Fırsatları yakalamak için önce onu yenmelisiniz!

Utangaçlığınız yüzünden bazı fırsatları kaçırdığınızı düşünüyorsanız, işte size davranışlarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacak birkaç öneri...

OLUMSUZ DÜŞÜNCELERDEN KURTULUN
OLUMSUZ DÜŞÜNCELERDEN KURTULUN

Kendinizi zor durumda hissettiğiniz anda içinizi olumsuzluk kaplıyor olabilir. “Hiçbir zaman başaramayacağım”, “ Söylediklerimle ilgilenmeyecekler bile”, “Ya dalga geçerlerse?" gibi kafanızın içinde oluşan düşünceler, eleştirilme, dalga geçilme veya başarısızlık korkusuyla sizi engelliyor.

Bütün bu düşünceleri iyice inceleyin ve objektif bir şekilde gözden geçirin. Gerçekten bütün gözlerin sizin üstünüzde olduğuna ve herkesin en ufak hatanızı beklediğine mi inanıyorsunuz?

Gerçekçi ve cesur olun! Kimse sizin sözlerinizi avlamaya çalışmıyor ve belki de fikirlerinizden harika işler çıkacak...

SAKİN OLUN

Terlemeler, kızarmalar, titremeler… Gözünüzü korkutan bir durumla karşı karşıya kaldığınızda duygularınız sizi ele geçiriyor ve tüm kontrolünüzü kaybediyorsunuz. Buna bir son verin! Rahatlayın, sakince nefes alın ve üzerinizdeki baskıyı uzaklaştıracak bir şeyler düşünün.

KENDİNİZİ SEVİN

Utangaçlık özgüven eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Başkalarının önünde kendinizi ifade etmeye çekiniyorsanız, bunun sebebi kendinize yakıştırdığınız haksız sıfatlar olabilir.

Kendinize olan bakış açınızı değiştirirseniz, kendinize güvenmeye de başlayabilirsiniz. Güçlü olduğunuz yönlerinizi sıralayın, ve aklınızdan hiç çıkarmayın.

KORKULARINIZIN ÜZERİNE GİDİN

Unutmayın, deneye deneye üstesinden geleceksiniz. Küçük adımlarla ilerleyin. Mesela, iş yerinizde tanımadığınız birinin yanından geçerken ayaklarınıza bakmak yerine gülümsemekten başlayabilirsiniz.

GEREKİYORSA YARDIM ALIN

Eğer bu basit tavsiyeler yeterli olmuyorsa, kişisel gelişim üzerine kitaplarla konuyu daha derinlemesine inceleyebilir ya da bir uzmanla görüşebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800