İnternet Alışverişlerinde Güvenliği Nasıl Sağlayabiliriz?

Önümüzde çeşitli internet sitelerinin kampanyalarıyla öne çıkacağı günler var. Peki internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli?
İnternet Alışverişlerinde Güvenliği Nasıl Sağlayabiliriz?

1) Şifreyi zor seç: Eskiden doğum tarihimiz, çocuğumuzun ismini yazardık. O zamanlar şifre kullanımı şimdiki gibi elzem ve çok değildi. Aman tahmini zor şifre seç.

2) Banka bilgilerini sır gibi gizle: Şifrelerini kimseye söyleme. Yazma. Cep telefonuna kaydetme.

3) E-maillere dikkat: Banka kişisel bilgilerini asla e-mail ile talep etmez. Bu e-maillere aldanma.

4) Bilgisayar önemli: Genel kullanıma açık bilgisayarlardan paralı işlem yapma, kendi şahsi bilgisayarını ya da bir arkadaşınınkini kullan.

5) İnternet erişimi: Lisanslı bir internet güvenlik programı (antivirüs) al, bilgisayarına yükle. Komşunun internetinden girme!

6) Kart güvenliği: 3D Secure Sistemi’ni kullan. Türkiye Bankalar Birliği de bu sistemi tavsiye ediyor.

7) Kart limiti: İnternetten yapacağın alışverişler için sanal kart oluştur ya da düşük limitli bir kart tercih et. Örneğin; 200 TL’lik alışveriş için, 200 TL’lik bir sanal kart oluşturabilirsin (ortada kart yok, banka sana bir kart numarası veriyor). Bir zarara uğrasan bile limitin belli.

8) İşyeri: Tanınmış, bilinir şirketleri tercih et. İş yerinin adı doğru yazılmış olsun, harfleri tek tek kontrol et.

9) Sayfanın adres çubuğunda https:// olsun: Bu şifreleme ve güvenlik daha fazla demektir. Bilgilerin karşı taraf ve senin aranda kalır.

10) Kontrolü elden bırakma: Sürekli gelen ‘fırsat’ e-maillerine karşı bütçe kalkanını kullan, unutma, alışveriş sitelerinin akıllarındaki sen değil, cüzdanın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol