Başarılı Bir Kariyer İçin Kendinizi Sevin!

Kendini sevmek… Ne kadar klişe bir söz değil mi? Etraftan duyuyoruz; “Kendini sev, kendine sarıl, kendini kucakla…” Ama kaçımız kendini sevmenin getirdiği değişimlerden bahsediyoruz? Kaçımız kendimizi sevmenin hayatımıza katacağı katkıların farkında?

Kendini seven kadının hayata bakışı değişiyor. Kariyerinden, ilişkilerine, sağlığından, beslenme düzenine, hobilerinden, sporuna, hayatının her alanında pozitif gelişmeler yaşanıyor.  

Bugün sizlere kendi hikayemi anlatarak kendimizi sevmenin kariyerimize nasıl faydalı olabileceğinden bahsetmek istiyorum.

Hayatım boyunca okulun en çalışkan öğrencilerinden biri oldum. Sürekli kendimi geliştirmek için çalıştım, farklı farklı projelere dahil oldum ve hep öğretmenlerin favori öğrencisi oldum. Üniversiteden mezun olduğumda kariyerimle ilgili ne yapacağıma dair bir fikrim yoktu. O kadar alışmıştım ki akademik başarıya, iş hayatı da bu şekilde olur sandım.

Derken kurumsal bir şirketin pazarlama bölümünde çalışmaya başladım. Gayet güzel giden bir işim vardı. Yine öğreniyordum, yine gelişiyordum. Alkışlar yine gelmeye başlamıştı. Ancak benim içim rahat değildi. Aklımda küçüklük hayalim vardı. Gastronomi okumak istiyordum. Çocukken bu bölümü okumak o kadar istemiştim ki, hayallerimi gerçekleştiremiyor olmak beni aşağı çekiyordu. Derken, ani ve plansız bir kararla, gastronomi okuluna yazıldım. Kariyerimle ilgili ile en ufak bir planım olmadan, hoop bir baktım okuldayım.

O günden sonra yaklaşık 5 sene gastronomi sektöründe çalıştım. Sonra bir baktım, yine bir sıkıntı var. Para kazanamıyorum! Daha doğrusu yeterince kazanamıyorum. İstediğim hayatı bana verecek kadar kazanmıyorum.  Kariyer basamaklarında plansız bir şekilde ilerlemiştim. Kendi alanımın başarılı isimlerinden biri olmuştum. Ancak plansız ve hedefsiz gittiğim için para durumum beni tatmin etmiyordu. Peki ben ne istiyordum? Yeniden bir değişiklik için geç miydi?

İşte kendimi sevmenin önemini bu dönemde anlamaya başladım. Uzun bir süre nasıl bir yaşam hayal ettiğimi anlamaya çalıştım. Bunu anladıktan sonra, bu yaşama nasıl ulaşabilirim sorusu kafamda belirmeye başladı. Akabinde gördüm ki bir değişiklik gerekiyor. Peki şimdi ne olacak?

Teker teker yeteneklerimi sıralamaya başladım. Bir kariyer koçu ile çalıştım. Para yönetimi ve kariyer bir anda önceliğim oldu. Aslında 6 sene önce yapmam gerekeni yeni yapmaya başladım. Ne değişti diye soracak olursanız, eskiden kendimi sevmiyordum. Dış etkenlere bağlı yaşıyordum. Ekonomik özgürlük benim için önemli değildi. Ancak ben özgür yetişmiş bir kızdım. Kadın olduğum zaman yine özgür olurum sandım. Bu özgürlüğün ekonomik özgürlükle mümkün olduğunu fark etmedim. İşte ne zaman bunu fark ettim, o zaman anladım, kişi kendini sevdiğinde, kendini tanıdığında yapmış olduğunu planlar değişmeye başlıyor.

Daha doğru adımlar atmaya başlıyor. Gerçek kendine kavuşuyor. Dolayısıyla bir kadın kendini sevme yolculuğuna girdiği zaman;

·      Ne istiyorum?

·      Bunu gerçekten kalpten mi istiyorum?

·      Bunun için ne yapmalıyım?

·      Hedeflerim ve amaçlarım nedir?

Vb. sorulara birden cevap verebilmeye başlıyor. Umarım hikayem size ilham verir. Başarılı bir kariyer için kendinizi sevin!

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Fethi Denizmen
Başlık dikkatimi çekti İlk satırdan itibaren çok akıcı şiirsel bir dil bir nefeste okudum Çok çabuk bitti daha var sandım O kadar güzel Yazmaya devam etmelisin Samimiyetin de güzel Kendini sevme aşamasını geçmiş olman bilesin hayatını çok daha huzurlu ve renkli kılacaktır Yolun açık ve güzel olsun
Fethi Denizmen
Önce başkık ilgimi çekti, okumaya başladım, baktım bir nefeste sonuna gelmişim. Akıcı şiirsel, kesin çok güzel alt yapı ve yetenek de var. Kendini severek hayatını güzelleştirecek harika bir eşikten geçmişsin Varsa eğer affedeceklerin herkesi de affedesin rahatlarsın da Finansal okuryazarlık özgürlük demek bir bakıma . Tebrikler

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store