Kendinize gün için format atın!

Kendinizi tazelenmiş ve yenilenmiş hissetmenize yardımcı olacak bu uygulamalardan birini (veya hepsini!) denemek için bir dakikanızı ayırın.

Kendinize format atmak, etrafınızdaki bazı şeyler size zor geldiğinde içsel huzurunuzu korumanın güçlü bir yolu.

Kendinizi tazelenmiş ve yenilenmiş hissetmenize yardımcı olacak bu uygulamalardan birini (veya hepsini!) denemek için bir dakikanızı ayırın. 

1. Meditasyon yapın

Meditasyon, içsel istikrarı bulmanın en güçlü yollarından biri. Ses meditasyonu gibi bir uygulama, karışan düşünceleri yavaşlatmanıza ve varlığı en saf haliyle hissetmenize yardımcı olur. Meditasyon uygulamasının günlük rutini, hayatınızın tüm yönlerine farkındalık getirir. 

2. Kendinize bir niyet belirleyin

Bir niyet belirlemek, en derin isteklerinizin tohumlarını ekmek gibidir. Niyetler ruhunuzdan çıkar ve sizi güçlü kılar. Mesela;

‘’Niyetim kaosun ortasında dinginliği korumak.’’

Bu niyeti bir kâğıda yazın ya da bilgisayarınızda boş bir sayfaya defalarca yazın. Yazdıkça kelimelerin gücü artacak, benimseyecek hayata geçireceksiniz.

Amacınızı bulun:

 • Başlamak için birkaç derin nefes alın ve kendinize şu anda niyetinizin ne olduğunu sorun.
 • Neyi deneyimlemek istediğinizi düşünün – sakinlik, huzur, ilham.
 • Cümleyi tamamlayın: Niyetim _______.
 • Bunu bir yere yazın
 • Niyetinizi sessizce tekrarlayın

3. Nefes alın

İşte gelecek hakkında endişeli olduğunuzu hissettiğiniz anlarda size yardımcı olacak bir egzersiz.

 • Kollarınız hafifçe yanlarınıza düşürerek dik durun.
 • Ayaklarınız yerdeyken, dikkatinizi ayaklarınıza ve aşağıdaki sağlam zemine verin. Derin bir nefes alın, içeri ve dışarı. 
 • Ellerinizi kalbinizin üzerine koyun.
 • Derin bir nefes alın, içeri ve dışarı. Kendi kendinize söyleyin, BEN BURADAYIM.
 • Ellerinizin tekrar doğal bir şekilde yanlarınıza düşmesine izin verin ve dikkatinizi başınızın üstüne kaydırın.
 • Başınızın üzerindeki boşluğu gökyüzüne ve ötesindeki evrene hissedin.
 • Derin bir nefes alın, içeri ve dışarı. BENİM deyin. BEN.

4. Duyuları harekete geçirin

Duyularımız, bedenimizin ve zihnimizin dış uyaranları içsel fiziksel ve zihinsel deneyimlerimize işlemek için kullandığı araçlardır. Papatya gibi sakinleştirici bir çay stresi azaltmanıza ve yavaşlamanıza yardımcı olabilir. Başka hiçbir şey yapmadan çayınızı demlemek ve yudumlamak için zaman ayırın. Sizi anda kalma farkındalığına ulaştıran bir ritüel olacak.

5. Farkındalığınızı artırın

Hazır olduğumuzda, evren genellikle bize herhangi bir an için ihtiyacımız olan mesajları gönderir. Farkına varmak, içsel diyaloğunuza, vücudunuzun size acı ve bitkinlik ya da enerji ve canlılık yoluyla söylediği mesajlara dikkat etmek anlamına gelir. Farkına varmak aynı zamanda kendinizi içinde bulduğunuz insanlara, yerlere ve koşullara dikkat etmek anlamına gelir. 

Farkındalığı artırmayı günlük aktivitenize dahil edin. Belki duş alırken, ellerinizde su hissini hissederken, sabunun kokusunu alırken… Veya çocuğunuzun okuldaki günlerini size anlatırken beden dilini fark etmeyi seçebilirsiniz. Günlük etkileşimleri bu şekilde fark etmek için yavaşladığınızda, hem içsel varlığınızı daha güçlü hissedecek hem de başkalarına daha bağlı hissedeceksiniz.

 

Bilimsel 4 anne modelinden hangisi sizsiniz?Annelik modelinizi ve çocuğunuza yansımalarını saptamanız, kendinizi en faydalı modele doğru yönlendirerek özgüvenli çocuklar yetiştirmenizde etkili olacaktır.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800