Satın Almayı Bıraktığım Şeyler

Kimse alışveriş yapmayı sevdiğini inkar edemez. Yeni ayakkabılar, rengarenk kıyafetler veya yepyeni bir telefon satın aldığınızda yaşadığınız o güzel his kelimelerle anlatılamaz…

Kimse alışveriş yapmayı sevdiğini inkar edemez. Yeni ayakkabılar, rengarenk kıyafetler veya yepyeni bir telefon satın aldığınızda yaşadığınız o güzel his kelimelerle anlatılamaz… Bir şeyler satın almak eğlenceli ve heyecan vericidir, ancak bu heyecan zamanla azalır. Ayrıca, bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten kısa bir süre sonra pişmanlığını yaşama ihtimaliniz de vardır. Ben de herkes kadar bir şeyler satın almaktan zevk alıyorum. Ancak, satın almaya devam ettiğim şeylerin yarısına ihtiyacım olmadığını yıllar geçtikçe daha fazla fark ettim.

Bu yüzden, 2021'in başında birkaç değişiklik yapmaya karar verdim. Sonuç olarak, her ay fazladan para biriktirdim ve genel masrafımı azalttım.

Aşağıdakiler, 2021'de satın almayı bıraktığım şeyler. Umarım, kendi satın alımlarınızı yeniden değerlendirmeniz ve kendi hayatınıza daha fazla alan açmanız gerektiğini görmeniz için size ilham verebilirler. 

Kıyafetler Satışta

2021'de giysiye çok para harcamadım. Arada bir yeni kıyafetler almaktan hoşlandığım için, bir şey almamak, muhtemelen uyulması en zor alışkanlıklardan biri olacak. Ama bütçeni bildiğin sürece ve bütçende açık olmadığı sürece kendini ödüllendirebilirsin. Kar ettiğim alışverişleri çok severim çünkü bütçe dostu her alışveriş bir hazine avı gibi geliyor. Benim sırrım; giymediklerimi ikince el uygulamalardan satıp, uygun sitelerden yeni kıyafetler almak.

Sonuç olarak, ikinci el mağazalara alternatif olarak alışveriş yapabileceğiniz birçok farklı çevrimiçi giyim platformu var. Kıyafetler fiyatının oldukça altında oluyor. Bu nedenle paranızdan tasarruf edebilir, ihtiyacınız olan tüm kıyafetleri alabilirsiniz.

Ev Kahvesi

2020 yazında her sabah en çok tükettiğim şey kahveydi. 2021'de henüz tek bir tane bile almadım. Çünkü evime kahve makinesi aldım, kendi kahvemi kendim yapıyorum. Yanıma termosumu alıp, sıcak kahvemin tadını çıkarıyorum. Hem bütçe dostu hem de pratik.  Şu sıralar hijyen olarak da en iyisi gibime geliyor… 

Üyelikler İptal

Pandemi olduğunda zaten kullanmadığım aylık spor salonu üyeliğime veda ettim. Bazı insanların dambıllara, ağırlıklı spor aletlerine ihtiyaç duyabileceğini anlıyorum. Ancak, şahsen üyeliğimden zaten yararlanmıyordum. Her iş çıkışı üşendiğim için gitmiyordum. İşten çık oraya git sonra eve dön, bir şeyler atıştır falan çok uzun iş gibi gelmeye başlamıştı. Şimdi evden çalışıyorum. Her gün dışarıda yürüyüşe çıkıyorum. Bazen evde de spor videoları açıp, kendi sporumu kendim yapıyorum. Bunu daha önce neden yapmamışım diye kendime kızıyorum. 

Benimle aynı teknedeyseniz ve spor salonu üyeliğinizi gerçekten kullanmıyorsanız, vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. Şok edici bir şekilde insanlar üyeliklerine çok fazla ücret ödüyorlar. Bu nedenle, paranızın karşılığını alıp almadığınızı değerlendirmek için bir dakikanızı ayırın. Değilseniz, üyeliğinizi iptal edin. Ve her gün dışarıda veya evde ücretsiz olarak egzersiz yapabileceğinizi unutmayın.

Kimse mükemmel değildir. Her zaman doğru kararı, satın almayı veya yatırımı yapamayız. Bu bize öğrenmeyi ve gelişmeyi bırakmamız için bir bahane olamaz. 2021'de hala harcamalarıma devam edebilirdim. Ancak kendime kötülük yapmış olurdum. Bu basit satın alımlardan vazgeçmek, fazladan nakit tasarrufu yapmama ve genel masraflarımı azaltmama yardımcı oldu.

Her küçük parçanın önemli olduğuna inanın. Para hatalarınızdan ders alın ve satın alımlarınızda dikkatli olun. Bunu yapmak, her ay daha fazla tasarruf etmenize ve daha az harcamanıza yardımcı olacak.

Güldür Güldür Show - Bitcoin PazarıEvini satıp, Bitcoin’e giren Hayati’ye ev halkı ne diyecek? Hadi izleyelim!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store