Hayallerinizi nasıl takip etmelisiniz! İşte 4 önemli ipucu

Kendinize karşı dürüst olursanız, kesinlikle hayallerinizin peşinden gitmeniz için birçok neden bulabilirsiniz. İşte hayallerinizi nasıl takip edeceğinize dair ipuçlarımız:

Hayallerinizin peşinden koşmanız için sonsuz sebep var. Daha tatmin edici bir yaşam sürmek için kalbinizi ve zihninizi açmanız gerekir. Kendinize karşı dürüst olursanız, kesinlikle hayallerinizin peşinden gitmeniz için birçok neden bulabilirsiniz.

İşte hayallerinizi nasıl takip edeceğinize dair ipuçlarımız: 

1. Hayalinizi tanımlayın

Hayalinizin peşinden koşmadan önce onu hayal etmelisiniz. Tam olarak ne için çalışıyorsunuz? Örneğin, iş kurmak istiyorsanız, o işin tam olarak nasıl görüneceğini hayal edin. Ne satacaksınız? Kimi istihdam edeceksiniz? Nerede konumlanacaksınız? Bazı insanlar için bir vizyon panosu oluşturmak hayallerinizi gerçekten canlandırmak için yararlı bir egzersiz olabilir.

2. Bolluk zihniyetine geçin

Hayallerinin peşinden gitmeyen insanların karşılaştığı en büyük zihniyet engellerinden biri kıtlık zihniyetidir. Bu asla yeterince sahip olamama duygusudur. Hayallerine ulaşanlarda ise bolluk zihniyeti vardır. Yeterince sahip olduklarına inanırlar, sahip olduklarını takdir ederler ama aynı zamanda daha fazlasını başarma yeteneğine ve fırsatına sahip olduklarını da bilirler.

Kıtlık zihniyetinin üstesinden gelip bolluk zihniyetinden birine geçerek, hayatta ne kadar daha fazlasının mevcut olduğuna şaşıracaksınız.

3. Disiplinli olun

Bazen bir şeye odaklanmak zor olabilir, ancak hayaliniz için disiplinli olmalısınız. Disiplin geliştirmenin sayısız yolu var. Bunlardan biri de kendinize küçük hedefler koymakt. Bu, hayallerinizi gerçekleştirmenin anahtarlarından biri.

Küçük hedefler belirleyerek, azar azar, büyük, nihai, hayalinizdeki hedefe ulaşacaksınız. 

4. Kendinizi doğru insanlarla kuşatın

Etrafınızı sardığınız kişiler, hayallerinizi etkileyebilir. Öncelikle, hedeflerinizi ve hayallerinizi engelleyen insanlara dikkat etmelisiniz. Bunlar, hayatınızdaki sizi aşağı çeken ve sizi desteklemeyen toksik insanlar olabilir.

Belki kendi hayalleri yoktur ve senin kendi hayallerine ulaştığını görmek istemezler. Olumsuzluklarının nedeni ne olursa olsun, başarılı olmak için o insanlarla aranıza mesafe koymanız gerekir.

Hayallerinizi takip ederken dikkat etmeniz gereken yanlış finansal adımlar

İnsanlar hayallerinin peşinden koşarken, finansal durumları görmezden gelebilir. Bu onların nihai hedeflerine zarar verebilir. Hayallerinizin peşinden koşarken aşağıdaki durumlara düşmemeye dikkat edin:

  • Ödeyemeyeceğiniz ve gerçekten ihtiyacınız olmayan şeylere yatırım yapmak.
  • Hayallerinize daha hızlı ulaşmak için temel finansal ihtiyaçlardan vazgeçmek.
  • Ödeyemeyeceğinizi bildiğiniz halde kredi kartı borcu yapmak.

Hayallerinizi kovalarken finansal başarıya nasıl ulaşılır?

Hayallerinizin peşinden giderken finansal bir yanlış adım mı attınız? Endişelenmeyin; hepimiz hata yaparız. Önemli olan, bunun farkına varmanız ve her şeyi tersine çevirmeye hazır ve istekli olmanızdır. Bunu yapmak için, hayallerinizin peşinden koşarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı finansal ipuçları:

1. Acil durum tasarruf fonu oluşturun

Sağlıklı bir acil durum tasarruf fonu, finansal planınızın önemli bir parçası. Hiçbir şey - hayalleriniz bile - acil bir durum için para biriktirme pahasına olmamalı. Beklenmedik bir şeyin ne zaman ortaya çıkacağını ve bir şeyin çok paraya mal olabileceğini asla bilemeyiz.

2. Kredi kartı borcunuzdan kurtulmak için bir plan yapın

Hayallerinizin peşinden gitmeme sebebiniz kredi kartı borcunuz olmasın. Bunun yerine, borcunuzdan kurtulmak için bir plan yapın. 

3. Bütçe belirleyin ve ona bağlı kalın

Bütçeniz yoksa bir tane oluşturmak önceliğiniz olmalı. Ardından, hayallerinizi buna dahil etmek için bütçenizi güncelleyin. Kendinize ve hayalinize yatırım yapın. Ancak hayalinizin peşinden borca girmediğinizden veya karşılayamayacağınız şeyler satın almadığınızdan emin olun.

4. Yatırımlarınızı ve birikimlerinizi otomatikleştirin

Son olarak, hayallerinizin peşinden koşarken diğer önemli şeyleri unutmak kolay. Birikimlerinizi ve yatırımlarınızı unutmadığınızdan emin olun. Bunu yapmanın en kolay yolu onları otomatikleştirmektir. 

Hayallerinizin peşinden gitmek, başarılı ve tatmin edici bir hayat yaşamanın en kesin yollarından biri. Neyse ki, doğru finansal araçlara sahip olduğunuz sürece, hayallerinizi takip etmek ve finansal başarı el ele gider. Artık bu araçlara sahip olduğunuza göre, dışarı çıkın, hayallerinizin peşinden gidin ve yol boyunca sizi bekleyen finansal başarıya ulaşın!

İşte en çok kazandıran 20 meslek ve stres seviyesiBazı meslekler var ki diğerlerine göre daha yüksek maaş almanızı sağlıyor. CNN bir araştırma yapmış ve yıllık olarak hangi meslek ne kadar kazandırıyor ve stres seviyesi nedir? (Bu işler ABD için ama Türkiye'de de bu meslekler iyi kazandırıyor.)

 

 

Etiketler Başarı Hayaller
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store