Çok paraya sahip olmanın sırları

Zengin olmanın sırları sadece seçilmişlere mi verilir? Yanıtımız kocaman bir 'hayır'. Bugüne temel olan pek çok  para yönetimi prensibi 100 yıldır bilinir. Ama bazen bildiklerimizin neler olduğunun farkına varmayabiliriz. İşte aslında herkesin bildiği ama uygulamayı unuttuğu ipuçları...

PARAYI ELDE TUTAMIYOR MUSUNUZ?

Bazı kişiler paraya alerjisi varmış gibi davranırlar. Kendilerini, ellerine geçen her fazla kuruşu harcamak zorunda hissederler. Bir taksitleri biterken hemen yeni bir taksite girerler… Hele bir de miras ya da şans oyunundan gelen bir ani para olursa, o hafta bile bitebilir! Bu yapıdaki kişiler asla iflas etmeyebilir, parasız kalmayabilir ama her zaman sadece yaşamaya yetecek paraları olacaktır.

SATIN ALMA KARARINI NEYE GÖRE VERİYORSUNUZ?

Alışveriş kararlarınızı siz mi veriyorsunuz yoksa şeytan mı dürtüyor? Dün bir elbise aldınız diyelim… Neden? Çok mu beğendiniz, ihtiyacınız mı vardı? Bütçenizde elbise için yer mi ayırmıştınız? Ya da sadece o an şeytan mı dürttü? Her gün onlarca satın alma kararı veriyoruz, kendinize hangisinin gerçekten ihtiyaç hangilerinin istek olduğunu düşünecek kadar zaman veriyor musunuz?

YENİ ÇIKANLARA KARŞI KOYAMIYOR MUSUNUZ?

Her yeni çıkan şeyi denemek mi istiyorsunuz? Muhtemelen Bill Gates’in bile buna gücü yetmeyecektir! Cep telefonunuzu ele alalım; neredeyse her hafta yeni bir cep telefonu modeli çıkıyor, hepsine yetişmeniz imkansız. Peki cep telefonunuzu ne amaçla kullanıyorsunuz? Telefon açmak, mesaj atmak,fotoğraf çekmek… Elinizdeki bu işleri yapıyorsa ve bozuk değilse yenisini almak neden?

KENDİNİZİ DOĞRU ZAMANDA MI ÖDÜLLENDİRİYORSUNUZ?

Herkes hayat koşturmacasının içinde yoruluyor… Belki arada bir küçük bir hediyeyle kendinizi ödüllendirmek, özel hissetmek istiyorolabilirsiniz. Ancak bunu sık sık yapmak, durumu “özel” olmaktan çıkarıyor. Hatta alışkanlık haline getirirseniz, tatminsizliğe bile yol açabiliyor. Kendinizi “özel” hissetmek için hedeflere ulaşma ödülleri belirleyebilirsiniz. 50 bin liralık ev peşinatınızı biriktirdiğinizde kendinize 500 liralık istediğiniz bir şeyi alabilirsiniz. Ya da 10 bin lira acil durum fonunuzu biriktirince kendinize o çok beğendiğiniz 200 liralık elbiseyi alabilirsiniz.

BEĞENİLMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

“Yeni aldığım şeyleri arkadaşlarım görünce bayılıyorlar, herkes zevkimi takdir ediyor!” Alkışlanmak, takdir görmek harika bir duygudur. Ancak aldığınız şeyler için anlık takdir görmek yerine, ulaştığınız hedefleriniz için takdir görmek daha keyifli verici. Hem hedefleriniz ücretsiz, dilediğiniz kadar alabilirsiniz, her biri için ayrı ayrı takdir görebilirsiniz!

KÜÇÜK PARALARIN DEĞERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

23 yaşından 56 yaşınıza kadar ayda 7 bin TL maaş alsanız 2 milyon 772 bin TL paranız olur. Ama elbette harcamalarınız olacağı için bu parayı kazansanız bile bir kısmını harcayacaksınız. Yine de birikimin önemini unutmayın. Damlaya damlaya göl olur diye atalarımız boşuna dememişler. Planlı, bütçeli harcama yapmanız sizi milyoner yapmasa da, huzurlu bir finansal geleceğiniz olmasına yetecektir. Ufak rakamlarla da olsa birikime başlayın. Bunun için bankaların birikim hesaplarını inceleyebilirsiniz. Eğer bakmak isterseniz, hangi banka, nasıl bir birikim hesabı sunuyor daha önce bu yazımızda anlatmıştık. 

“20 LİRALIK KAHVEYİ İÇMEYEREK Mİ ZENGİN OLACAĞIM" DİYE Mİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Her gün bırakın 20 lirayı 10 lira bir kenara koysanız senede 3 bin 650 lira eder, ki bu emekliliğinize kadar 120 milyon liradan fazla bir para eder. Bu parayı tembelce oturmaz, çalıştırırsanız miktar daha da çoğalacaktır. Yani 20 liralık kahveyi içmemek sizi o an zengin etmez ama zengin olmanız yolunda ilk adımı atmanızı sağlar.

İNDİRİM TUZAKLARINA MI DÜŞÜYORSUNUZ?

Bütün pazarlamacıların, satıcıların en büyük silahı… Çok ucuz, yüzde 50 indirimli, bu fırsat kaçmaz… peki siz hiç fırsatların, indirimlerin bittiğini gördünüz mü? Onlar bitmez ama sizin paranız, birikiminiz biter! İndirimde de olsa, ihtiyacınız olmayan bir şeyi sadece ucuz! olduğu için almamayı prensip edinin.

TAKSİTE Mİ GÜVENİYORSUNUZ?

Ona taksit, buna taksit derken, aylık taksit ödemeleri ödemegücünüzün üstüne çıkıyor. Üstelik yazın aldığınız bir şortu, şubata kadar ödeyeceğinizi bir düşünsenize! Sadece yazın kullanabileceksiniz ancak bütün kış ödemesini yapacaksınız. Kartlar taksit ödemesi sunuyor diye her şeyi taksitle almaya kalkmayın. En önemlisi ise taksitle alışveriş yapıyorsanız, bu taksitlerin hesabını çok iyi tutmanız gerektiğini unutmayın.

Tasarruf  yolculuğunuzda size destek olacak Moneye uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Stilinizden ödün vermeden kıyafetten tasarruf edinStilinizden ödün vermeden kıyafet harcamalarınızdan nasıl tasarruf edebileceğinizi biliyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800