Zihinsel Güç

Hayatımızın akışı içinde, binbir renkte yaşanmışlıklar var. Çoğumuz kendi hayatını düşünerekten, ‘’Bir anlatsam hayatım roman olur’’ der. Peki renkler hep gök mavisi, papatya beyazı mıdır?

Hayatımızın akışı içinde, binbir renkte yaşanmışlıklar var. Çoğumuz kendi hayatını düşünerekten, ‘’Bir anlatsam hayatım roman olur’’ der. Peki renkler hep gök mavisi, papatya beyazı mıdır? Elbette hayır. İnişler, çıkışlar, sevinçler, üzüntüler, başarılar, başarısızlıklar hepsi hayatımızın parçaları.

Kişisel başarısızlıklara uğradığınızda, hatta bezen hayat sizi yere serdiğinde, kendinizi toparlama ve koşullara uyum sağlamada yeterli hıza sahip misiniz? Yoksa kendinizi bu zorluklarla başa çıkma yeteneğinize fazla güvenemiyor musunuz?

O halde ne yapacağız, zihinsel gücümüzü, direncimizi geliştirmek için uğraşı vereceğiz, çaba gösterip çalışacağız. Öyle hemen pes etmek yok! Araştır, sor soruştur, var olan pratik stratejileri öğren. Disiplin ve sıkı bir çalışma ile geliştirebileceğini gör. 

Yaşam koşullarının gücümüzü, dayanıklılığımızı beklenmedik zamanlarda bizi test edeceği, hepimizin malumudur. Çalıştığın işi kaybetme, güzel giden bir ilişkinin nihayete ermesi, aşk acısı yaşaman, vesveseli bir kafa yapısı, mükemmeliyetçi olmanın yansımalar ve daha niceleri.

Ne yapacağız, kendimize mi küseceğiz, şansım yok ki mi diyeceğiz, yoksa ‘’He he heyt dünya çekilin ben geliyorum, titre karşımda’’ deyip, başını yukarı kaldırıp yine yeniden kendini daha iyi koşullara mı kavuşturacaksın? Elbette, kesinlikle cevabın evet olacaktır.

Yaşam her şeyi ile yaşamaya değer, umutla, geri dönüş gücünle daha güzeline kavuşacaksın. Yeter ki sen iste!

Bu arada zihin gücünü, dayanıklılığını oluşturmak ve geliştirmek, yaşamın getireceği zorluklarıyla etkili bir şekilde başa çıkmak için gerekli olduğunu hissediyorsan kendini motive ederek kuvvet vererek önerilen teknikleri de öğrenmeyi denemelisin. Hissediyorsan, kendi iç dünyanda gerek görüyorsan uzmanından da yardım alabilirsin.

Zihinsel olarak nasıl güçlü olunur ki?

Zihinsel güç, bir bireyin stres faktörleri, baskılar ve zorluklarla etkili bir şekilde başa çıkma ve kendilerini içinde bulundukları koşullar ne olursa olsun, ellerinden gelenin en iyisini yapma kapasitesidir.

Sahip olduğumuz optimal zihin sağlığı, sevdiğimiz ve pozitif özgüvene sahip olduğumuz bir hayat yaşamamıza yardımcı olur. Çok güzel sosyal bağlar ilişkiler kurmamızı sağlar. Aynı zamanda risk alma, cesaretli olma, yeni şeyler deneme ve hayatın bize getirebileceği zor durumlarla başa çıkma becerimize de yardımcı olur. Ve sizi hayatın gerisinde tutan kötü alışkanlıklardan da vazgeçmeyi içerir.

Zihinsel güç, hayattaki en büyük potansiyeline ulaşmanın anahtarıdır. Düşüncelerinizi nasıl düzenleyeceğinizi, duygularınızı nasıl yöneteceğinizi ve verimli aksiyonlara geçmeyi bilmektir.

Ya olursa ya olmazsa senaryoları, yararsız düşünceleri yeniden şekillendirme ve utanç, korku, endişe gibi rahatsız edici duygularla başa çıkmanıza da yardımcı olabilir zihin gücünüz. Ve biliniz ki zihinsel gücünüz, akıl sağlığınız, olumlu adımlar atmanıza, zorlukların üstesinden gelmenize ve korkularınızla yüzleşmenize yardımcı olabilir.

Zihinsel gücünüzü arttırmanız mümkün, bunun da anahtarı, tıpkı fiziksel olarak kendinizi kaslarınızı güçlendirir gibi, zihinsel kaslarınızı çalıştırmak ve pratik yapmayı istikrarlı bir şekilde sürdürmektir.

Konunun uzmanlarına göre 5 ana temada toplamak mümkün zihinsel gücü arttırma tekniklerini; 

  • Pozitif düşünme
  • Anksiyete (Kaygı) kontrolü

Kaygı, tehlikeli durumlarda, “vücuda meydan okumaya hazır olması gerektiğini haber veren” sinyaldir. Anksiyete bozukluğu ise kaygı duygusunun bir tehlike yokken kendini göstermesi, uzun süre devam etmesi ve çok güçlü hissedilmesidir

  • Görselleştirme (Visualization)

Belli bir görüntüyü düşündüğünde onunla ilgili bilgiyi çağırmak. Pozitif düşüncenin meditasyon uygulaması. Bir futbol maçını teknik direktörün maçtan önce kafasında görselleştirerek oynaması. Ya da bir futbolcunun maçtan önce zihinsel olarak dört gol attığını hayal etmesi. İstediğin görselliği zihninde yaratmaktır.

