Alışveriş bağımlılığınız var mı? İşte işaretleri

İşte alışveriş bağımlısı olduğunuzu gösteren işaretler:

Gizlice veya başkaları fark etmediğinde alışverişe gidiyorsanız

Başkalarının fark etmeyeceği zamanlarda sürekli alışverişe çıkıyorsanız, bunun nedeni muhtemelen bir alışveriş bağımlılığınızdır. Ne satın aldığınız veya ne kadar harcadığınız hakkında yorum istemezsiniz.

Bütçenize bakmaktan kaçınıyorsanız

Alışverişkolikler, utanç veya bilinmeyen korkusu nedeniyle bütçe durumlarına bakmaktan kaçınırlar. Başınızı kuma gömdüğünüzde, genel bütçenizin ciddiyetini kavrayamazsınız. "Bilmediğiniz şey size zarar veremez" yaklaşımını benimsemek, zamanla ele alınmadığı takdirde aslında zarar verebilir.

Bağımlılığınızı desteklemek için birden fazla kredi kartına ihtiyaç duyuyorsanız

İndirimler için çok sayıda kredi kartına başvuruyor musunuz? Ancak gerçekte bu, alışveriş alışkanlığınızı finanse etmeye yardımcı oluyor mu? Kredi kartları, genel kredi puanınızda önemli bir faktör. Birden fazla kartı açıp sonra maksimuma çıkıyorsanız, uzun vadede kendinize zarar verirsiniz.

Stres alışveriş yapmanıza neden oluyorsa

Buna alışveriş terapisi denir. Birçok alışverişkolik, kötü bir günün ardından alışverişe yönelir. Ancak alışveriş bağımlılıklarıyla ilgili olduğu için, alışveriş terapisi kontrolden çıkabilir.

Alışverişiniz bittikten sonra heyecanınız azalıyorsa

Satın aldıktan sonra heyecanınızı kaybediyor musunuz? Tekrar tekrar o anın içine girmek istiyor musunuz? 

Etiketi üstünde birçok kıyafetiniz varsa

Etiketli bir veya iki öğenin kişisel olarak hala iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak iki ve katları olması uygun değil. 

Satın alma niyetinde olmadığınız ürünleri bile satın alıyorsanız

İhtiyacınız olmadığı halde satın alımlar yapıyorsanız evet siz bu bağımlılıkla mücadele ediyor olabilirsiniz. Peki ne yapmalısınız? Aşağıdaki yazımızı okuyun.

 

Alışveriş Bağımlısı Olmayın!Bağımlılık türlerini sayacak olursak ‘alışveriş bağımlılığını’ listede kaçıncı sıraya koymalı? Belki çoğumuz bunun bir bağımlılık olduğunun bile farkında değil ama araştırmacılar listede ilk sıralara yerleştiriyor.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store