Çocuğuma Para Yönetimini Nasıl Öğretebilirim?

Ebeveynler, çocuklara parayı nasıl kullanacaklarını öğreterek, onlara harçlık vererek çocuklara erken yaşta para dersleri verebilir. Çocukları finansal okuryazarlık ile tanıştırarak, çocuğunuzun güçlü para alışkanlıkları oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ebeveynler, çocuklara parayı nasıl kullanacaklarını öğreterek, onlara harçlık vererek çocuklara erken yaşta para dersleri verebilir. Çocukları finansal okuryazarlık ile tanıştırarak, çocuğunuzun güçlü para alışkanlıkları oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. 

1. Parayla Etkileşiminize Onları Dahil Edin

Çocuğunuzu parayla tanıştırmanın harika bir yolu, onun parayla olan etkileşimlerinizin bir parçası olmasına izin vermek olacak. Günlük harcamalardan ve aylık fatura ödemelerinden büyük alışverişler yapmaya veya kredi kartı ödemelerine kadar, nasıl harcadığınızı ve tasarruf ettiğinizi görmeleri için birçok fırsat var. 

  • Yaptığınız satın almalar hakkında onlarla konuşun. 
  • Büyük satın alma kararları verirken düşünce sürecinizi onlarla paylaşın. 
  • Onlara her ay faturaları nasıl ödediğinizi anlatın. 

Çocuklar ne yaptığınızı izleyerek çok şey öğrenirler. Onlara finansal alışkanlıklarınız konusunda açık ve dürüst olmak, onları paraya alıştırmaya ve daha geniş bir sohbeti başlatmaya yardımcı olabilir.

2. Çocuğunuza Harçlık Verin

Çocuğunuza harçlık vermek onun para konusunda uygulamalı deneyim yaşamasını sağlar. Aynı zamanda, bir başarı duygusu ve finansal sorumluluk da kazandırır.

Ne kadar kazanacakları, harçlıklarını kazanmak için ne yapmaları gerektiği ve onlara ne zaman vermeyi planladığınız gibi bir dizi gevşek kural belirleyin. Bu, net beklentiler belirler ve çocuğunuzu motive edebilir.

Daha sonra çocuğunuz kendi parasını kazanabilir ve harcayabilir. Paralarını neye harcamak istediklerini seçmeleri için onlara fırsatlar verin ve neleri dikkate almaları gerektiği konusunda onlarla konuşun. 

Harçlık kazanmak, çocukların çaba göstermenin ve çalışmanın nasıl bir sonuç veya ödülle sonuçlanabileceğini görmelerine yardımcı olabilir. Daha fazla bağımsızlık kazandıkları için bu paha biçilemez bir fırsat olabilir.

3. Para Oyunları Oynayın

“Finans” kelimesini duymak bazı çocuklar için sıkıcı veya ürkütücü olabilir. Ancak, çocuklar için para yönetimi eğlenceli bir öğrenme deneyimi olabilir. 

Yaşlarına bağlı olarak, para içeren çeşitli masa oyunları ve aktiviteler var. Monopoly, Junior, The Game of Life ve Pay Day, çocukları ve para kavramlarını bir araya getiren örneklerden sadece birkaçı. Satın alma, değişiklik yapma ve farklı kâğıt paralar ve madeni paralar kullanma alıştırması yapın. Yaptığınız oyunlar ve aktiviteler ile gerçek hayatta olanlar arasında bağlantılar kurarak, oyunu ve gerçek hayattaki finansmanı bir araya getirin. Bu, çocuğunuzun bir oyundan öğrendiği para derslerini gerçek para alışkanlıklarına bağlamasına yardımcı olabilir.

4. Hedef Listeleri Oluşturun

Çocuğunuzun hedef listeleriyle ne için para biriktirmek istediğini düşünmesini sağlayın. Oturun ve yeni oyuncaklar, özel geziler, yeni bir evcil hayvan veya para gerektiren diğer öğeleri içerebilecek bir liste oluşturun. Listelerindeki her şeyin ulaşılabilir olduğundan emin olmalarına ve onlar için en önemli olan şeylere öncelik vermelerine yardımcı olun. 

Hedef listesi, çocuğunuza belirli bir finansal amaç için hareket etmesini sağlar. Ayrıca, bir şeyleri kontrol ederek ve paranın değerini deneyimleyerek ödüllendirilmiş hissedebilirler. 

5. 3 Kumbara: Biriktirin, Paylaşın, Harcayın

Kumbara, çocuğunuzun biriktirdiği parayı bir kenara ayırması için harika bir yol olabilir. Büyük bir dilek listesi öğesiyle etiketlenmiş ayrı bir kavanoz bile isteyebilirler. Bu, belirli bir hedefe bütçe ayırmalarına ve paralarının arttığını görsel olarak görmelerine olanak tanır. 

3 Kumbara Yöntemi:

  • Birikim Kumbarası: Birikimlerini artırmak için ayırdıkları para  
  • Paylaşım Kumbarası: Onlar için önemli olan bir amaç için bağışlamak istedikleri para 
  • Harcama Kumbarası: İstekleri için rahatça harcayabilecekleri para
3 Kumbara Yöntemi Nedir?Çocuklarınızı birikime teşvik etmek için 3 Kumbara yöntemini kullanabilirsiniz. Örneğin; Çocuklar harçlıklarını kullanarak hayalleri için biriktirebilir, yardıma ihtiyacı olanlarla paylaşabilir, ihtiyaçları ve istekleri için harcayabilir.

Çocuğunuzu neyin heyecanlandırdığını belirleyin ve onlar için en iyi olanı bulun.

6. Şeffaf Olun

Her ailenin farklı bir yaşam tarzı var. Ailenizin karşılayabileceği ve yapamayacağınız şeyler konusunda çocuğunuza karşı dürüst olun. Neyin tasarruf etmeye değer olduğunu ve neyin iyi bir yatırım olmadığını konuşun.

Çocukların neden akranlarından daha fazla veya daha az şeye sahip olduklarını anlamaları zor olabilir. Dürüstlük, çocukların kendi imkanlarınız dahilinde yaşamanın ne demek olduğunu anlamaları için güçlü bir finansal eğitim oluşturmaya yardımcı olabilir. 

7. Onları Dinleyin

Çocuklarınızı dinlemek için zaman ayırın. Muhtemelen yol boyunca birçok soruları olacak ve bunlara özellikle dikkat etmek finansal okuryazar olmalarına yardımcı olabilir. Tüm cevaplara sahip değilseniz, sorun değil. Bunları birlikte araştırın ve kişisel finans ile olumlu bir ilişki geliştirmeye yardımcı olun. Kim bilir, belki siz de yol boyunca bir şeyler öğrenirsiniz.

3 Kumbara’nın Dikkat Çeken Paylaşımları3 Kumbara'nın dikkat çeken paylaşımlarını birlikte inceleyelim:

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store