Kendini Sevmenin 15 Yolu!

Nedir bu kendini sevmek? Bir insan kendini nasıl sever? Kendimi sevmeyi nereden öğrenebilirim?

Hepiniz gibi ben de bu soruların cevabını arıyordum. Mutsuzdum. Kendimi kabul edemiyordum. Başkası gibi yaşamak belki daha kolay geldiği için, bana ait olmayan bir hayat yaşıyordum. Sonra bir yola girdim. İnişli ve çıkışlı bir yola. Önce kendimi tanıdım, sonra kendimi kabul ettim, şimdi ise ufak ufak sevme kısmına geçiş yaptım. Her gün aynı olmamakla beraber, güçlü ve istikrarlı bir şekilde bir yolda ilerliyorum. Geçen yazımda, kendimi sevmenin kariyerime yaptığı olumlu etkinlerden bahsetmiştim.

Bugün ise yine kendi yolculuğumdan esinlenerek, kendini sevme konusunda karşılaşabileceğiniz 15 adımdan bahsetmek istiyorum. Bu konunun uzmanı değilim. Ancak paylaşımın verdiği güce inanıyorum. Bu yüzden bu yolda yaşadıklarımı sizle paylaşmak istiyorum. Gelin beraber kendini sevme adımları nasıl oluyormuş görelim.

Hazır mısınız? Başlıyoruz;

1)    Kendini sevmediğini kabul et!

Kendini sevme yolculuğuna giriş, kendini sevmediğini kabul ettiğinde başlıyor. Bu uyanış, bir gecede olmuyor. Eğer sürekli hayatı, kendini, yaptıklarını, değerlerini, ilişkilerini ya da düşüncelerini sorguluyorsan tebrikler, aydınlanma dönemin başladı demektir.

Kendini sevme süreci işte bu soruları sormaya ve bu sorulara cevap arama cesareti gösterdiğinde başlıyor. Bu cesaret beraberinde aksiyonu getiriyor ve hayatımız bu şekilde değişiyor.

2)    Bunun uzun bir süreç olacağını kabul et!

Kendini sevme kavramını öğrenmek gerçekten emek ve zaman istiyor. Hiçbirimiz okullarda kendimizi nasıl tanıyacağımızı, kabul edeceğimizi ya da seveceğimizi öğrenmedik. Matematik, edebiyat, kimya veya felsefe gibi konular okullarda öğretildi. Peki ya öz şefkat? Peki ya farkındalık? Peki ya öz değer?

Öğrenmediğimiz ve pratik yapmadığımız bir düşünceyi hayatımıza bir günde almak mümkün değil. Dolayısıyla da kendini tanıma ve sevmenin bir süreç olduğunu kabul etmek oldukça önemli. Bu kabul, beraberinde aranan soruların cevaplarını getiriyor. Sadece biraz sabır, biraz emek.

 3)    Kendini keşif yolculuğunda sana en uygun olanı bul!

Herkesin yolu ayrı. Herkesin tarzı farklı. Sana uyan, seni kendi benliğine kavuşturan ne ise, uyanışına onunla başla. Bu yolculukta devamlılık oldukça önemli. İstikrarlı bir şekilde belirli bir düşünce kalıbını değiştirebilmek için bu yolda keyifli bir şekilde yürümen devamlılık getirecek. 

Deneyebileceğin yöntemlerden bazıları uzman eşliğinde terapi, nefes çalışmaları ve meditasyon, yoga, yazı yazmak ya da güvendiğin bir rol model ile düzenli konuşmak olabilir. Unutma, önemli olan istikrarlı bir şekilde devam etmek.

4)    Her zaman aynı yöntemi seçmek zorunda değilsin!

Her zaman aynı yöntemle kendini tanımak zorunda değilsin.

Örneğin; severek ve düzenli olarak yoga yapmaya başladın. Ancak bir süre sonra yoganın sana yeteri kadar iyi gelmediğini fark ettin. Bu çok doğal. Belki farklı bir yoga pratiği denemelisin? Belki farklı bir yönteme geçmelisin?

