Başkaları Yüzünden Para Harcıyorum Diyorsanız...

Sosyal çevrenizde nasıl kişiler varsa, siz de farkında olmadan o kişilere benzemeye başlıyorsunuz. Bu durum para harcamalarınız konusunda da oldukça etkili. Eğer yanınızda gereksiz harcama yapan arkadaşlarınız varsa harcama yapmaya başlıyorsunuz. Peki bunu değiştirmek için ne yapmak gerekiyor?
Başkaları Yüzünden Para Harcıyorum Diyorsanız...

Size bir tavsiyem var; önce kendiniz sonra arkadaşınız için bir bütçe tespiti yapın. Eğer arkadaşınızın geliri ya da para harcamaya elverişi sizinle aynı durumda değilse, onunla para harcama yarışına girmenize gerek yok. Aslında, aynı durumda olduğunuz bir kişiyle de bir yarışa girmenize gerek yok. Kendi hayatını baz alan ve ona göre hareket eden kişiler her zaman daha başarılı olmuşlardır. Siz kendi bütçenize göre harcamalar yapın. Arkadaşınız çok fazla para harcıyor diye sizin de ona yetişmeye çabalamanıza gerek yok. Örneğin pahalı bir yere yemek yemeye gitmeniz isteniyor. Bu kaçırmak istemeyeceğiniz bir davet mi? Önce bunu düşünün!Geröekten gitmeyi çok arzu ediyorsanız, bütçenizi ona göre ayarlamaya çalışın. Ay içinde yapacağınız başka harcamaları kısmaya özen gösterebilirsiniz. Gittiğiniz yerde ufak yiyecekler tercih edebilir, öncesinden yiyerek gidebilirsiniz. Ya da dürüst olup başka bir yer de tavsiye edebilirsiniz.

Gereksiz Para Harcamaktan Kaçının

Dışarı çıktığımız zaman para harcadığımız bir gerçek. Bir kere yola vererek para vermeye başlıyoruz ve gün boyu tüketmeye devam ediyoruz. Bunun için her zaman dışarı çıkmak yerine kendinize alternatif yaratın. Alışveriş merkezlerine gitmek yerine sahil kenarına gidebilirsiniz.

Mesela bir kereliğine aldığınız plaj sandalyenizle birlikte tüm yaz sahilde keyifli anlar geçirebilirsiniz. Hem bu konuda arkadaşlarınızı da ikna ederek onların da daha az para harcamasını sağlayabilirsiniz. Aynı şeyleri yapmak yerine farklı alternatifler denemek ruhunuza da iyi gelecek.

Tutumlu Olmanın Gerekli Bir Şey Olduğunu Kanıtlayın

İnsanlar genellikle tutumlu insanları cimri olarak nitelendirir. Arkadaşlarınız bu konuda sizi cezbetmeye çalışabilir, 'hadi dışarı çıkalım' diyebilir fakat hem bütçeniz yeterli değil hem de başka planınız varsa bu öneriyi reddedebilirsiniz. Bu durumda da  size cimri diyeceklerinden korkabilirsiniz. Bunu asla yapmayın; tutumlu olmak akıllı olmaktır. Hatta belki sizin bu davranışınızdan sonra onlar da gereksiz para harcadıklarını fark edecekler. 

Doğru Şeylere Para Harcayın

Hepimiz para harcıyoruz, önemli olan gereksiz harcamamak. Bunun önüne geçmek için bir hedef uğruna biriktirmeye başlayın. İhtiyacınız olmayan şeylere para harcama dürtüsü geldiğinde, o parayla neler yapabileceğinizi hayal edin. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol