Nakitsiz Toplum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çevrimiçi ve dijital ödemelerin popülaritesindeki artışla birlikte ödeme alışkanlıkları çok uzak olmayan bir gelecekte değişebilir. Bu yüzden nakitsiz yaşama ve nakitsiz bir topluma geçiş hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Çevrimiçi ve dijital ödemelerin popülaritesindeki artışla birlikte ödeme alışkanlıkları çok uzak olmayan bir gelecekte değişebilir. Bu yüzden nakitsiz yaşama ve nakitsiz bir topluma geçiş hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. 

Nakitsiz bir toplum, bir bilim kurgu hikayesinden fırlamış gibi görünse de yalnızca dijital ödemeler ve işlemler o kadar da uzak değil. 

Nakit taşıma ihtiyacı tüm dünyada istikrarlı bir şekilde azalıyor ve bu istikrarlı gerileme, kasiyerler ve müşteriler arasında daha güvenli ve daha hijyenik bir temas kurmak amacıyla daha fazla işletme nakitsiz kaldığından, Covid döneminde daha çok hız kazandı.

Peki bu, nakit paranın tamamen ortadan kalkabileceği anlamına mı geliyor? Gelmeyebilir! Ancak daha fazla insan banka kartlarına, kredi kartlarına ve mobil cüzdanlara güvendiği için nakit diğer ödeme yöntemlerine geri dönebilir. Ve bu, bazı ciddi faydalar sağlayabilir, ancak aynı zamanda keşfedilmeye değer sayısız dezavantajı da beraberinde getirebilir.

Nakitsiz bir dünyanın nasıl görünebileceğini merak ediyorsanız, bilmeniz gerekenler burada.

Nakitsiz Toplum Nedir?

Nakitsiz bir toplumda yaşamak, bildiğimiz şekliyle nakitin var olmayacağı anlamına gelir. Artık kâğıt faturalarla dolu bir cüzdanla dolaşmak veya zor günler için bozuk para biriktirmek yok. 

Nakitsiz bir toplum, satın alma yapmak veya faturaları ödemek için nakde güvenmek yerine, aşağıdakiler gibi diğer ödeme yöntemlerini kullanır:

  • Bir banka hesabına bağlı banka kartları
  • Kredi kartları
  • Hediye Kartları
  • Mobil ve dijital cüzdanlar
  • Kripto para birimleri
  • Ödeme uygulamaları (PayPal'ı düşünün)

Fiziksel para yerine, satın almalar ve fatura ödemelerinin tümü elektronik olarak işlenecek. Nakit para yatırmak yerine, elektronik transferler, mobil çek mevduatları veya doğrudan mevduat kullanarak banka hesabınıza para ekleyebilirsiniz.

Nakitsiz Toplumlar Var mı?

Şu anda tamamen nakitsiz bir toplum diye bir şey yok. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler hala kâğıt para ve nane madeni para basıyor ve dağıtıyor. 

Dijital ödemeler ve banka kartlarının kullanımındaki artışa rağmen, nakit hala popüler bir ödeme yöntemi. 

Peki nakitsiz bir toplum olabilir mi? Evet. Ancak bu zaman alabilir. Bunun nedeni, birçok kişinin banka hesabının olmaması veya bankanın yetersiz olması. 

Nakitsiz Toplumun Faydaları

Tamamen nakitsiz bir toplumun yakın zamanda gerçek olup olmayacağı bilinmiyor. Ancak bu arada, nakitsiz olma yolunda adımlar atabilirsiniz. 

Nakitsiz yaşamanın faydalarına ve neden bunu düşünmek isteyebileceğinize bir göz atın. 

Avantaj 1: Finansmanınızı Yönetmek Daha Kolay

Makbuzları takip etmiyorsanız veya ne harcadığınızı yazmıyorsanız, satın alma işlemlerini takip etmek zor olabilir. Harcama yaparken veya nakitsiz ödeme yaparken (banka kartı, kredi kartı veya ödeme uygulaması vb. kullanarak), paranızın nereye gittiğini bir bakışta görebilirsiniz. 

Harcamalarınızı takip etmek bütçe için iyi bir yoldur çünkü her ay neyi ve nerede harcadığınızı bildiğinizde gereksiz harcamaları kesebilir ve daha fazla tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca, birçok çevrimiçi ödeme hizmeti, harcamalarınızı kontrol altında tutmak için uyarılar ayarlamanıza olanak tanır. Bu, düşük bir bakiye çalıştırmaktan, fazla para çekmekten veya ücret almaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Fayda 2: Paranız Daha Güvenli

Cüzdanınız kaybolursa veya çalınırsa, paranızı asla geri alamayabilirsiniz. Banka kartları, kredi kartları ve diğer nakitsiz ödeme şekillerinin kullanılması daha fazla yerleşik güvenlik sağlayabilir. Örneğin, kredi kartı bilgileriniz saldırıya uğrarsa ve yetkisiz satın alma işlemleri için kullanılırsa ve kartınızı veren kuruluş dolandırıcılık sorumluluğu garantisi sunarsa, bu ücretlerden sorumlu tutulmazsınız.  

Fayda 3: Zamandan Tasarruf Edebilirsiniz

Nakit çekmek veya para yatırmak için ATM'de vakit geçirmeniz, bankada sıra beklemeniz gerekir.

Nakitsiz çalışmanın zamandan tasarruf etmesinin birkaç yolu var.  İlk olarak, nakitsiz olmak para göndermeyi ve almayı da kolaylaştırır. Örneğin, akşam yemeği payını ödemeniz veya kirayı oda arkadaşlarınızla paylaşmanız gerekiyorsa, doğrudan banka hesabınıza bağlanan kişiden kişiye ödeme uygulamaları aracılığıyla elektronik ödemeleri kolayca gönderebilir veya alabilirsiniz.

Ayrıca mağazada ödeme sürenizi biraz daha hızlı hale getirebilir.  

Nakitsiz Toplumun Tehlikeleri

Tamamen nakitsiz olmak, bilmeniz gereken bazı potansiyel dezavantajları da içerir:

Dezavantaj 1: Hackerlara Ekstra Maruz Kalma 

Elektronik ödemelerde, dijital ödemeler nakit ödemeler kadar özel olmadığı için tüketici olarak gizliliğiniz ortadan kalkar. Dijital olarak para harcamak ve almak, sizi hackerlara ve veri ihlallerine daha fazla maruz bırakır. Bankacılık bilgileriniz veya kişisel bilgileriniz çalınırsa, sahte satın alma işlemleri yapmak için kullanılabilir ve kimlik hırsızlığına yol açabilir.

Dezavantaj 2: Teknolojik Zorluklar 

Nakitsiz işlemler, her zaman güvenilir olmayan teknolojiye dayanır. Nakitsiz olduğunuzda teknolojinin insafına kalırsınız ve elektrik kesintisinden bitmiş bir telefon piline kadar her şey sizi ihtiyacınız olan şeyleri satın alma yeteneğinden mahrum bırakabilir.  

Dezavantaj 3: Fazla Harcama Artabilir

Nakit ödemenin fiziksel eylemi, ne kadar para harcadığınızı takip etmeyi kolaylaştırırken, elektronik ödemelerde, kullandığınız para miktarının bilinçli olarak farkında olmadan kaydırmak veya tıklamak kolaydır. Harcamalarınızı yönetmek, nakitsiz giderken daha bilinçli bir çaba gerektirir. 

Dezavantaj 4: Ücret Alınması

Nakitsiz bir toplumda, tüketicilerden ücret talep etme fırsatı artabilir. Banka veya kredi kartıyla ödeme yapmak için minimum işlem tutarı gerektiren mağazalardaki ücretler veya bir ödeme uygulamasıyla ilişkili ödeme işleme ücretleri gibi birçok ücret uygulanabilir. İnsanlar ödeme yapmak için kredi kartlarına ve uygulamalara güvenmeye başlarsa, bankanın karlılığını azaltan negatif faiz oranlarına yol açabilir. Bankalar, bu kâr kaybına, müşteri ücretlerini artırarak tepki verebilir. 

 

Çocuğuma Para Yönetimini Nasıl Öğretebilirim?Ebeveynler, çocuklara parayı nasıl kullanacaklarını öğreterek, onlara harçlık vererek çocuklara erken yaşta para dersleri verebilir. Çocukları finansal okuryazarlık ile tanıştırarak, çocuğunuzun güçlü para alışkanlıkları oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store