Süreç oldukça değişken. Ruh hali oldukça değişken. Sen kendini sevme yolculuğunda pes etmedikçe, hangi aracı kullandığının pek bir önemi yok. Sana o dönem için ne iyi geliyorsa, onu bul, ve onunla devam et.

5)    Uyanış süreci isyanla dolu!

Uyanış sürecinde yanlış düşünce kalıplarını fark edeceksin, korkularınla yüzleşeceksin, başkasına bile itiraf edemediklerin sürekli önüne çıkacak. Bunlar olduğunda korkma. Bu süreç pandoranın kutusu gibi. İçinden neler çıkacağı belli değil? Ancak sen ilerledikçe ve emek verdikçe bir de göreceksin ki, kutunun içinde çiçekler var. Umut var. Sevgi var.

Bu yüzden yüzleşme cesaretini asla kaybetme. Senin gibi bu yolculukta olan birçok insan aynı durumu yaşıyor. Aynı hisleri hissediyor.

6)    Küçük değişimler kapıda!

Uyanışın devam ederken, bir gün bakacaksın seçimlerin, hareketlerin ve davranışların ufak ufak değişmeye başlamış. Çarpık düşünce kalıpların daha kabul, daha şefkat, daha sevgi içeren düşüncelerle dolmuş.

Eskisi gibi düşünmediğini ve eski davranışlarını sergilemediğinde inan güçleneceksin. Bu güç sana öyle bir motivasyon olacak ki, bu yola daha da sıkı sarılacaksın!

7)    Her gün aynı değil!

Tam “İşler süper gidiyor, kendi benliğimi buluyorum!” dediğin an tetikleyici bir olay yaşanabilir. Bu olaydan gelen olumsuz duygular da seni başladığın yola sürükleyebilir. Bu duygu durumu uzun da devam edebilir, kısa zamanda geçebilir de.

Bu bir süreç. Her gün aynı olmuyor. Denizin dalgalarını düşün. Bir ileri, bir geri. Bir ileri, bir geri. Ancak sonunda deniz hep dingin. Hep sonsuz. İşte keşif süreci de böyle. İyisi ile kötüsü ile her gün aynı geçmiyor.

8)    Full-time motivasyon!

Kötü geçen günden, güçlenerek çıktığını gördüğün an motivasyonun daha da artacak. Bu motivasyon artışı günlük hayatında ki tercihlerini de etkileyecek.

Örneğin; düzenli spor yapmıyorsan, adım adım spora başlayacaksın. Yeme düzenin bozuksa, daha sağlıklı seçimler yapmaya başlayacaksın. Geleceğini düşünmeden yaşıyorsan, yavaş yavaş planlar yapmaya başlayacaksın, belki kariyerin hakkında radikal kararlar alacaksın. Bunlar değişimlerin sadece bazıları. Başta da dediğim gibi herkesin dönüşüm ve gelişim şekli farklı.

9)    Yeni sen!

Kendini sevme yolculuğunun en güzel taraflarından biri kendini daha iyi tanımak oluyor. Kendini tanıdığında da kendi değerlerine uygun yaşam başlıyor. Daha önce “Hayır!” diyemediğin konulara birden hayır demeye başlıyorsun. Kendini daha iyi ifade ediyorsun ve ifade özgürlüğünden gelen cesaretle adımların daha da “senleşiyor”.

Hangi isteklerinin kalpten geldiğini anladığında ve buna göre hareket ettiğinde yepyeni bir sen doğabiliyor. Bu kulağa korkutucu gelebilir. Ancak cesaretini topla ve kendi kimliğine daha da yakınlaş.

10) Değişim rüzgarları!

Kendin için yaşamaya başladığında, başkalarının ne düşündüğünün bir önemi kalmıyor. Bir birey başkaları için yaşadığı zaman, kendi benliğinden uzaklaşıyor. Bu da depresyon ya da anksiyete gibi problemlerle ortaya çıkabiliyor.

Değişim rüzgarları yaşanırken çevrendeki insanların da değişebileceğini kabul et. Eski senin yaptığı arkadaş ya da çevre seçimleri, şimdi ki sene uymayabilir. Bu çok doğal. Bunu kabul et ve yalnız kalmaktan korkmadan ilerle!

11) Yalnızlık korkusu!

Kendini sevme sürecinin en temel sabotajlarından biri yalnız kalma korkusu. Ünlü psikolog Rollo May yazılarında defalarca insanların en temel korkusunun anlaşılamamak ve toplum tarafından onaylanmamak olduğundan bahseder.

Bu korkuları sen değil herkes yaşıyor. Bunu fark et. Bu yolculukta yalnız olmadığını bil ve attığın adımlarla ilerlemeye devam et. Bunu unuttuğunda madde 7’yi hatırla. Unutma, bütün olaylara rağmen, bütün korkularına ya da endişelerine rağmen, bu yolda yalnız değilsin.

12) Temel davranış değişiklikleri!

Kendini sevme konusunda belli bir yere geldikten sonra, geçmişte yaptıklarının ya da seçimlerinin, şimdiki sen tarafından kabul görmediğini ve onaylanmadığını görebilirsin. Bu yüzden duygu ve düşüncelerinde gerçekleşen değişimler seni yeni kararlar almaya itebilir.

Örneğin; işinden mutsuzsan, farklı kariyer fırsatlarını değerlendirmen gerekebilir. Ya da kendi işini kurmaya karar verdiysen bu alanda neler yapabileceğine bakabilirsin? Belki para biriktirmen gerekli? Belki parayı doğru yönetmeyi öğrenmen gerekli?

13) Dışarıdan gelen sesler!

Değişimler gelişirken dışarıda seni eleştiren ve kabul etmeyen birçok insan olacak.

Ruhsal sıkıntıların en büyük kaynaklarından biri insanların onayı dışarıda araması ve toplum tarafından kabul görmeye çalışması. Ancak onay mekanizması dışa dönük bireyler, kendi benlikleri ile yeterince iletişimde olamıyor. Bu nedenle insanlar başkalarının hayatını yaşıyor ve kendi hayatlarından uzaklaşıyor.

Bu süreçte kimsenin seni yolundan saptırmasına izin verme. Unutma; 3 maymunu oynamak bazen ruh ve beden sağlığı için oldukça önemli. Eleştirileri ve yorumları içine alma. Teşekkür et, sakin kal ve dik duruşunu koru.

14) Parlamaya hazır mısın?

Kendin için yaşamaya başladığında, kendini oldukça sevdiğini fark edeceksin. Aldığın kararlar senin kalbinden gelecek. Dış dünyayı suçlamayı bırakacaksın ve attığın her kararın arkasında olacaksın.

Artık eski sen değilsin. Bu dönemde yüzüne bir parlama gelebilir. Sağlığında, kilonda, dış görünüşünde, kariyerinde, ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bunları fark et. Fark ettikçe not al çünkü her an yine madde 7’de anlattığım gibi başa dönebilirsin. Ancak bu sefer gücünün bilincinde olduğun için toparlanman çok kısa olacak.

15) Paylaş!

Hayat gerçekten paylaştıkça çok daha değerli. Kendine sevmek, özgürleşmek, kalıpların dışında yaşamak, kendimiz için yaşamak, zihin ve beden ile denge de yaşamak halen yeterince konuşulmuyor. Konuşulmadığı için de toplum bu konu ile ilgili bilinçlenemiyor.

Kendini tanıma ve sevme konusunda oldukça yol kat ettin. Sen bu yolda yürüyen şanslı insanlardan birisin. Bu şansını başkaları ile paylaş. Onların yoluna ışık ol. Unutma bu yolda yalnız değildin ve şimdi artık başkasına da ışık olabilirsin.

 

 

Başarılı Bir Kariyer İçin Kendinizi Sevin!Kendini sevmek… Ne kadar klişe bir söz değil mi? Etraftan duyuyoruz; “Kendini sev, kendine sarıl, kendini kucakla…” Ama kaçımız kendini sevmenin getirdiği değişimlerden bahsediyoruz? Kaçımız kendimizi sevmenin hayatımıza katacağı katkıların farkında?

 

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store