyi planlıyorsanız ileride ekonomik sıkıntılar yaşamanız mümkündür. 

Ofis ortamında uzak olacağınız için ofis arkadaşlarınız olmayacaktır. İşlerinizi yaptığınız esnada sosyalleşme konusunda kendinizi yalnız hissetmeniz olasıdır.

İş sözleşmenizde sigorta ve sosyal haklarınızın yer almadığı durumlarla karşılaşabilirsiniz. 

Çalışma esnasında sürekli farklı mekanlarda bulunuyorsanız eğer, çalışmaya başlayacağınız vakit sürekli yeniden konsantre olma çabası içerisinde olacaksınız.

EQ veya IQ? Başarılı Bir Kariyer İçin Hangisi Önemli?Stratejik bir finans işi için doğru uyumu elde etmek, yalnızca teknik becerileri değerlendirme yeteneğinden fazlasını gerektirir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store