Amazon Neden 3 Soru İle İşe Alım Yapıyor?

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos iş görüşmelerinde hangi soruları soruyor? İş görüşmelerinde hangi sorular Amazon için önemli?

Bir şirket sadece çalışanları kadar iyidir denir. Bu konuda Amazon’un kurucusu Jeff Bezos 1998 hissedar mektubunda "İşe alma yaklaşımımızda çıtayı yükseltmek Amazon.com'un başarısının en önemli unsuru olmuştur ve olmaya devam edecektir." dedi ve tüm Amazon çalışanlarının işe alma kararı vermeden önce kendilerine sormaları gereken üç basit soruyu listeledi:

  • "Bu kişiye hayran kalacak mısın?"
  • "Bu kişi dahil olduğu grubun ortalama etkinlik seviyesini artırır mı?"
  • "Bu kişi hangi ekipte parlayan bir yıldız olur?"

Karşılıklı Hayranlık Gücü

Hayran olduğunuz ve saygı duyduğunuz insanlarla çalışmak ve bunun yanı sıra karşılığında size saygı duyan ve hayran olan insanlarla çalışmayı isterseniz. Birbiri ile uyumlu, samimi bir ekip sonunda başarılı bir işi temsil eder.

Bu bağlantı duygusu, daha büyük bir şeyin bir parçası olduğunu hissetmenizi sağlar ve bir grup insanı gerçek bir ekibe dönüştürür.

Etkililik Çarpanı

İşe alım yaparken en çok ihtiyacınız olan alanda, gerçekten mükemmel olan kişiyi işe alın. Çünkü yetenekleri etraflarındaki insanların performans düzeyini yükseltmeye yardımcı olur. Buradaki mükemmel etkili, vizyonlu, büyük düşünen kişi anlamına gelebilir. Büyük düşünen kişiler ekibe de motivasyon kaynağı olur. Bu tutumda olan kişiler bireysel olarak da ekip olarak da önemli başarılara imza atar.

Parlayan Yıldız Faktörü

Jeff Bezos, "Birçok insanın çalışma ortamını hepimiz için zenginleştiren becerileri, ilgi alanları ve perspektifleri var." diyor. Ekip içerisinde farklı auradan kişilerin olması oldukça önemli. Bu, iş yaparken farklı bir bakış açısı ve farklı bir ruh anlamına gelir.  

Ekibe yeni birini alırken farklı vizyonlu ve motivasyonu yüksek kişilerin alınmasına önem gösterin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store