Hoş geldin 2023 menüsü kaça çıkıyor?

2023 yılına girmemize yalnızca birkaç gün kaldı. Yeni başlangıçlar anlamına gelen yeni yıl, 31 Aralık gecesi güzel yemeklerle, oyunlarla ya da keyifli etkinliklerle kutlanıyor. Bu sene yeni yıla hoş geldin demek bütçemizde ne kadar bir yer tutuyor? İşte cevapları…

1 11 YILBAŞI PLANLARINDA SON DURUM
YILBAŞI PLANLARINDA SON DURUM

Yılbaşı planları yapılmaya başladı. Yeni yıl çoğu kişi için yeni umutlar, yeni başlangıçlar ve yeni bir şans anlamına geliyor. Bu nedenle de 31 Aralık gecesi güzel yemeklerle, oyunlarla ya da keyifli etkinliklerle kutlanıyor. Kimi evde ailesi ve arkadaşları ile kimisi otellerde eğlence eşliğinde neler yapacağını şimdiden planlıyor. Evdeki programların vazgeçilmezi yılbaşı süsleri, ışıklar, hindili menüler ve masa oyunları. Bazı vatandaşlar ise kayak otellerini hatta yurtdışı turlarını tercih ediyor. Planlar evden hatta yaşanılan şehirden uzaklaştıkça faturalar da kabarıyor...

2 11 BU YILBAŞI EĞLENCENİN FATURASI KAÇ LİRA OLUR?
BU YILBAŞI EĞLENCENİN FATURASI KAÇ LİRA OLUR?

Evde kutlamak isteyenler için 4-5 kişilik bir masanın maliyeti 700 TL ile 1300 TL arasında değişebiliyor. Alkolsüz yılbaşı paketleri marketlerde 215 ile 350 lira arasında. Beşiktaş’ta bir otelde 5 bin liralık eğlenceyi de Bakırköy’de bir otelde 1990 liralık bir eğlenceyi de tercih edebilirsiniz. Ya da Kapadokya’da 2 bin liraya, İzmir’de 3 bin liraya bir seçenek bulabilirsiniz. Avrupa için de 6 bin lirayı gözden çıkarmanız lazım.

3 11 OTEL REZERVASYONLARININ YÜZDE 51’İ BÜYÜK ŞEHİRLERDEN
OTEL REZERVASYONLARININ YÜZDE 51’İ BÜYÜK ŞEHİRLERDEN

Yılbaşını dışarıda geçirmek için planlar yapılmaya başlandı. Yılbaşı otel rezervasyonlarının yüzde 51’i büyük şehirlerden. Yüzde 35’i İstanbul ve çevre şehirlerindeki otelleri tercih ederken İzmir ve Ankara ise en çok otel satın alınan diğer şehirler. Yani veriler tatil yapmayı tercih eden kişilerin özellikle büyükşehirlere ve yakınlarına yöneldiğini gösteriyor.

Otel ve restoranların yılbaşı gecesi programlarının maliyeti birbirine oldukça yakın. Buna göre, İstanbul’da 5 yıldızlı otellerin yılbaşı programlarına katılmanın bedeli ortalama 5 bin TL’yi buluyor. İzmir’deki 5 yıldızlı otellerin yılbaşı programları 3 bin TL’ye yaklaşırken, Kapadokya gibi tatil bölgelerinde fiyatlar ortalama 2 bin TL seviyelerinde seyrediyor.

4 11 İSTANBUL’UN EN GÖZDE MEKANLARINDA EĞLENMEK İSTERSENİZ…
İSTANBUL’UN EN GÖZDE MEKANLARINDA EĞLENMEK İSTERSENİZ…

Çırağan Sarayı’nda yılbaşı programları 3 bin TL ila 5 bin TL arasında değişirken, Raffles otelde de yılbaşı programlarının fiyatları 4 bin TL ve 5 bin 500 TL olmak üzere iki farklı seçenekle tercih edilebiliyor. Titanic Port Bakırköy’de de kişi başı bin 990 TL’ye yılbaşı programlarına katılınabiliyor. İstanbul Beşiktaş’taki Four Seasons otelde kişi başı yılbaşı eğlencesinin fiyatı 5 bin 450 TL’den başlıyor.

5 11 ANADOLU YAKASI FİYATLARI DAHA UYGUN
ANADOLU YAKASI FİYATLARI DAHA UYGUN

Anadolu Yakası’nda ise fiyatlar bir miktar daha uygun. Elite World Grand Küçükyalı’da fiyatlar kişi başı 2 bin 200 ile 3 bin 800 arasında değişirken, Tuzla’da bulunan beş yıldızlı bir otel 2 bin 900 TL’ye yılbaşı paketi sunuyor.

İstanbul dışındaki otellerde ise daha çok konaklamalı seçenekler ön planda. Swissôtel İzmir’de 1 gece konaklamalı yılbaşı fiyat iki kişi 7 bin 600 TL, sadece eğlencenin fiyatı kişi başı 2 bin 900 TL olarak belirlenmiş durumda. Sapanca’da bulunan Elite World Grand iki kişi 20 bin 500 TL konaklama dahil fiyat verirken, Kapadokya’da bulunan bir otel iki kişi 2 gece konaklama dahil 9 bin 500 TL fiyat veriyor. Antalya’da bulunan başka bir otel yılbaşı gecesi için en az 3 gece konaklama yapılabileceğini ve fiyatlarının 19 bin 950 TL olduğunu söylüyor.

