Zenginlik özgürlük müdür?

Nasıl bir özgürlük arıyorsunuz? Özgürlük görecelidir ve büyük ölçüde bir bireyin koşullarına, içinde yaşadığı ülkeye ve büyüdüğü eve bağlıdır.

Özgürlük tanımımız; hedeflerimiz, işlerimiz ve gelirimiz gibi yıllar içinde değişkenlik gösterir. Ancak özgürlüğün sizin için ne anlama geldiğini anlamak da önemlidir.

 ÖZGÜRLÜK İDEAL ZENGİNLİK ÖLÇÜSÜ

Özgürlüğü kazanmak için parayı nasıl kullanacağınızı (sizin için anlamı ne olursa olsun) öğrenmeniz gerekir. Bana göre özgürlük ideal zenginlik ölçüsüdür. Özgürlüğe sahip olmak sadece parasal yükümlülüklerden değil, aynı zamanda sağlıklı bir vücut, odaklanmış zihin ve sevdiklerinizle uyum için olduğunuzda zenginlik yaratabilir.

‘’Zenginlik ve Özgürlük’’ Bu kelimeler bana iyi geliyor. Yaptığım işten kazanmak istediklerime karşı ulaşılabilir ve doğru yolda olduğumu hissettiriyor.

İŞTE BENİM ÖZGÜRLÜKLERİM

Zaman özgürlüğü

Bu benim için her zaman önemli olmuştur. Kendi zamanımı belirleme özgürlüğü. Zamanın neden bu kadar üstünde durduğumdan emin değildim. Fakat günün sonunda bir yerlere geç kalmamak için uğraştığımda ve başka birinin gözetiminde çalışmak zorunda olduğumda kendime zaman ayırmam gerektiğini fark ettim.

Çalışmayı seviyorum. Bazen abartıya da kaçıyorum. Aslında üretken olduğum zamanlarda çalışmaktan ve olmadığım zamanlarda da biraz dinlenmekten zevk alıyorum. İyi ki bu düzeni nasıl korumam gerektiğini öğrendim. Çünkü evden çalışırken bile 9'dan 5'e kadar insanlar takviminize girmeyi başarıyorlar. Hal böyle olunca kendinize zaman ayıracağınız saatleri korumak zorlaşıyor.

‘’Hayatımızda geri döndüremediğimiz tek şey zaman.’’

 Bu nedenle zaman, alan özgürlüğünden ve finansal özgürlükten önce gelir. Para sürekli akış halindedir, ancak zaman sınırlı ve kesindir. Sanırım bir başkasının günümü planlamasına ve şirketin başarısı için beklentilerimi azaltmasına izin vermek için yaratılmadım. Zamanım benim için çok değerli ve o zaman ne yaptığımın dikkatlice değerlendirilmesi gerekiyor.

Alan özgürlüğü

Herhangi bir yerden çalışma veya yaşama özgürlüğü benim için zamandan biraz daha az önemli. Ama bu her zaman arzuladığım bir şey. İstediğin yerde yaşamak ve istediğin adımları atarak ilerlemek harika bir duygu.

Finansal özgürlük

Son olarak, finansal özgürlük var. Nihai uzun vadeli hedefim. Benim için ideal finansal özgürlük formülü, yaşamam gereken gelirin yüzde 80-100'ünü destekleyen pasif gelir akışları yaratmak. Tabii hepimiz biliyoruz ki güzel şeyler zaman alır. Aynı zamanda bir plan da gerektirir. Bazı yıllar beni özgürlük hedeflerime doğru fırlatan adımlar atıyorum ve bazı yıllarsa beni geri döndürecek bir risk almam gerekiyor. Ama gerçek şu ki, bunu yavaş yavaş gerçekleştiriyorum.

Hayatınızda özgürlüğe ulaştığınızda, en çok değer verdiğiniz özgürlük türü, gelir seviyeniz veya bankadaki para miktarınız ne olursa olsun, zengin bir hayat yaşadığınızı fark edeceksiniz.

Özgürlüğünüzü tanımlayın: Konuşma özgürlüğü mü? Yeme mi? Kendini sevme mi? Seyahat mi?  Yoksa kimseye bel bağlamadan bir hayat yaşama özgürlüğü mü? Özgürlük hedeflerinizi yazın ve oraya ulaşmak için hangi adımları atacağınıza dair bir plan yapın.

Kredi kartıyla elbise alışverişi yaparken dikkatHem moda hem de para durumu konusunda kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Akıllı yönetilen bütçe ile şık olmanın kuralları:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store