Para Alışkanlıkları Sil Baştan!

Bütçenizi yönetirken de giderlerinizi kontrol edebilmeniz için alışkanlıklarınızı ve zaaflarınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Zaaflarınızdan kurtularak paranızı artırmak ister misiniz?

Haydi, tek tek çıkaralım şu zaafları...

Gerçekten ihtiyacınız olmadığı halde 100 tane ayakkabınız da olsa sadece beğendiğiniz için o kırmızı ayakkabıyı almak mı?

Her gün çikolata vb. abur cubur yemek mi?

Haftanın üç günü dayanamayıp bütçenizi çok zorlasa da o et lokantasında yemek mi?

Taksitli alışveriş yapmak mı?

Siz de kendi zaaf listeniz oluşturun. Alın kâğıdı, kalemi elinize, zaaflarını yazın. Listenizi çıkardıktan sonra zaafları yönetmek için plan yapın. Peki ya sonra?

Zaafım hoşça kal…

Zaafları yönetmek alışkanlıkları yönetmekten geçer. Tabii bu çok da kolay değil. Charles Duhigg, “Alışkanlıkların Gücü” kitabında alışkanlıkların kişiden kişiye değiştiğini, bunun gizli bir formülü olmadığını söylüyor ama işimizi kolaylaştıracak 4 kurala sahip bir klavuz veriyor:

1. Tanımlayın: Rutininizi tanımak gerekiyor öncelikle.
2. Ödül: Alışkanlığınızı değiştirmek istiyorsanız, kendinize ödüller verin.
3. Tetikleyiciyi bulun: Alışkanlıklarınızı tetikleyen işaretleri tespit edin.
4. Plan yapın: Yeni olumlu alışkanlıklar bulun. Arkadaşlarınızı durumdan haberdar edin ki bağlayıcı olsun. Yaşasın savaş stratejisi.

Kararlı mıyız? Eveeet!

Alışkanlıklar mücadele etmediğiniz sürece değişemez diyor Duhigg ve ekliyor; “Yerine yeni bir rutin başlatmalısınız. Kuraldır: Davranışınızı tetikleyen işaretleri belirleyip kendinize ödüller verdiğinizde; rutininizi değiştirebilirsiniz. Örnek verelim; sigara içenler genellikle onun yerine başka bir şey koyamaz. Eğer sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, kendinize sorun... Nikotini sevdiğiniz için mi içiyorsunuz, yoksa sizi harekete geçiren bir şey mi sağlıyor sigara? Dışarı çıkıp hava almak ya da sosyalleşmek gibi… Eğer böyle ise, elinize bir yeşil çay alın ve dışarı çıkıp muhabbete katılın.


Gelsin paralar, bozulmasın aralar

Haydi, cesur olun ve zaaflarınızın üstüne gidin. Mesela sigarayı bıraktınız. Her ay 300 liralık ek bir gelir. Atın bu geliri birikime, tadını çıkarın. Neden bu diğer zaaflarımız için de olmasın? Strese girdikçe alışveriş merkezinde mi alıyorsunuz soluğu. Giyin spor ayakkabıları, çıkın onun yerine yürüyüşe. Alışkanlıklarınızı değiştirin, zaaflarınıza söz geçirin cebiniz bahar dalları gibi yeşillensin.

 

Alışveriş Zaaflarınızı Bulmanın Yolu!Her beğendiğinizi eve götürmeyin, yazıktır, israftır. Eşyaları eve dolduruyoruz, sonra da ne gardırop yetiyor ne metrekare... Gelin alışveriş zaaflarımızı tespit edip önlemler alalım...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store