İş Arayanlara Harika Fırsat: İşkur İşbaşı Eğitim Programları

İşiniz yoksa ve başvurularınız yeterli mesleki deneyiminiz olmadığı için geri çeviriliyorsa İŞKUR İşbaşı Eğitim programlarına katılabilirsiniz.
İş Arayanlara Harika Fırsat: İşkur İşbaşı Eğitim Programları

Bu program mesleki deneyim edinmeniz, teorik eğitimini aldığınız meslekte uygulamayı görmeniz, çalışma ortamına uyum sağlamanız amacıyla İŞKUR’un düzenlediği programlardır.

Programa katıldığınızda  işbaşı eğitimi yapacağınız işyerini kendiniz de bulabilirsiniz ya da gibi İŞKUR’unda bulmasını isteyebilirsiniz. Aynı şey  işverenler içinde geçerli istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabileceği gibi İŞKUR’dan da bulunmasını talep edebilir.

 

İşbaşı Eğitim Programına; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay devam edebilecek.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda ise 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay uygulanacak.

Programlar günde 5 -8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek.

Devlet, programlara katılan gençlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri giderlerini de karşılıyor.

Katılımcılara günlük 61,65 TL, öğrenciler için 46,23, işsizlik ödeneği alanlar için 30,82 TL ödeme yapılacak. Geleceğin meslekleri olarak belirlenecek mesleklerde düzenlenen programlara katılan kişilere ise 75 TL gider ödenecektir.


Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği program süresince karşılanacak.

 

İşbaşı eğitim programlarından yararlanmanın bir takım şartları var;

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
15 yaşını tamamlamış olmak,
İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
Emekli olmamak,
Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak
İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
Yukarıdaki şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler.
Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilirler.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine  başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol