Rüyalarımız bile farklı! Hangi ülkede ne rüya görülüyor?

Google verileri, dünya genelinde en çok görülen rüyaları ortaya çıkardı. Türkiye’de hemen herkesin rüyasına onun girmesi oldukça şaşırtıcı.

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv
1 7 TÜRKİYE’DE EN ÇOK GÖRÜLEN RÜYA NE?
TÜRKİYE’DE EN ÇOK GÖRÜLEN RÜYA NE?

Türkiye ve dünyada en çok görülen rüyalar neler? Uyku düzeni ve sağlığı üzerine çalışmalar yürüten ve içerikler yayımlayan Birleşik Krallık (BK) merkezli Brilliant British’ten bir ekip, Google’da yapılan aramaların verilerini topladı ve hangi ülkede en çok hangi rüyanın araştırıldığını tespit etti.

2 7 TÜM DÜNYA RÜYASINDA ONU GÖRÜYOR
TÜM DÜNYA RÜYASINDA ONU GÖRÜYOR

Rüya denilince tüm dünyanın rüyasına giren ne dersiniz? Bulgular, dünya genelinde en çok araştırılan rüyaların yılanlarla ilgili olduğunu gösterdi. Rüyasında yılan gören ilk ülkeler sıralamasında var mıyız derseniz? Tabii ki ilk sıralardayız deriz. 

3 7 AMA TÜRKLER DAHA FAZLA GÖRÜYOR
AMA TÜRKLER DAHA FAZLA GÖRÜYOR

Buna göre “rüyada yılan görmek” ifadesi, Brezilya’da ayda 352 bin, Türkiye’de ise ayda 214 bin kez internette aratılıyor. Türkiye ve Brezilya’nın yanı sıra rüyaların en çok yılanlarla ilişkilendirdiği ülkeler arasında Afganistan, Kazakistan, İran, İsrail, Rusya, Ukrayna, Finlandiya, Portekiz ve Umman yer aldı.

4 7 DİŞLERİNİN DÖKÜLDÜĞÜNÜ GÖRENLER DE AZ BUZ DEĞİL
DİŞLERİNİN DÖKÜLDÜĞÜNÜ GÖRENLER DE AZ BUZ DEĞİL

Bu rüyaların zehirli sürüngenlerin hem yaygın görüldüğü hem de pek rastlanmadığı bölgelerde görülmesi dikkat çekti. Dünya genelinde yılanlardan sonra en çok görülen rüyalar ise dişlerin dökülmesiyle ilgiliydi.

5 7 ABD’LİLER RÜYALARINDA DİŞLERİNİ KAYBEDİYOR
ABD’LİLER RÜYALARINDA DİŞLERİNİ KAYBEDİYOR

Bulgulara göre, BK de dahil olmak üzere Batı Avrupa’nın önemli bir kısmında,  Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuzey Amerika’da en çok “rüyada dişlerin dökülmesi” gibi ifadeler araştırılıyor. Örneğin, ABD’de bu konuyla ilgili ayda 81 bin kez arama yapıldığı belirtiliyor.

6 7

ABD’lilerin sıklıkla araştırdığı diğer rüyalar arasında ise tatile çıkmak veya örümcek gibi potansiyel açıdan tehlikeli hayvanlarla karşılaşmak da var.

Bunun yanı sıra Suudi Arabistan, Irak ve Bahreyn’de evlilik; Kuveyt, Lübnan ve Danimarka’da ise hamilelik en çok görülen rüyalar oldu.

7 7 EVRİMSEL ARKA PLANI OLABİLİR
EVRİMSEL ARKA PLANI OLABİLİR

İlk bakışta birbirinden epey farklı sosyo-ekonomik koşullara sahip ülkelerde benzer rüyaların görülmesi dikkatleri çekiyor. 

Ancak bilim insanları bu rüyaların büyük kısmının evrimsel arka plana dayandığını düşünüyor. Örneğin rüyada dişlerin döküldüğünün görülmesi, “arketipsel” bir olgu olabilir, diye açıklanıyor.

Etiketler Türkiye Dünya diş
Yorumlar
Kalan Karakter 800