Emeklilerden kök aylıkları için çağrı: 7 bin 500 lira olmalı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, milyonlarca emeklinin kök aylığının en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 liranın altında olduğunu belirterek, "7 bin 500 lira kök aylık kabul edilmeli, zam bunun üzerine yapılmalı." dedi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, geçmişte sosyal güvenlik mevzuatında yapılan bazı değişikliklerin emekli aylıklarında adaletsizliğe sebep olduğunu ifade etti. Ergün, Türkiye genelinde 15,6 milyon civarında emekli bulunduğunu belirterek, 6 milyon emeklinin aylık gelirinin 7 bin 500 lira seviyesinde olduğuna dikkat çekti.

Ergün, devlet katkısıyla 7 bin 500 liraya yükseltilen kök aylıkların en düşüğünün 5 bin 500 lira olduğunu belirtti. Bu kapsamda, kamuoyunda beklenti oluşan yüzde 50 zam uygulanması durumunda, 5 bin 500 lira kök aylığa sahip emeklilerin aylık gelirinin 8 bin 250 liraya çıkacağını açıkladı. Ancak Ergün, bu durumun aslında devlet katkısıyla 7 bin 500 lira alan emeklilere yüzde 10 zam yapılması anlamına geldiğini ifade etti. Kök aylığı 5 bin 500 ila 7 bin 500 lira arasında olan emeklilerin aylıklarına ise kök aylığının seviyesine bağlı olarak yüzde 20 veya yüzde 33 oranında zam yapılması gerektiğini belirtti.

'Seyyanen zam yapılmalı'

Ergün, emeklilerin gelir ve refah seviyelerinin artması için kök aylıkların yükseltilmesinin önemine vurgu yaparak, "Milyonlarca emeklinin kök aylığı en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 liranın altında. Emeklilerin önemli bir kısmı devlet katkısıyla 7 bin 500 lira aylık alıyor. Bu nedenle 7 bin 500 lira kök aylık kabul edilmeli, ocak ayındaki zam bunun üzerine yapılmalı. Bu adım atılmazsa milyonlarca emekli yine enflasyonun altında zam almış olacak." şeklinde konuştu.

Ergün, yüksek prim ödeyerek 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alanların haksızlığa uğratılmaması için bu gruptakilere ayrıca seyyanen iyileştirme yapılmasını talep ederek, bu rakamın temmuz ayında memurlara uygulanan 8 bin 77 lira tutarında olması gerektiğini ifade etti.

Etiketler Zam emekli
Yorumlar
Kalan Karakter 800