İşletmeler neden başarısız olur?

Herkesin belli hayalleri var ve kiminin hayali de kendi işletmesini kurmak. Bunun için de kendi inandığı işi yapmak adına canla başla çalışır. Fakat bazı durumlarda her şey istediği gibi ilerlemez. Kimi zaman işletmeler başarısız olur ve kapanır. Peki neden?

İşletmeler neden başarısız olur, ne yapmak gerekir?

Yeni bir iş için adım attınız. İşletmenizi kurdunuz fakat 6 ay sonra hiçbir şey istediğiniz gibi gitmiyor. Kâr elde etmeyi bırakın, 6 ay sonra zarardasınız bile. Bu durumda maalesef eğer yenilik yapmaz, hatalara dikkat etmezseniz, işletmeniz başarısız olur. İşletmenizin başarısız olmasının ise birçok nedeni olabilir.

- İŞİNİZİ İYİ TANIYIN

Öncelikle işinizi iyi tanımanız gerekiyor. Yaptığınız işi iyi bilip rakiplerinizi incelemelisiniz. Eğer siz rakiplerinize bakmak ve sektörün nasıl ilerlediğini takip etmezseniz, kendi alanınızdan çıkmış olursunuz. Kendi alanınızdan çıktığınız için de başarıdan gittikçe uzaklaşırsınız. Yani, yapmanız gereken işinizi iyi tanımak ve hangi hedef kitleye sesleneceğinizi belirlemek.

- YÖNETİM İYİ OLMALI

İşletmenizde en önemli yerlerden biri de yönetim. Yönetim ne kadar iyi olursa, işletmeniz de o kadar iyi olur. Mal alım satım, kar zarar ilişkileri ya da müşteriye ulaşmak için reklam vermek gibi işletmelerin temel ihtiyaçlarını iyi yönetmek gerekiyor. Bunlardan anlamayan bir yönetime sahipseniz, işletmenizden istediğiniz verimi alamazsınız. Bu hataya düşmeniz durumunda aslında bir nevi işinizi ihmal etmiş olursunuz. 

- GERÇEKÇİ PLANLAR YAPIN 

Örneğin 6 ay sonunda yüzde 20 kar elde edeceğinizi hesapladınız. Fakat bu hesabı gerçeklerden uzak yaptınız. Evet, hayalini kurduğunuz işletmeyi açtınız ama gerçeklerden her uzaklaştığınız an kendinize kötülük yapmış oluyorsunuz. Çünkü hedeflediğiniz duruma ulaşamayacaksınız ve bu sizi daha kötü etkileyecek.

- B PLANINIZ OLMALI

Siz artık işletmecisiniz. Her duruma karşı yedek planlarınız olmalı. Düşünün bir kafe işletmeye karar verdiniz fakat belediye sizin caddeye masa koymanızı yasakladı. Bu durumda sizin acil B planı bulmanız gerekiyor. Örneğin içerideki masaları biraz küçülterek yerden kazanabilirsiniz. Verdiğimiz örnek aslında oldukça basit. Yeter ki kolay pes etmeyin ve mücadeleci ruhunuzu ortaya koyun.

- TEKNOLOJİYE UZAK DURMAYIN

Çağ teknoloji çağı. Teknolojiden uzaklaştığınız anda ilerlemeniz mümkün değil. İşletmenizin sosyal medya hesapları ve tanıtım yapabileceğiniz bir internet sitesi olmalı. Hatta işleriniz ilerlerse uygulama bile yapabilirsiniz. Hem sosyal medya sayesinde reklam yapmanız da kolaylaşıyor.
Şirketler sosyal medyayı nasıl kullanıyor? başlıklı yazımız bu konuda size yardımcı olabilir. 

1 dakika fazla duş 18 ton su demek! Tasarruf için 108 öneri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 'Aklınla verimli yaşa' sloganıyla yayınladığı kitapçıkta küçük adımlarla büyük tasarruflar yapılabilecek önerileri sıraladı. Duş süresinin 1 dakika azaltılmasıyla yılda kişi başı 18 ton su tasarrufu sağlanabileceği vurgulanan kitapçıktaki tavsiyeler şunlar:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store