Kadınların yapamayacağı meslek yok! ’Korkar, yapamaz’ denilen kadınlardan Türkiye’de bir ilk…

Atanamayan anaokulu öğretmeni Gözde Gök ve 2 çocuk annesi ev hanımı Fadime Ataş, Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyor.

Adana'da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Türkiye Jokey Kulübü Adana Hipodrom Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu tarafından ortaklaşa düzenlenen proje kapsamında 2 kadın seyis oldu. İki ay sonra lisanslı olarak görevine devam edecek olan anaokulu öğretmeni Gözde Gök, atanamadığı için seyislik mesleğini seçtiğini belirtti. Evli ve 2 çocuk annesi Fadime Ataş ise "Bayandan seyis olmaz dediler. Biz bu işi başardık" dedi.

TÜRKİYE'NİN İLK KADIN SEYİSLERİ OLACAKLAR

TJK Adana Hipodrom Müdürlüğü ve İŞKUR tarafından ortaklaşa düzenlenen proje kapsamında seyislik eğitimi alan 2 kadın eğitimlerinde sona yaklaştı. 2 ay sonra seyis olmaya hak kazanan kadınlar Türkiye'nin ilk lisanslı seyisleri olacak. Sabah 09: 00'da işe gelip akşam 18:00'da işten çıkan seyisler bir günde erkeklerin yaptığı bütün işlerin aynısını yapıp atların yemek ve temizlik ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

 
 

Anaokulu öğretmeni olan ve atanamadığı için seyislik eğitimi alan Gözde Gök (25), İHA muhabirine yaptığı açıklamada İŞKUR'un böyle bir iş imkanı sunmasından dolayı memnun olduğunu söyledi. Gök, bazı kişilerin 'Kadından seyis olur mu?' dediğini belirterek, "Atanamayınca seyislik yapmak zorunda kaldım. Hiç pişman değilim. Çok şaşkın herkes. İlk girdiğimizde 'Kadından seyis olur mu?', 'Bunlar ata nasıl bakacak', 'Bunlar çok korkarlar' gibi sözler söylediler. Zamanla alıştılar. Kadından seyis oluyormuş bunu gördüler. Başka ülkelerde bayan seyisler varken bizim ülkemizde neden olmasın. Bu sayının Türkiye'de artmasını istiyoruz. Bayanları davet ediyoruz. Çok güzel bir mesleğimiz var" dedi.

Evli ve 2 çocuk annesi olan bir diğer kadın seyis Fadime Ataş ise gündüz atlara akşam ise çocuklarına ve ev işlerine baktığını ifade etti. İŞKUR'a ilk başvurduğunda böyle bir işin olduğunu ve denemek istediğini daha sonra ise atları sevdiği için işi bırakamadığını kaydeden Ataş, şunları söyledi:

"Eğer bir kadın hırslı ve kararlıysa bir konuda yapamayacağı bir şey yoktur. Kadından seyis nasıl olunuyor biz bunu gösterdik. 2 çocuğum var bunların da çocuklardan bir farkı yok. Çocuklarım gibi seviyorum ben de atları. Akşam evde çocuklara gündüz atlara bakıyoruz. Bayandan seyis olmaz dediler. Biz bu işi başardık. İstedikten sonra her şey olur."

TJK Adana Yeşiloba Hipodromu Müdürü Burhan Şatır ise Eskişehir'de görev yaparken bu projeyi hayata geçirdiğini belirterek, "Ülkemizde kadınların iş alanlarında aktif olması bizim için önemli. Kadının bulunduğu yerde biraz daha disiplin ve düzen oluyor. Arkadaşlarımız, biraz daha disiplinli çalışmaya başladılar. Bizim de amacımız kadınların bu işe el atması. Her alanda olduğu gibi bu alanda da seviyeyi yükseltip, hizmet kalitesini arttırmak" diye konuştu.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol