EQ veya IQ? Başarılı bir kariyer için hangisi önemli?

Stratejik bir finans işi için doğru uyumu elde etmek, yalnızca teknik becerileri değerlendirme yeteneğinden fazlasını gerektirir.

Stratejik bir finans işi için doğru uyumu elde etmek, yalnızca teknik becerileri değerlendirme yeteneğinden fazlasını gerektirir. Ekonomi editörü Ross Gittins, The Age'deki yakın tarihli bir makalesinde, ekstra bir EQ yani duygusal zekanın IQ biriminden çok daha değerli olduğuna karar verildiğini açıkladı. 

Bu konuda kesinlikle yalnız değil. Gittikçe daha fazla CFO ve CEO, bir sonraki finans işe alımlarında bu ekstra EQ birimini arıyor. 

EQ neden önemli?

EQ, bir kişinin duygularını olumlu bir şekilde tanımlama, kullanma, anlama ve yönetme yeteneğini ölçer. Kuruluşların odak noktalarını bir adayın teknik yeteneklerinden şirket kültürüne uyum sağlama ve ekip içinde, ekipler arasında başarılı bir şekilde çalışma yeteneklerine kaydırdığını görüyoruz. 

CFO'lar ne ister?

Müşteriler çeşitli paydaşlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilen finans uzmanları istediklerini söylüyor. CFO’lar bir aday üzerine düşünürken sordukları sorulardan bazıları, “Bu kişi ne kadar iyi sunum yapacak? Farklı seviyelerdeki insanlarla etkili bir şekilde çalışabilecekler mi? Uluslararası paydaşlarla çalışmak için kültürel duyarlılığa sahip olacaklar mı?” Buna ek olarak, birçok şirket için daha zorlu çalışma koşulları, kuruluşların empatik, kendine güvenen ve değişime karşı uyumlu profesyonellere, çatışmaları dağıtabilecek ve zorlukların üstesinden gelebilecek insanlara ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bu özelliklerin her biri bir işletmeye ek değer getirir. Proaktivite aynı zamanda büyük bir beraberlik kartıdır.

Geleceğin finans kariyeri  

Küresel iş ortamı daha rekabetçi hale geldikçe, finans departmanları, gelecekteki yönetim potansiyeline sahip, finans bilgisi az olan veya hiç olmayan kişilere programları ve kavramları açıklayabilen personeli işe almak için geleneksel finans becerilerinin ötesine bakıyor.

Mantıklı çünkü orta düzey finans rolleri son beş yılda çok değişti. Geleneksel olarak finansal muhasebe, yönetim muhasebecisi ve iş analisti rollerine odaklanan sayı ve raporların çoğu artık otomatikleştirilmiştir. Giderek bu işler, işletmeyi mali raporların ne anlama geldiği ve bireysel iş birimlerinin bu bilgileri performanslarını iyileştirmek için nasıl kullanabileceği konusunda eğitmekle ilgilidir. Bu, her seviyedeki finans uzmanlarının birden fazla paydaşla konuşabilmesi ve proje gruplarına ve yönetim ekiplerine sunum yapabilmesi gerektiği anlamına gelir. Pek çok mali muhasebeci kariyerlerine başladığında, muhtemelen bu sorumluluklara sahip tek kişi CFO veya mali kontrolördü. Bugün giderek daha fazla CFO, tüm ekibinin “müşteriye dönük” olmasını bekliyor. 

Doğru dengeyi göstermek

Orta düzey bir finans pozisyonundaysanız ve 10 yıl içinde bir yönetim rolü hedefliyorsanız, bu kariyer yolunda kendinizi iyi konumlandırmak için daha geniş bir beceri seti geliştirmek için muhasebe ve finans becerilerinizin ötesine geçmeniz gerekecektir. Çevrenizdekilerin saygısını ve güvenini geliştirmek, kariyerinizi büyütmek için artık çok önemli. Kendinize sorun, çalıştığım işte nasıl güvenilir bir danışman olabilirim? Ardından, bunu başarmak için ihtiyaç duyduğunuz becerileri geliştirmeye başlayın.

Liste her aday için farklıdır, ancak başlangıç için bu ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

1. Çok çeşitli projelerde aktif olarak yer alarak işinize değer katabileceğinizi göstermek için fırsatlar arayın. Başarılarınızı doğru ve zamanında teslim etmenin ötesinde gösterebilmek önemlidir.

2. Toplantılara katılabildiğiniz veya ekip girişimlerine katkıda bulunabildiğiniz kadar pratik yapın. Birçok finans uzmanı kendilerini içe dönük olarak görüyor ve 'kendilerini ortaya koymak' istemiyor. Gerçekte içe dönükler genellikle mükemmel iletişimcilerdir çünkü iyi dinleyicilerdir.

3. Sizi engelleyen becerilerinizi güçlendirin. Özgeçmişinize başka bir teknik derece veya sertifika eklemek yerine, EQ'nuzu artıracak yumuşak becerilerinizi geliştirin.

4. Çalışmanızın işin farklı yönleri ve bu işleri yapan insanlar üzerindeki etkisini düşünmek için sayıların ötesine geçin. Satış ekibine daha fazla satmalarına veya daha karlı satışlar yapmalarına yardımcı olmak için hangi öngörüleri verebilirsiniz? Daha geniş bir ticari perspektiften düşünür ve iletişim kurarsanız, yönetimin daha çok dikkatini çekebilirsiniz.

20 Dolarla 1 Gecede Dünyanın En Zengini Oldu! ABD'de 20 dolarlık kripto para alan öğrenci, parasının 1,2 trilyon dolara yükseldiğini gördü. Bir gecedeki kazancını çekmek isteyen kripto trilyoneri beklemediği bir sonuçla karşılaştı. Christopher Williamson, dünyanın en zengini Jeff Bezos'tan 6 kat daha zengin hale gelmişti.

 

Etiketler IQ Kariyer EQ
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store