Aile Şirketleri Nasıl Başarılı Olur?

Aile şirketi deyince aklınıza sadece Koç ve Sabancı gelmesin. Küçük işletmeler de aile şirketi olabilir. Müdür, büyük patronun kardeşi, çalışan oğlu… Bu tarz yerlerde işleyiş sürekli farklıdır. Fakat bazı işletmeler başarısız olurken bazıları da giderek büyür. Peki bunun sırrı ne?

Aileyle, akrabayla iş yapmak kolay iş değil. Bu şirketlerde başarılı olmak zorlayıcı olabilir. Fakat bazı kurallarla şirketinizi geliştirebilir, çok fazla para kazanabilirsiniz. 

Bir kere aile şirketiniz varsa dikkat etmeniz en temel konu kimseyi kayırmamak. Aile deyip geçmeyin, siz artık bir iş yapıyorsunuz. Aile şirketlerinde yaşanan en büyük sorun kayırmacılık yapmak. Örneğin şirketiniz var ve oğlunuz büyük bir hata yapıyor ya da şu anki tecrübesiyle hak etmediği yerde. Siz sürekli oğlunuzu kayırıp ona destek olursanız şirketinizi aşağıya çekersiniz. Sonuçta aile şirketinde sadece akrabalarınız çalışmıyor. Diğer çalışanlarınız yapılan haksızlığa şahit olursa kendilerini mutsuz ederler ve verim düşer. Sizin her çalışanınıza eşit davranmanız gerekiyor ki sağlam temellere otursun.

Kurumsallaşmaya Çalışın

Şirketinizi kurumsallaştırmaya çalışın. Aile şirketi diye sürekli orayı eviniz şeklinde kullanmayın. Eğer çalışanlarınıza karşı saygınızı yitirirseniz yeterli sonuç elde edemezsiniz. Kurumsallaşmak için ne gerekiyorsa onu yapın. Diyelim siz patronsunuz; patronların işe alımlarda mülakata girmesi kadar şirketi küçük gösteren pek az konu var. Evet şirket sizin fakat her zaman bir işleyiş var. Bu işleyişe uyum sağlayın.

Lider Yetiştirin

Hep patron gözünden anlattık yine oradan devam ediyoruz. Lider yetiştirmeye çalışın. Siz ömür boyu aile şirketinin başında kalmak istemeyebilirsiniz. Şirketin sürekliliğini sağlamak için arkanızdan sağlam çalışanların gelmesi gerekiyor. Bunun için şirketi yetiştirmek için eğitimli ve tecrübeli bireyler şart.

Şirket Felsefeniz Olsun

Şirketinizin işletme boyutu önemli değil. Yeter ki belli prensipleriniz olsun. İş disipliniyle hareket ederseniz başarıyı her zaman yakalarsınız. Şirketinizde kural koyun. Örneğin kızınızın diğer çalışanlardan geç gelmesine izin vermeyin.

Uzlaşma Yapın

Her şirkette olduğu gibi aile şirketinde de yönetim kurulu oluyor. Bu yönetim kurulunu ayda bir toplamaya çalışın ve gündemi değerlendirin. Şirketle ilgili bir karar almak isterseniz müzakere yapın.

Aile Şirketi Çalışanlar Tarafından Tercih Ediliyor

Aile şirketinin zorluğu olmasına rağmen çalışanlar tarafından tercih ediliyor. Bir kere kişisel ilişki kurmak daha kolay oluyor. Eğer çok büyük bir şirket değilse, patronunuzu sürekli görebilirsiniz. Büyük aile şirketlerinde ise farklı yerlere geçiş yapabilir, kariyerinizde yeni sayfalar açabilirsiniz. Aile şirketleri genellikle yenileme yaptığı için geleceğe yönelik yatırımlar yaparlar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
yusuf ziya polat
Aile şirketimiz var ve hepsi gerçekten aşşırı doğru tavsiyeler. çok teşekkürler
yusuf ziya polat
Aile şirketimiz var ve hepsi gerçekten aşşırı doğru tavsiyeler. çok teşekkürler

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store