Kişisel gelişimde 4 temel adım

İş ve sosyal hayata dair fikirlerinizi not etmek, fikirleriniz plana dökmek ve hayata geçirmek için en doğru zamanı belirlemek, kişisel gelişiminizin anahtarı olabilir. Kişisel gelişim arayışında başarılı olmak için şu dört temel adımı geliştirmeniz gerekir.

1 4 İYİ FİKİRLER

Fikirler, her ne ve kim olursa olsun bir varlığın ana yaşam tohumlarıdır. Daha iyi bir yaşam ancak daha iyi fikir arayışı ile oluşabilir. Bu nedenle bilgi arayış alışkanlığınızı hiç bırakmamanız gerekir. Yeni fikirler bulmak bazen hayatınızı bile değiştirebilir. Sosyal fikirler, iş fikirleri, kişisel fikirler, politik fikirler, aile fikirleri, sağlıklı fikirler ve daha nicesi… Ve elbette aklınıza gelen bu fikirleri de unutmamanız gerekir. O halde günlük tutmaya ne dersiniz? Gerçekten de “iyi fikirler günlüğü” adı altında bir defter tutabilirsiniz. Her an her yerde aklınıza gelen şeyleri minik bir kağıt parçasına not alabilir, günlüğünüze geçirebilirsiniz. Böylece fikir kataloglama, gözden geçirme ve her an ulaşabilme adımlarını dengede tutmuş olursunuz.

2 4 İYİ PLANLAR

Plânlar, herhangi bir süreçte fikirleri doğuran temel olgulardır. Bu nedenle de iyi planların öğrencisi olmak gerekir. İyi yapılan plânlar, fikirleri hayata geçirebilir. Buna karşın plansız ilerleyen fikirler, başarılı bir ressamın duvarda asılı olan ancak hiç kullanmadığı bir fırça gibi değersizdir. Asla maddesel bir oluşuma neden olamaz. O sebeple mutlaka iyi plânların yaratıcısı olmak için çabalamak gerekir.

3 4 ZAMANLA BAŞA ÇIKMAK

Hemen hepimiz, kişisel gelişim sürecinin tamamında zamanla başa çıkmayı öğrenmek zorundayız. Aslında hayatın temel zorluklarından biri de beklemeyi öğrenmektir. Gerçekten de başarılı olmanın yarısı sabırlı olmak yani zamanın geçmesini beklemektir. Başarılı biri haline gelmek ve bir kariyer inşa edebilmek zaman alan bir süreçtir. Belli bir konuda değişiklik yapmak zaman alır. Benzer şekilde büyümek, öğrenmek, değişmek, gelişmek ya da üretmek zaman alıcı faaliyetlerdir. Bu sebeple kendinize zaman tanımayı öğrenmeniz gerekir. Bazı yeni atılımlar için sabırlı olmak ve zamanını beklemek, nihayetinde istediklerinizi elde etmek, kendinize ve sürece zaman vermenizden geçer.

4 4 PROBLEM ÇÖZEBİLMEK

Başarı demek aslında sorunları çözebilmek demektir. Hayatta karşınıza aile sorunları, iş sorunları, kişisel sorunlar, finansal sorunlar ya da duygusal sorunlar gibi pek çok problem çıkabilir. Herkesin az ya da çok bir sorun listesi vardır. Ancak sorunları çözme yeteneği, girişimciliğin başladığı yer olarak kabul edilir. Dünyanın en başarılı insanlarından biri olan ve Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong da başarının sorun çözebilmekten ibaret olduğunu ortaya koymuştur. Birinci sorun, “Ay’a nasıl gidilir?” ve ikincisi sorun ise “Ay’dan nasıl geri dönülür?” sorunlarına yanıt bulmuştur.

Aslında çok basit görünüyor değil mi? Ancak her iki sorunu da çözünceye kadar gitmediğinden bahsetmiş ve karmaşık olsa da sorunları çözebilmenin kendisine başarı getirdiğini belirtmiştir.

Elbette yaşamdaki pek çok sorun karmaşık olabilir. Ancak tek bir parça halinde çözemiyorsanız, sorunu ya da sorunları parçalara ayırmayı deneyebilirsiniz. Böylece bir parçayı çözdükten ve o konuda ustalaştıktan sonra, diğer sorun parçacıklarına geçebilir ve en son da hepsini bir araya getirerek genel sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800