Kanada 1.5 milyon göçmen alacak

Doğum oranının düşük olması sonucu yaşlanan Kanada, nüfusu korumak ve ekonomisini büyütmek için 2025 yılına kadar her yıl 500 bin göçmen alacağını duyurdu.

Kanada hükümeti, 2025'e kadar yılda 500 bin göçmenin ülkeye kabul edilmesini öngören planı duyurdu. Ancak yapılan anketlere göre, açıklanan sayının bu kadar yüksek olması endişeleri de beraberinde getirdi.

Kanada, nüfusunu korumak ve ekonomisini büyütmek amacıyla yıllardır süre sınırı olmaksızın oturum hakkı kazanmış ancak vatandaş olmamış kişiler için ülkeyi çekici hale getirmeye çalıştı. Geçen yıl, bugüne kadarki en yüksek rakam olan 405 bin kişiye süresiz oturum verildi.

Bugün Kanada vatandaşlarının dörtte biri başka bir ülkeden göç edenlerden oluşuyor. Bu, G7 ülkeleri arasındaki en yüksek oran.

Oxford Üniversitesi'nde göçmenler üzerine çalışan Madeleine Sumption, dünyanın en geniş yüzölçümlerinden birine sahip olan Kanada'nın nüfusunun 38 milyondan biraz fazla olduğunu hatırlatıyor. Dolayısıyla artan nüfus için yeterince alan da var.

McMaster Üniversitesi'nden siyaset bilimci Geoffrey Cameron, Kanada gibi pek çok ülkenin nüfus yaşlanması ve düşük doğum oranlarıyla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Ancak herhangi bir göçmen politikasının başarılı olmasının toplumun desteğine bağlı olduğunu belirtiyor.

 Cameron bunun sebebi olarak, Kanada halkının hükümetin göçü iyi ve ülkenin çıkarına uygun bir şekilde yöneteceğine güvenmesini gösteriyor. Ama bu tabii ki ülkede hiçbir göç endişesi olmadığını göstermiyor. (BBCTürkçe)

Pasaport ve ehliyet ücretleri kaç TL olduPasaport ve ehliyet ücretleri kaç TL olduHazine ve Maliye Bakanlığı 2023 için pasaport, ehliyet gibi değerli kağıtlar ve vergi, ceza ve harçlarda uygulanacak yeniden değerleme oranını belirledi.

 

Etiketler kanada haber
Yorumlar
Kalan Karakter 800