6 11 KARLAR ALTINDA BİR YENİ YIL İÇİN…
KARLAR ALTINDA BİR YENİ YIL İÇİN…

Karlar altında yeni yılı karşılamak isterseniz Kartepe’de bir otel iki kişi için 1 gece konaklamalı 3 bin 500 TL, başka bir otel 2 gece için 13 bin TL fiyat veriyor. Kars Sarıkamış’ta bulunan bir otel ise iki kişi 2 gece için 20 bin TL fiyatıyla karşımıza çıkıyor. Palandöken ve Uludağ’da fiyatlar gecelik ortalama 5 bin TL’yi bulurken, bu fiyatlara bir de yol ücreti ekleniyor.

7 11 BOĞAZ’DA YILBAŞI KEYFİ NE KADAR?
BOĞAZ’DA YILBAŞI KEYFİ NE KADAR?

Son yıllarda düğünler, partiler, doğum günü kutlamaları ve iş toplantılarında tercih edilen tekne ve gemi eğlenceleri yılbaşında da bir çok kişinin öncelikli seçeneği. Yılbaşını İstanbul Boğazı’nda geçirmek isteyenler için davet gemilerindeki fiyatlar kişi başı 2 bin TL’den başlıyor. İstanbul’da bulunan restoranlarda ise yılbaşı eğlencesinin ortalama fiyatı bin 500 TL olurken eğlencesine göre bu fiyat 4 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Daha uygun seçenekler de var; eğlence ve menü içeriğine göre 750 TL fiyat veren restoranlar da bulunuyor. Yine İstanbul’da sadece DJ performansı dinlemek isterseniz fiyatlar 150-200 TL arasında değişiyor.

8 11 EVLERDE KUTLAMA MALİYETİ?
EVLERDE KUTLAMA MALİYETİ?

Evde yılbaşı kutlamakta bir hayli maliyetli.  Markete şöyle bir uğrayıp geleceğiniz alışveriş sonrası rakam en az 1000 TL’yi aşıyor. Pişmiş 4-5 kişilik bir hindinin fiyatı ortalama 750 TL. Pişmemiş hindinin kilosu ise 100 TL. Yılbaşı pastası da kesmek isterseniz; 4-6 kişilik bir pastanın fiyatı ortalama 200 TL. Yılbaşı akşamlarının bir diğer vazgeçilmezi ise kuruyemiş; lüks karışık kuru yemişin kilogram fiyatı 240-290 TL arasında değişiyor. Eğer alkollü bir eğlence planlanıyorsanız ortalama 150 TL bütçenize eklemeniz gerekiyor.

9 11 BİZİM TERCİHİMİZ HİNDİ DEĞİL TAVUKTAN YANA DERSENİZ…
BİZİM TERCİHİMİZ HİNDİ DEĞİL TAVUKTAN YANA DERSENİZ…

Bu sofrayı daha ucuza getirmek için tavuk da düşünülebilir. Bütün tavuğun ortalama kilogram fiyatı 60 TL. 4-5 kişilik bir ailenin evde yapacağı kutlama  ihtiyaca göre değişmekle beraber ortalama 700 TL ile 1300 TL arasında.

10 11 EVDEKİ ORTALAMA ‘SÜSLÜ’ HAZIRLIĞIN MALİYETİ NE?
 EVDEKİ ORTALAMA ‘SÜSLÜ’ HAZIRLIĞIN MALİYETİ NE?

Birçok kişi 2023’ü karşılamak üzere yılbaşı ağaçlarını ve süslerini kurarken, yılbaşı ağacı ve süsleri almak isteyenler için mağaza rafları hazırlandı.  Buna göre, 2023’ü yeni bir yılbaşı ağacı ve yeni süslerle karşılamak isteyenlerin geçtiğimiz yıla kıyasla iki kat fazla harcama yapması gerekiyor. Yılbaşı süsü satışı gerçekleştiren mağaza yetkilileri bu yıl yeterli sayıda stok gelmediğini  talebin ise yüksek olduğunun altını çiziyor.

11 11 ÇAM AĞACI VE SEPETLER KAÇ LİRADAN BAŞLIYOR?
ÇAM AĞACI VE SEPETLER KAÇ LİRADAN BAŞLIYOR?

Boyutları ihtiyaca göre değişen yapay yılbaşı çam ağaçlarında 90 cm’lik olan modellerin fiyatı 80 ila 155 TL arasında değişiyor. 180 cm’lik ağaçların fiyatları ise 650 TL’den başlıyor ve 1000 TL’ye kadar uzanıyor. Satıcılar en çok 150 cm’lik yılbaşı ağaçlarının satıldığını belirtirken, bu ağaçların fiyatları da 300 TL ila 600 TL arasında değişen fiyat etiketiyle sunuluyor. Ağaç aldıktan sonra sıra süslemeye geliyor. Bu sene kutulu paketler halinde satılan süslerin fiyatları 50 TL’den başlıyor.

Diğer yandan, yılbaşı süslerinin en popülerleri arasında yer alan LED ışıkların fiyatı bu yıl ortalama 120 TL etiketle satışa sunuluyor. Kar spreyleri 30 TL, kapı süslemeleri 150 TL ve diğer renkli kuşak süslemeler 20 TL’ye satılıyor.

Her yıl aranan yılbaşı sepetlerinin fiyatları ise marketlere göre farklılık gösteriyor. Bu yıl bir markette küçük olan sepet 215 TL, içeriği daha geniş olan büyük sepet ise 325 TL’den satışa sunuluyor. Başka bir markette ise uygun fiyatlı olan 250 TL olurken, içerisinde daha çok atıştırmalığın ve içeceğin olduğu sepet 350 TL. Bir klasik olan tombala oyununun fiyatı ortalama 20 TL.

Yorumlar
Kalan Karakter 800