Harcamalarınıza 1 Ay Önceden Nasıl Hazır Olabilirsiniz?

Harcamalarınıza 1 ay önceden hazır olmak harika bir duygu. İşte bunu gerçekleştirmek için yapabileceğiniz 8 şey.

Harcamalarınıza 1 ay önceden hazır olmak harika bir duygu. İşte bunu gerçekleştirmek için yapabileceğiniz 8 şey.

1. Aylık giderlerinizi toplayın

İlk olarak, aylık harcamalarınızın ne kadar olduğu hakkında iyi bir fikir edinmek isteyeceksiniz. Bu nedenle, bütçenizi gözden geçirin ve hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için harcamalarınızı takip edin.

Belirli bir ayda ne kadar rahat harcama yaptığınız konusunda gerçekçi olun. Bazen gerçekten harcadığınız şey, bütçelendirdiğiniz tutarla eşleşmez. Bütçenize geri döndüğünüzden ve aldığınız şeyin size gerçekten ne kadara mal olduğunu yazdığınızdan emin olun. Örneğin, ayda belirli bir miktar harcadığınızı öğrendikten sonra, bir ay öne geçmek ve bir sonraki ay için tasarruf etmek için ne kadar harcamanız gerektiğini bileceksiniz. 

2. Beklenmedik ödemeleri kullanın

Beklenmedik ödemeleriniz olursa, bu parayı o ayki harcamalarınızı karşılamak için kullanabilirsiniz.

Ardından, bu süre zarfında kazandığınız her şeyi bir sonraki ay için biriktirebilirsiniz. Siz farkına bile varmadan, bir ay öndesiniz ve artık maaştan maaşa yaşamıyorsunuz.

3. Tatile kısa bir ara 

Yolculuktan vazgeçmek eğlenceli olmayabilir, ancak bunu yapmak, ihtiyacınız olan parayı hızlı bir şekilde biriktirmenizi sağlar. Ama evde oturup hiçbir şey yapmamak zorunda değilsiniz. İşten eve döndüğünüzde ücretsiz aktiviteler planlamayı düşünün. Ardından, seyahate harcayacağınız tüm parayı alın ve banka hesabınıza aktarın.

4. Sık sık dışarıda yemek yemeyi tercih ediyorsanız, bu sefer evinizi tercih edin

Her ay düzenli olarak market harcaması yapıyorsunuz. Bu harcamaları yarıya indirmek için kendinize meydan okuyabilecek misiniz bir bakın. Bu zor olabilir, ancak yaratıcı davranarak, evdeki malzemelerle kendinize yemek hazırlayabilirsiniz. 

5. Abonelikleri iptal edin

Geçici olarak tasarruf etmek için abonelikleri iptal etmeyi deneyin. Daha ucuz alternatifleri düşünün veya birkaç hafta ya da daha uzun süre kullanmayın. Örneğin, spor salonu üyeliğiniz olmadan dışarıda veya evde egzersiz yapabilirsiniz. Harcamalarınızı bir ay önceden ayırdığınızda ve para biriktirmenin iyi bir ritmine girdikten sonra, favori aboneliklerinizi tekrar eklemeyi düşünebilirsiniz.

6. Evinizden eşya satın

Evinizin çevresinde çok fazla kullanılmamış eşyanız olabilir. Kendinize onları düzelteceğinizi veya bir gün tekrar kullanacağınızı söylemeyi bırakın. Bunun muhtemelen doğru olmadığını biliyorsunuz.

Bu nedenle, bu ürünleri satıp, para kazanabilirsiniz.

7. Eşinizin gelirinin yarısını birikime ayırın

İki gelirli bir haneniz varsa, gelirinizin yarısını biriktirmeyi düşünün. Ancak bunu özveri ve doğru bir planla başarabilirsiniz. Ailedeki düşük gelirin yarısını biriktirmeyi taahhüt ederek başlayın.

8. Ekstra iş yapın

Bu, harcamalarınızı azaltmak için sağlam bir çaba gösterdikten sonra göz önünde bulundurabileceğiniz bir seçenek ekstra para kazanmak, yaşam tarzınızdan uzun süre ödün vermeden hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, işte daha fazla görev alıp alamayacağınıza, yarı zamanlı bir iş bulup bulamayacağınıza veya esnek bir yan koşuşturmaya başlayıp başlayamayacağınıza bakın. Daha fazla para kazanmak için yapabileceğiniz her şey sizi birikim hedefinize yaklaştıracak. 

Büyük kazançlara odaklanın

Harcamalarınızda bir ay önceden hazır olmak zor gelebilir. Bu nedenle, büyük kazançlara odaklanmaya çalışın ve kısa bir süre için fedakarlıklar yapın.

A'dan Z'ye Hisse SenediBugünkü Posta Gazetesi köşemde bana en sık gelen ‘hisse senedi alayım mı?’ sorusuna a'dan z'ye cevap verdim!

 

Etiketler Birikim Bütçe Harcama
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store