Küresel iş dünyasından deprem sonrası yardım seferberliği

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından uluslararası şirketlerin deprem bölgesine yardımları artarak devam ediyor. Adidas, McDonald's, PepsiCo, Starbucks, Sony gibi uluslararası şirketlere her gün bir yenisi ekleniyor. İşte, depremlerden etkilenenlere yardım eli uzatan şirketler…

1 20 Deprem Bölgelerine Destek Olan Şirketler
Deprem Bölgelerine Destek Olan Şirketler

Depremlerin neden olduğu yaraları sarmak için yardımda bulunan uluslararası şirketlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Amazon, Apple, Google, Meta, Samsung, Allianz, Bayer, Chevron, ExxonMobil, Binance, Chobani, FedEx, UPS, Volkswagen, Boeing, Lufthansa, Siemens, Porsche, Mercedes-Benz, Hyundai, Maersk, IKEA, Inditex, Schwarz Goup, Novartis, Novo Nordisk, Deutsche Telekom ve T-Mobile gibi şirketler deprem bölgelerine yardım eli uzatan şirketlerden…

AbbVie, ALDI, AmerisourceBergen Corporation, Atlas AI, BASF, BlackRock, CBRE, Chegg, Chery, Classic Metal Craft, Cigna, Coupa Software, Commvault, Dynatrace, Edison International, Flexport, Goya Foods, Hana Financial Group, Harman International, Honeywell, Kaiser Permanente, KION Grubu, KPMG, Logitech, Marks & Spencer, Metro, Mitsubishi Electric, MMK, Palo Alto Networks, PayPal, Pearson, Plume Design, Prudential Financial, Red Hat, Royal Bank of Canada, Rosatom, Sabah, SIBUR, SpartanNash, Sun Express, Telstra, Terry Town, Tesco, Trane Technologies, Uber, Vodafone, Xerox Corporation, ZIM ve Zscaler de deprem bölgelerine acil ihtiyaçların temini için maddi ve ayni destek sağlayan şirketler arasında yer alıyor.

2 20 Küresel İş Dünyasının Takibe Alınan Yardımlarının Tutarı 65 Milyon Doları Aştı
Küresel İş Dünyasının Takibe Alınan Yardımlarının Tutarı 65 Milyon Doları Aştı

ABD Ticaret Odası Vakfı'nın halka açık ve şirketler tarafından gönderilen verileri derleyerek hazırladığı Kurumsal Yardım Takibi verilerine göre, 15 Şubat itibarıyla takibe alınan küresel iş dünyası yardımlarının toplam tutarı 65 milyon doların üzerine çıktı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere yardım kararı alan uluslararası şirketlere son olarak eklenen şirketler şöyle:

3 20 Abbott
Abbott

ABD'li bebek maması üreticisi Abbott, uluslararası yardım kuruluşları CARE International, Direct Relief ve Uluslararası Tıp Derneği ile birlikte çalışarak Türkiye ve çevresindeki bölgede yardım çabalarını desteklemek için 1,5 milyon dolarlık hibe ve ürün bağış taahhüdünde bulundu.

4 20 Abbvie
Abbvie

Merkezi ABD'de bulunan biyofarmasötik şirketi AbbVie, Türkiye ve Suriye'deki afet müdahalesi ve yardım çalışmalarına 1 milyon dolar bağışlayacak.

5 20 Adidas
Adidas

Spor giyim markalarından Adidas, çalışanlarının bireysel katkıda bulunabilmesi için kar amacı gütmeyen kuruluşlarla iş birliği içinde bir platform kurarak Alman Kızılhaçı ile ortaklık yapacak. Şirket, tüm çalışanların bağışları kadar bağışta bulunacak.

6 20 Caterpillar
Caterpillar

Dünyanın önde gelen inşaat ve madencilik ekipmanları üreticisi Caterpillar, Türkiye ve Suriye'deki depremden etkilenenlerin ihtiyaçlarını desteklemek için 400 bin dolar bağışlayacak.

7 20 Cisco
Cisco

ABD'li çok uluslu ağ teknolojileri şirketi Cisco, Türkiye ve Suriye'deki depremden etkilenenler için yardım kampanyası başlattı ve bu kampanyaya halihazırda 372 bin 380 dolar katkıda bulundu. Şirket ayrıca, çalışanları tarafından yapılan her bağış miktarına karşılık aynı miktarın Cisco Foundation tarafından ekleneceğini açıkladı.

8 20 Citi
Citi

Citi Vakfı, depremden etkilenenlerin acil ihtiyaçlarına yanıt vermek için Uluslararası Kurtarma Komitesi'ne 250 bin dolarlık taahhütte bulundu.

9 20 Deutsche Bank
Deutsche Bank

Kızılhaç ve Kızılay'ı desteklemek için bağışta bulunan Deutsche Bank, Türkiye ve Suriye için yardım seferberliği yapan grupları desteklemek amacıyla küresel bir kampanya başlattı.

