Sürekli harcama halindeyseniz dikkat!

Bazen moral düzeltmek için, bazen arkadaşlarla gezerken, bazen birinde gördüğünüz için, bazen de sebepsiz... Sürekli harcama halindeyseniz dikkat!

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv
1 10 Bugün 100 ise yarın 1000:
 Bugün 100 ise yarın 1000:

Bir şey alacağın esnada dur ve “Bu 100 lirayı birikimime koysam getirisi emekliliğimde 1000 liraya denk gelir, kimseye muhtaç olmamak için biriktirmeliyim” de.

2 10 Etiketi çıkarma:

Ani harcamalar genellikle düşünmeden yapılır. Kasaya gitmeden önce dur ve düşün. Aldıysan da 24 saat etiketi çıkartma ki iade edebilesin.

3 10 Eşini, nişanlını yanına çek:
Eşini, nişanlını yanına çek:

Eşinle/ nişanlınla gelecek hayallerini, hedeflerini paylaş. Bu onun seni engellemesini sağlar.

4 10 Vazgeçtiklerini düşün:

Yaptığın her ani harcama, seni bir şeyden vazgeçirir. Belki alacağın bir eğitimden, belki ailenle yapacağın tatilden. Ani harcama dürtüsü geldiğinde neden vazgeçtiğini unutmamak için cüzdanında hedefinin resmini taşı.

5 10 Nakit öde:

Kredi kartıyla ‘Nasıl olsa ödenir’ diyerek daha kolay para harcanıyor. Oysa nakit ödersen paranı sayman, cebindeki paranın hesabını yapman gerekecek.

6 10 İnternetin çekim gücü:

Mağaza gezer gibi internet sitelerini gezme. Tek tıkla satın almanı kolaylaştırmamak için de kredi kartı bilgilerini hiçbir sitede saklama.

7 10 Aynaya Bak:

Sürekli ihtiyacın olmayan şeyleri ani dürtü ile alıyorsan, bunun nedenini düşün. Hayatında boşluk olabilir. Nedenini bul ve sorunu kökünden hallet. Unutma ki, bu yüzleşme, kolay olmasa da seni para harcamaktan daha mutlu edecek.

8 10 Soruştur:

İnternetten oku, kullanan tanıdıkların varsa sor... Bak bakalım o ürünü satın alanlar ne diyor. Bu karar satın alma süreni uzatıp seni caydırabilir.

9 10 Sana olan maliyetini hesapla:

Aylık kazancını çalışma saatine böl. Diyelim saatte 30 lira kazanıyorsun. Vitrinde bir anda karşına çıkan o gömleğe vereceğin 60 lira senin iki saatlik alın terine bedel. Değer mi?

10 10 Gerçek maliyet hesabını yap:

Nasıl, araba alırken onun sigortasını, benzin masrafını, bakım masrafını da düşünmen gerekiyorsa özellikle büyük maliyetli her satın alımında bu hesabı yapmayı unutma.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Nazlı Başer
Ben kart limitimi düşünmeden her beğendiğimi aldım, aşırı lüks tüketimin sonunda tüm kapılarını kapatan bankalar, çekip giden dostlar, milletin halime güldüğü ve sonuç aşırı hız kesmeden trafik kazası sonucu 30 ameliyat geçirdim. İlaçlarımı dahi alamaz durumdayım. Sonunda çok kıymetli mesleğimi de kaybettim.