İş bulma süresini hangi faktörler etkiliyor?

Yeni bir işe girmek ya da iş değiştirmek isteyenler, iş ararken, iş bulma süresini de göz önünde bulundurmalı. Peki, bu süreyi etkileyen faktörler nelerdir? İşte alanında uzman kişilerin yorumlarından çıkan sonuçlar…

Uzmanlara göre, iş bulmak ortalama 6 ay ile 1 yıl arası sürse de, bu süre aradığınız pozisyon, yaş, sektör, deneyim, maaş beklentisi gibi pek çok faktöre göre değişiklik gösteriyor.


İş arayanlar, genel olarak pazarlık yapmak istemeyip kendi beklentilerine göre arama yapıyor ve bu durum süreyi 6 aya kadar uzatabiliyor. Belli bir süre sonra ise isteklerini daha esnek hala getirebiliyorlar. En baştan daha esnek ve gerçekçi olanlar, piyasa koşullarını iyi araştıranlar, daha kolay iş buluyor.

İş bulmayı kolaylaştırmanın bir yolu da iyi bir cv hazırlamak ve kendini iyi ifade etmekten geçiyor. Nasıl daha iyi bir CV hazırlayabilirim diye düşünenler bu yazımızı okuyabilir. 

EN HIZLI İŞ BULANLAR

Yöneticilerin daha kolay iş bulduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Deneyim sahibi uzmanlar, orta ve üst düzey yöneticilere göre daha hızlı iş buluyor. Bunun sebebi hem talep fazlası hem de şirketler için daha az maliyetli olması. En çabuk iş bulanlar, yabancı dil bilen, 2-5 yıl deneyimli, alanında uzman kişiler oluyor. Özellikle satış alanındakiler 1 ayda, finans ve pazarlama sektöründekiler 2 ayda iş bulabiliyor.

TALEBİN ÇOK OLDUĞU ALANLAR

En kısa zamanda iş bulanlar genellikle satış kadrolarına yerleşmek isteyenler oluyor. Satış, finansal kontrolör, analist, yönetici asistanı, java uzmanı, iş geliştirme müdürü, mağaza elemanı, çağrı merkezi çalışanları, yurt içi ve dışı yer bulma ve kiralama uzmanı gibi talebin çok olduğu pozisyonlara başvuranlar ortalama 2 ayda iş bulabiliyor.

YÖNETİCİ NE KADAR SÜREDE İŞ BULUR?

Yönetim kurulu üyesi, CEO ve genel müdürler 2-6 ay arasında iş bulabiliyor ancak sektöre göre bu süre daha da uzayabiliyor. İnşaat, tekstil, ilaç, otomotiv gibi sektörler için bu süre 1 yıla çıkabiliyor. Diğer pozisyonlara göre daha şanslı olan pozisyonlar da var. CFO ve insan kaynakları direktörlüğü gibi bazı pozisyonlar diğerlerine göre daha kısa zamanda iş buluyor.

YAŞ FAKTÖRÜNÜN ETKİSİ

30-35 yaş aralığındakiler daha kolay iş buluyor. 25 yaşın altı ve 45 yaşın üzeri için bu süreç daha zorlayıcı oluyor.

İş arıyorsan dikkat! Özlem Denizmen formülü verdiİş görüşmesinde nelere öncelik vermeli? Görüşme öncesi veya sırasında ne yapmalı? Formülünü Özlem Denizmen yazdı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800