10 20 GE HealthCare
GE HealthCare

Medikal teknoloji alanında faaliyet gösteren GE HealthCare, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde temel görüntüleme sağlamak için yaklaşık 1 milyon dolar değerinde Vscan el ultrasonları ve mobil X-ray sistemleri bağışladı.

11 20 Henkel
Henkel

Alman tüketici ürünleri şirketi Henkel, Fritz Henkel Stiftung Vakfı ile iş birliği içinde 1 milyon avro bağış yapacağını açıkladı. Buna acilen ihtiyaç duyulan ayni bağışların, ürün bağışlarının ve uluslararası alanda faaliyet gösteren yardım kuruluşlarına gidecek mali yardımların dahil olduğu bildirildi.

12 20 Johnson & Johnson
Johnson & Johnson

ABD'li ilaç şirketi Johnson & Johnson, Uluslararası Tıp Derneği ve Uluslararası Kurtarma Komitesi gibi uluslararası sivil toplum kuruluşlarının afet yardımı çabalarını desteklemek için 1 milyon dolar katkıda bulunacağını açıkladı.

Şirket, termal battaniye bağışlanacağını ve hijyen ürünleri, cerrahi dikişler, yara örtüleri ve diğer tıbbi ürünler dahil olmak üzere acil ihtiyaç duyulan diğer malzemeleri sağlamak için de çalışılacağını bildirdi.

13 20 Kellogg
Kellogg

ABD merkezli gıda şirketi Kellogg Company; yiyecek, giyecek ve 150 bin dolarlık mali bağış sağlayarak yardım çabalarına destek olacağını duyurdu.

14 20 MasterCard
MasterCard

Mastercard, Dünya Gıda Programı'na 200 bin dolar ve Needs Map'e 350 bin dolar bağışta bulundu.

Şirket, birebir katkıyla çalışanlar için bağış kampanyası oluşturdu ve şimdiden Turkish Philanthropy, Mozaik Turkey ve Direct Relief için 100 bin dolardan fazla yardım topladı.

15 20 McDonald's
McDonald's

McDonalds, Save the Children International, World Central Kitchen ve yerel kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan bağışlarla 1 milyon dolarlık yardım taahhüdünde bulundu.

Ayrıca McDonald's Türkiye, afet bölgelerine menü dağıtımı yaparken şirketten 9 Şubat'ta yapılan açıklamada, 7 günde toplam 50 bin adet menünün AFAD ile koordine olarak ihtiyaç noktalarına ulaştırıldığı bildirildi.

16 20 MediaMarkt
MediaMarkt

Almanya'nın en büyük elektronik mağaza zinciri MediaMarkt, hem zorlu koşullar altında ihtiyaç duyulan ısıtıcı gibi ürünlerin teminine devam etmek hem de afet bölgesinin yeniden yapılandırılmasını destekleyen projelerde kullanılmak üzere toplamda 2 milyon avro değerinde bir bağış fonu oluşturdu.

Şirketten yapılan açıklamada, depremin ilk günü ihtiyaç listesinde yer alan ısıtıcı, powerbank ve şarj aleti gibi ürünlerin yardım tırlarıyla hemen yola çıkarıldığı, bugüne kadar toplam 4 tırda yaklaşık 14 bin ürünün afet bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı bildirildi

17 20 Moderna
Moderna

ABD'li biyoteknoloji firması Moderna, yardım vakfı aracılığıyla Uluslararası Tıb Birliği'ne 1 milyon dolarlık bağışta bulundu. Vakfın, Moderna çalışanlarının bağışları kadar bağışta bulunacağı da bildirildi.

18 20 PepsiCo
PepsiCo

ABD'li çok uluslu gıda ve içecek şirketi PepsiCo, Türkiye ve Suriye'deki çalışanlarına barınma ve gerekli tüm acil desteği sağlayacağını açıkladı.

Şirket ayrıca, ihtiyacı olanlara temel malzemeleri ulaştırmak için yerel kar amacı gütmeyen ortaklara 1,2 milyon dolar bağışladı.

19 20 Sony
Sony

Elektronik üreticisi Sony Grubu, depremden etkilenenlere yönelik yardım çabalarını desteklemek için yaklaşık 31 milyon yen (233 bin 921 dolar) bağışta bulundu.

Sony'den yapılan açıklamada, Japonya'daki Sony Group şirketlerindeki çalışanlardan da bağış toplanacağı ve şirketin toplanan tutar kadar bağışta bulunacağı bildirildi. Bu bağışların depremden etkilenen bölgelerdeki yerel destek faaliyetleri için kullanılacağı kaydedildi

20 20 Starbucks
Starbucks

Starbucks Foundation, Starbucks Corporation ve Alshaya Group olarak deprem bölgelerindeki afetzedeleri desteklemek için toplam 1 milyon dolarlık bağışta bulundu.

Şirketin depremin ilk gününden itibaren 40 Starbucks mağazasından 500 ekip arkadaşı ile arama kurtarma ekiplerine içecek sağlamak da dahil olmak üzere yerel toplulukları desteklemek için koordinasyon içinde çalıştığı bildirildi

Yorumlar
Kalan Karakter 800