Başarılı iş kadınlarından alınacak dersler

İşte Rihanna ve Gwynne Shotwell, SpaceX COO'su (Elon Musk'ın şirketi), Witney Wolfe Herd (Bumble'ın kurucusu) ve daha fazlası dahil olmak üzere dünyanın en çok kazanan kadın girişimcilerinin bazılarından öğrenebileceğiniz bazı dersler.

1 5 Güzellik girişimcisi Rihanna: Devam edin, başarı sizi yolda bulacak
Güzellik girişimcisi Rihanna: Devam edin, başarı sizi yolda bulacak

Rihanna'dan ilham alın. Servetinizi çığır açan bir müzik kariyerinden değil de bir güzellik markasına ortak olarak kazanabilirsiniz. Bu tam olarak Rihanna’nın yaptığı şey.

Rihanna servetinin çoğunu müzikten kazanmadı. Bunun yerine, lüks ürün grubu LVMH ile iki yıl boyunca ortak olduğu makyaj markası Fenty Beauty'den kazandı. Rihanna, Fenty Beauty'nin fikrinin "tüm kadınların dahiliyeti" olduğunu söylüyor. Bu amaçtan hareketle geleneksel olarak eşleşmesi zor bir dizi cilt tonunu eşleştirmeye odaklandı.

Bir girişimci olarak yaptığınız işe tutkuyla bağlıysanız ve çözümler, hedef kitlenizin asıl sorunlarını esas alarak hazırlanmışsa, başarı sizi bulacaktır. Devam edin.

2 5 SpaceX COO'su Gwynne Shotwell: Meydan okumayı ve riski kucaklayın
SpaceX COO'su Gwynne Shotwell: Meydan okumayı ve riski kucaklayın

2002'de Gwynne'in arkadaşı Hans Koenigsmann onu SpaceX'teki işi için bir tura çıkardı. "Gel Elon'la tanış," diye teşvik etti onu. Gwynne Elon Musk ile tanıştı ve Elon'un bilgisinden hemen etkilendi. Görünüşe göre Elon da ondan etkilenmişti, çünkü aynı günün ilerleyen saatlerinde bir başkan yardımcısı için bir pozisyon yarattı ve ondan başvurmasını istedi. Gwynne, Microcosm'da üç yıldır çalışıyordu ve ilk başta, hayatında olan şeyler yüzünden teklifi reddetti.

Ancak sonunda kabul etti ve bugün Gwynne Shotwell, Elon Musk tarafından kurulan ticari uzay araştırma şirketinin operasyonlarını yöneten SpaceX'in başkanı ve COO'su. SpaceX'in %1'ine sahip ve değeri 290 milyon dolar, yani aldığı risk ve mücadelesi büyük ölçüde karşılığını verdi.

3 5 Bumble Kurucusu Whitney Wolfe Herd: Kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın, gidip hayalinizi gerçekleştirin
Bumble Kurucusu Whitney Wolfe Herd: Kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın, gidip hayalinizi gerçekleştirin

Whitney kendini haklı çıkarmaktan bıkmıştı. Bumble hissesi halka arzın lansman gününde %63 arttığında basına “Kadınlar her zaman başkasının pisliğini temizliyor” dedi.

Bugün, Whitney 1,3 milyar dolar değerinde ve Bumble ve Badoo adında iki çevrimiçi flört uygulamasına sahip olan Bumble Inc.'in kurucu ortağı ve CEO'su. Kendi kendine yeten en genç kadın milyarder. Toksik ilişkiler geçmişi ve erkek egemen teknoloji sektörü arasında karşılaştığı kadın düşmanlığı, Bumble'ın var olmasının asıl nedeni. Whitney'in bu deneyimleri, kullanıcılar platformda eşleştiğinde ilk mesajı gönderenin kadınlar olması özelliğini yaratmasının nedeni. Bu özellik, Bumble'ı benzersiz ve pazarda anında bir hit yaptı. 

Haklı çıkmaktan vazgeçin. Kovalamaya başlayın. Whitney'in yaptığı buydu ve başarısı inanılmazın ötesinde.

4 5 Burton’un Sahibi ve Eski CEO Donna Carpenter: Küçükten başlayıp oradan büyümekten korkmayın
Burton’un Sahibi ve Eski CEO Donna Carpenter: Küçükten başlayıp oradan büyümekten korkmayın

Donna Carpenter şirketini 1977'de, kısaca Burton olarak bilinen merhum kocası Jake Burton ile kurdu. Bu şirket, modern snowboard'u piyasaya sürmesi ve oldukça bilinmeyen bir hobiyi şu anda ana akım bir spor haline getirmesiyle tanıyor.

Ama işe garajında ve oturma odasında, kocası Jake ile snowboard prototipini yaratmaktan başladı. Komşularının poliüretan kokusundan şikayetlerine rağmen devam ettiler ve işi büyük bir başarı ile sonuçlandırdılar.

Küçük başlamaktan ve hayalinize odaklanmaktan korkmayın.

5 5 Zoom CFO Kelly Steckelberg: Büyümeyi yönetmek için ince bir çizgide yürüyün
Zoom CFO Kelly Steckelberg: Büyümeyi yönetmek için ince bir çizgide yürüyün

 

Kelly Steckelberg, çoğu 2020'nin ilk sekiz ayında beş katına çıkmış olan Zoom hisse senedi seçeneklerinden gelen 255 milyon dolar değerinde bir servete sahip. 

O, strateji odaklı bir CFO ve bir finans uzmanı olarak büyümenin, gerçekten desteklenecek ve yavaşlatmadan yönetilerek yürünecek ince bir çizgi olduğunu söylüyor. Doğru alanlara yatırım yapmak çok önemli ve diğer alanların ayak uyduramayacağı aşırı yatırımlar yapmamak da önemli.

İnce çizgide yürümek ve nerede duracağını veya yatırımı nerede artıracağını bilmek, büyük büyüme hamleleri için kritik öneme sahip.

Yorumlar
Kalan Karakter 800