Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Detay

Araba en büyük harcamalardan biri. ‘Hadi gidip bir araba alalım da gelelim’ ya da ‘Ben bu arabaya aşık oldum, mutlaka benim olmalı’ demekle olmuyor. Peki ne yapmalı? Önce senin için ‘olmazsa olmaz’ları listele:
Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Detay

1. Amaç: Alacağın arabayı ne amaçla kullanacaksın? İşe gitmek için mi, gezmek için mi? Nerede oturuyorsun? Şehir içi mi, şehir dışı mı? Yılda kaç kilometre kullanacaksın? İşlevsellik önceliklerin neler? Örneğin; çocuklarla haftasonu gezmek için araba istiyorsan station vagon, şehirlerarası gidip geleceksen az benzin yakan, eşya taşıyacaksan pick-up türü araba seç.

2. Tercihler: Biçim, renk, marka, model, iç görünüm, aydınlatma ve benzeri özellikler için tercihlerin neler? Bunları internetten araştırabilirsin. Özellikle ortak kullanacaklar, eşler arasında mutabık kalmak önemli!

3. Güvenlik/Konfor beklentileri: Bayiden içeri girer girmez, satış elemanı saymaya başlayacak: “ABS, hava yastığı, çocuk kilidi, emniyet kemeri uyarısı, klima, yol bilgisayarı, vs vs ister misiniz?” diye... Bu alandaki istek ve ihtiyaçlarını önceden listele. Bilgi sende, güç sende olsun. Bu donanımların fiyatı etkilediğini unutma.

4. İkinci el değeri: Aracın ikinci el değerini şimdiden düşünmek lazım. Çok alınıp satılan marka ve modelleri tercih edin ki ileride satmak istediğinizde para ve zaman kaybı az olsun.

5. Masraflar: Sigorta, vergi, park, köprü, benzin, bakım masraflarını da yıllık bütçene eklemeyi sakın unutma.

6. Para durumu: Önemli konu! Araba için kaç para ayırabilirsin? ‘Kampanya’, ‘İnanılmaz fiyat’ gibi fırsatlar hep olacak, bunların başını döndürmesin. Bütçene göre, araba kredi taksidine ayda kaç lira ayırabileceğini hesapla. Sıkıntı yaşamadan borç ödemenin kuralı, aylık gelirin dörtte biri kadar borç taksidi edinmektir.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol