İŞKUR ile Para Kazanma ve Meslek Öğrenme

İŞKUR denilince akla iş bulmak için bir kurum gelse de İŞKUR sadece iş imkanı sağlamıyor aynı zamanda eğitim de veriyor. Peki kim İŞKUR’dan faydalanabilir? İŞKUR’da nasıl para kazanılır, İŞKUR aylık ne kadar veriyor? Gelin hep birlikte detaylara bakalım.

İŞKUR, aktif iş gücü kapsamında eğitim vermeye başladı. Milyonlarca kişinin başvurduğu, iş bulma konusunda da faydalı olan eğitimin belli şartları bulunuyor. Emekli olanlar dışında herkese destek veren program aynı zamanda günlük para da veriyor.

Aylık 2 bin TL’yi geçen yardım sayesinde günlük ihtiyaçlarınızı da karşılayabiliyorsunuz. Bunun yanında eğitim almanız da cabası. Temel amacı eğitim olan ve pratik öğrenme ihtiyacı sunan bu eğitim programı, bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yeri ve mesleklerde 6 ay, diğer sektörlerde 3 ay kadar uygulanıyor.

Geleceğin mesleklerini de ön plana çıkaran bu uygulamalı eğitim programında siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama eğitimleri de bulunuyor. 18’den 29 yaşa kadar bu programa dahil olabilirsiniz. Eğitimin süresi 9 aya kadar çıkabiliyor. Programlar haftanın 6 günü oluyor ve 5 ile 8 saat arası uygulanabiliyor. İşbaşı eğitim programına katılanlar günlük ortalama 77 lira alıyorlar. Ayda 26 gün programa katılan kişi 2 bin lirayı geçen uygulamalı eğitim alıyor. Fakat öğrenci iseniz ya da işsizlik parası alıyorsanız bu miktar değişiyor. Öğrenciyseniz 52 TL işsizlik maaşı alıyorsanız günlük 38 lira hakkınız bulunuyor. Programa katılanların GSS primleri ödeniyor.

Annelere destek var

Programa katılan annelere artı destek bulunuyor. Annelere, harçlığın yanı sıra 2-5 yaş arası çocukları için program boyunca aylık 400 lira bakım desteği veriliyor. Başvuru için herhangi bir dönem bulunmuyor. Her an başvuru yapabilirsiniz. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine başvurmanız yeterli.

CV Hazırlamanın Püf Noktaları!İşverenler bir özgeçmişi incelerken en çok nelere dikkat ediyor? İşe girmenin anahtarı olan CV'yi hazırlarken bu unsurları unutmayın!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800