  • Hedef belirleme
  • Dikkat kontrolü

Dikkat kontrolü, bir bireyin neye dikkat edeceğini ve neyi göz ardı edeceğini seçtiği kapasitesidir. Daha genel bir tabirle, dikkat kontrolü, bir bireyin konsantre olma becerisi olarak tarif edilebilir. 

Farkındaysanız konu çok derin, zihinsel gücü arttırma teknikleri bilimsel olarak tamamen uzmanlık alanımın ötesinde olmakla beraber zihinsel gücün insana çok daha iyi, huzurlu ve sağlıklı hayat sürdürteceğini vurgulamam yanlış olmayacaktır.

Bir hikaye dolaşır durur, belki bilirsiniz, olsun bir kere daha okumak hatırlamak iyi gelebilir; 

Değnekten At

İki çocuklu bir aile hafta sonunu piknik yaparak geçirmeye karar verirler.
Piknik yerine vardıklarında anne yemeği hazırlarken, çocuklar babalarıyla
birlikte yürüyüşe çıkar. Uzun bir yürüyüşten sonra oldukça yorulan küçük
çocuk yalvarırcasına bakan gözlerle, 'Babacığım çok yoruldum. Lütfen beni
kucağında taşır mısın?' der. Baba; 'Ben de yorgunum oğlum'' der demez çocuk
ağlamaya başlar.

Baba tek kelime etmeden ağaçtan bir dal keser. Dalı bıçakla
biçimlendirip, çocuğa zarar vermeyecek biçimde yontar. Sonra dalı oğluna
verir. 'Al oğlum, sana güzel bir at' der. Çocuk sevinçle dal parçasından
yontulmuş ata biner ve sıçrayarak, ata vurarak annesinin yanına doğru
gitmeye başlar. Babasını ve ablasını geride bırakmıştır bile...

Baba gülerek kızına: 'İşte yaşam budur kızım. Bazen zihnen ya da bedenen
kendini çok yorgun hissedeceksin. İşte o zaman kendine değnekten bir at bul
ve neşe ile yoluna devam et. Bu at, bir arkadaş, bir şarkı, bir çiçek, bir
şiir ya da bir çocuğun tebessümü olabilir.' Değnekten atınız hiç eksik olmasın.


                                             ***

Ruh, beden ve zihinsel sağlığınız, gücünüz için endişe ve vesveselerden uzak, sağlıklı ve akılcı beslenerek, hareketli ve renkli bir hayat tercih ederek, olabildiğince gezin, dolaşın, sanatın her dalına ilgi duyun, sevginizi esirgemeyin. Biliniz ki her şeyi herkesi kontrol edemezsiniz, herkesi memnun etmeye uğraşma, edemezsin, beni iyi bilsinler, sevsinler, boşa kürek çekme, geçmişe takılma, risk al yaşına göre ve pes etme. 

Renkli ve güzel bir yaşam dileği ile

Fethi Denizmen

27.11.2020

Heybeliada

Kaynakça;

- How to Become Mentally Strong: 14 Strategies for Building Resilience (positivepsychology.com)

- Developing mental toughness, With Peter Clough | Emerald Works

- Confidence and Perseverance: Amy Morin Talks 'Mentally Strong People' (verywellmind.com)

 - The importance of mental toughness with Doug Strycharczyk | The Institute of Leadership & Mgt (institutelm.com)

- 8 Successful People Who Use The Power Of Visualization (mindbodygreen.com)

- Sağlıklı bir zihin için neleri "yapmamalıyız"? | KİGEM (kigem.com)

- Anonim

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Gülay Tangöze
Arkadaşım Fethi yine yazdığın bilgiler doğrultusunda kendimde bir aydınlama buldum. Bende eksik olan ve bilmediğim bazı konularda çok güzel anlayabileceğim şekilde anlattığın için keyifle okudum ve hoşuma gitti.Yeni konularını merak ile bekliyorum.
Tahsin Karan
Fethi Denizmen,in çok değişik konulardaki yazılarını bu pandemi döneminde zevkle okuyup zamanımın en iyi şekilde değerlenmesini sağlıyorum.Teşekkürler Sarıyerli Fethi kardeş.
Zehra Tunc
Çok beğendim ellerine sağlık. Benim değnekten atım hep ailem oluyor.
Cüneyt çÖevik
Fethi kardeş, bu yazın adeta bir bilim adamı konseptinde ve çok eğitici olmuş. Tebrikler,
Murat Cikrikci
Ümit Hakan Bozkurt’tan NLP eğitimi almış biri olarak tüm samimiyetim şunu söyleyebilirim ki, yazının içerisinde geçen; ”Zihinsel güç, hayattaki en büyük potansiyeline ulaşmanın anahtarıdır.” NLP'nin tam manasıyla kısa öz ve anlaşılır tanımı olmuş. Yazarı takdir etmek haddimize değil belki, tebriklerimi ve saygımı bilahare sunmak istiyorum.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store