Alışveriş Bağımlısı Olmayın!

Bağımlılık türlerini sayacak olursak ‘alışveriş bağımlılığını’ listede kaçıncı sıraya koymalı? Belki çoğumuz bunun bir bağımlılık olduğunun bile farkında değil ama araştırmacılar listede ilk sıralara yerleştiriyor.
Alışveriş Bağımlısı Olmayın!

Alkol, sigara ve kumar bağımlıları gibi alışveriş bağımlıları da iyi hissetmek için alışverişe tutulmuş durumdalar : Alışveriş aslında beyindeki iyi hissetme kimyasallarını harekete geçiriyor ve alışveriş yapanlar sorunlarından bu yöntemle kaçıyor.

Alışveriş ayrıca insanın iş stresi ve sıkıcılığından kaçması için de bir fırsat.Diğer bağımlılar, alışverişi genelde olmak istedikleri kişi ile şuan oldukları kişi arasındaki boşluğu doldurabilmek için kullanıyor. Ya da ilişki, iş veya tatmin gibi konulardaki boşlukları alışveriş ile dolduruyorlar. Materyal ürünleri hayatın merkezi olarak görüyorlar. Mutluluk ve başarıya giden bir yol olduğuna inanıyorlar. Ama gerçekte alışveriş insanı gerçek amaçlarından uzaklaştırıyor.

Yüksek Dozda Alışveriş

Belki ayakkabılara karşı bir zayıflığınız vardır. Çoğumuz alışverişte açgözlü bir dönem geçirmişizdir. Hatta bazılarımız için kredi kartını pos cihazından geçirmek hafifleten bir bağımlılık olsa gerek. 

Finansal şokların yanı sıra alışveriş sonrasında suçluluk duygusu yaşanabiliyor. Üstelik ilişkilerinizi zedeleyebilir ve ailenizle aranızın açılmasına sebep olabilir.

Alışveriş bağımlılığı zarar verecek seviyeye gelse de bu bağımlılık çok nadir olarak dikkate alınır. Buna “gülüp geçilebilen bağımlılık” denir çünkü toplum tarafından göz yumulur. Pek çok insanın alışveriş bağımlılığının nasıl olduğunu bilmemesi, bu hastalığa yakalanmasını kolaylaştırıyor..
Farkındalık eksikliği, online ve mobil alışveriş yapabilme imkanı, bu bağımlılığın artmasına sebep oluyor.

Eşiniz alışveriş bağımlısıysa ne yapmalısınız?Alışveriş bağımlısı eşler mutluluk oyunu oynuyor. Eşlerden biri veya her ikisi alışveriş bağımlısı ise, hangi yollar izlenmeli?

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol