Satın Alma Kararını Vermenin Kolay Yolu!

Birikim planlarınızda gerçekten samimiyseniz, harcamalarınızı bilinçli yapmanız gerekiyor demektir. Kendinize soracağınız 6 soru ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bir harcama yapmadan önce kendinize hangi soruları sormalısınız?

Soru 1: Bütçemde buna yer var mı? Düzenli bütçe yapıyorsanız, her ay neye ne kadar harcayacağınızı da biliyorsunuz demektir. Bunu biliyorsanız da bütçenizde o alım için yer var mı bilebilir ve doğru olanı yapabilirsiniz.

Soru 2: Değer mi? Aylık maaşınız 1500 lira olsa haftalığınız 375 lira, günlüğünüz 75 lira, saatiniz  yaklaşık 9.5 lira. Bir şey alırken, o parayı kaç saat / gün çalışarak o parayı kazandığınızı hesaplayın, bakın bakalım değiyor mu?

Soru 3: Dur! İstek mi ihtiyaç mı? Kasaya gitmeden önce sadece 10 saniye durun ve aldığınız şeye bakın, istek mi ihtiyaç mı? İstekler de alınabilir elbet, tabii o ayki bütçenizde isteklerinize ayırdığınız limit dahilinde!

Soru 4: Alternatifi var mı? Alacağınız şeyi başka yerlerde de araştırdınız mı yoksa ilk gördüğünüz yerden mi alıyorsunuz? Küçük bir araştırma yapmanın bir zararı olmaz.

Soru 5: Aç mıyım? Kişiler açken karar verme mekanizmaları da zayıflar. Açken özellikle market alışverişini asla yapmayın.

Soru 6: Bana ne kazandıracak, ne kaybettirecek? Bunu alma sebebim sadece o anlık bir mutluluk mu yaratacak yoksa gerçekten bana bir getirisi olacak mı? Anlık bir mutluluk sonrası için mutsuzluğunuz olmasın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store