Daha Fazla Almak mı, Daha Az Ödemek mi?

Sizce aynı fiyata daha fazla miktarda ürün satın almak mı avantajlı yoksa aynı miktarda ürünü indirimli satın almak mı? Fark etmez diyenlerdenseniz ya da aynı fiyata daha fazla ürün satın almayı tercih edenlerdenseniz, tüketicilerin çoğu gibi siz de yanılıyorsunuz demektir. Birlikte çok basit bir hesap yapalım. Kilosu 1 liradan 10 kilo domates...

Sizce aynı fiyata daha fazla miktarda ürün satın almak mı avantajlı yoksa aynı miktarda ürünü indirimli satın almak mı? Fark etmez diyenlerdenseniz ya da aynı fiyata daha fazla ürün satın almayı tercih edenlerdenseniz, tüketicilerin çoğu gibi siz de yanılıyorsunuz demektir.

Birlikte çok basit bir hesap yapalım. Kilosu 1 liradan 10 kilo domates alacaksınız. Manav senelerdir ondan alışveriş yapmanızın hatırına size bir kıyak geçmeye karar verdi. Dilerseniz aldığınızın yarısı kadar domatesi ücretsiz verebileceğini, dilerseniz de %50 indirim yapabileceğini söyledi. Seçim sizin; hangisini seçerdiniz?

Eğer %50 oranında daha fazla domatesi ücretsiz almayı tercih ederseniz:
10 kilo domatese 10 lira vermek yerine;  15 kilo domatese 10 lira vereceksiniz.
10TL / 15kg = 0.66 Domatesin kilosunun size geliş fiyatı.

Eğer %50 indirim almayı tercih ederseniz:
10 kilo domatese 10 lira vermek yerine;  10 kilo domatese 5 lira vereceksiniz.
5 TL / 10 kg= 0.5 Domatesin kilosunun size geliş fiyatı.

Bu hesapla da açıkça görebileceğiniz gibi %50 indirimli almak, aldığınızın yarısı kadar domatesi ücretsiz almaktan daha karlı.

Ücretsiz ürünün cazibesi sizin de hesabınızı şaşırttıysa üzülmeyin. Bir servisi veya ürünü ücretsiz alacağını düşünmek hemen hemen herkesi tuzağa düşürüyor. Yanlış seçimler yapmanıza sebep oluyor, alacağınızdan fazla ürün almanıza sebep oluyor. Hatta kimi zaman almayacağınız ürünleri de almanızla sonuçlanıyor. Bu tuzaklara düşmemek için tek yapmanız gereken önce basit bir hesap yapmak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800