Borsada haftalık düşüş ile 83 bin kişi ayrıldı

Borsa İstanbul’da uzun süre sonra yaşanan ilk haftalık düşüşün ardından 83 bin kişi borsadan çıktı.

Altın, döviz, mevduat gibi araçlardan arzulanan reel getiriyi elde edemeyen ve kendilerini yüksek enflasyondan koruyamayan tasarruf sahipleri, borsaya yönelmişti. Geçtiğimiz yılının ortasında 2 milyon 500 bin olan pay senedi yatırımcı sayısı, 2022 yılını 3 milyon 800 bin kişiyle kapatmıştı.

Yeni yılın ilk iki haftasında da tasarruf sahiplerinin odak noktasında yer alan borsa, geçtiğimiz günlerde 4 milyon yatırımcı sayısı sınırına dayanarak kendi rekorunu tazelemişti.

Pay senedi yatırımcı sayısında  11 haftadır yaşanan soluksuz artış ise 20 Ocak itibarıyla son bularak yerini uzun bir süreden sonra ilk defa azalışa bıraktı. Yükseliş trendinin bozulmasının ardından 20 Ocak’taki haftalık kapanışta toplam pay senedi yatırımcı sayısı bir önceki haftanın kapanış verisine kıyasla 83 bin 696 kişi azalarak 3 milyon 892 bin 902 kişi oldu.

 Yerli yatırımcının ilgisiyle 2022 yılı ortasından 2022 yılı sonuna kadarki 6 aylık sürede yüzde 120’ye yakın primlenen BİST-100 endeksi tasarruf sahiplerini mutlu etmişti. Yeni yıla satışlarla başlayan BİST-100 toparlanmalara rağmen hala zirvesinin gerisinde. (Ekonomim)

Topraktan satılan eve banka kredi verir mi?Proje aşamasında satılan daireye banka kredisi veriliyor mu? Bu krediyi alabilmenin bazı kıstasları var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store